1) William Tell Overture – Rossini (1829)

Gioacchino Rossini’nin Paris’te prömiyeri yapılan 1829 tarihli son operası Guilllaume Tell (William Tell) için bestelediği giriş eseridir.

2) Entrance Of The Gladiators- Julius Fučík (1897)

“Entry Of The Gladiators” olarak da bilinen bu parça askeri bir marş olarak 1897 yılında bestelenmiştir. ​Başlangıçta parça boyunca kromatik gam kullanımını yansıtmak için parçayı “Grande Marche Chromatique” olarak adlandıran Fučík, Roma İmparatorluğu’na olan kişisel ilgisinden dolayı adını sonradan değiştirdi.

3) Frühlingsstimmen – Strauss II (1882)

“Baharın Sesleri” olarak da bilinen bu eser orkestral valstir ve sözleri Richard Genée tarafından yazılan isteğe bağlı bir soprano solosu bulunmaktadır.

4) Sonata No. 2 Op. 35 – Chopin (1839)

Chopin’in belki de en ünlü eseri olan bu parça 4 bölümden oluşmaktadır. Parçanın 3. bölümü ile herkes bu parçayı “Cenaze Marşı” olarak bilmektedir.

5) An Der Schönen Blauen Donau – Strauss II (1866)

Türkçede yaygın olarak Mavi Tuna” veya Güzel Mavi Tuna” adıyla bilinen bu eser Johann Strauss II’nin koro için yazdığı valstir. Klasik batı müziğinin en ünlü eserlerinden biri olarak bilinmektedir.

6) Morning Mood – Edvard Grieg (1875)

Norveçli besteci Edvard Grieg tarafından bestelenen bu eser Peer Gynt suitinin ilk kısmını oluşturmaktadır. Gün doğumunu tasvir eden parçanın orijinal adı “Morgenstemning i ørkenen” yani “Çölde Sabah Hali”dir.

7) Grande Valse Brillante – Chopin (1834)

Bu eser Chopin’in yayımlanmış ilk solo piyano vals kompozisyonudur. 1834 öncesinde Chopin’in bestelediği ya tahrip edilmiş ya da ölümünden sonra yayımlanmış en az on altı valsi bulunmaktadır.

8) Eine Kleine Nachtmusik – Mozart (1787)

Mozart’ın oda orkestraları için bestelemiş olduğu bu son serenadı, sadece onun değil, tüm klasik müziğin en meşhur eserlerinden birisidir. Adı Türkçe’ye çevrildiğinde “Küçük Bir Serenat” anlamına gelmektedir.

9) Flight Of The Bumble Bee – Korsakov (1900)

Bu bestede yaban arısının kaotik ve hızla değişen uçuşunun müzikal olarak uyarlanması amaçlanmıştır. Eserin operanın oldukça rastlantısal bir parçası olmasına rağmen, günümüzde popüler kültürde sıklıkla kullanıldığı için en bilinen klasik eserlerden biridir.

10) Piano Sonata No. 14 – Beethoven (1801)

“Ay Işığı Sonatı (Moonlight Sonata)” olarak da bilinen bu eser 1801 yılında tamamlanmış ve 1802 yılında Beethoven tarafından öğrencisi Kontes Giulietta Guicciardi‘ye adanmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here