Akademi Ödülleri’nin büyük gecesi yavaş yaklaşırken, Akademi Ödülleri’nin tarihinde yapılan seçimler de yeniden gözden geçirilmeye başlandı. Bu durumda son 20 yıllık süreçte özellikle gerçek yaşamdan ilham alınarak ya da hikayesi doğrudan gerçek olaylara dayanan filmlerin Akademi üyeleri için özellikle ilgi çekici olduğu dikkatleri çekti. Variety’nin hazırladığı özel habere göre, Akademi Ödülleri’nin ilgisini 1999 yılından bugüne kadar gerçek yaşamlara dayanan filmler daha çok çekti. 1927’de ilk kez gerçekleştirilen Akademi Ödülleri’nden, 1999 yılına kadar toplamda yalnızca 14 otobiyografik ya da biyografik film Oscar Ödülü sahibi olurken; 1999’dan bugüne gerçek yaşamdan alınan filmlerin Akademi’deki oranı %19’dan %33’e çıktı.

Özellikle 2020 yılına bakıldığı zaman, Oscar’a aday olma ihtimali bulunan filmlerin neredeyse tamamı biyografik ya da otobiyografik filmlerden oluşuyor. Bu filmler arasında The Aeronauts, A Beautiful Day in the Neighborhood, Bombshell, Dark Waters, Dolemite Is My Name, Ford v Ferrari, Harriet, A Hidden Life, The Irishman, Judy, Just Mercy, The Laundromat, Midway, The Report, Richard Jewell, Rocketman, Seberg, Skin ve The Two Popes gibi biyografik filmler yer alıyor. Ayrıca Pedro Almodovar’ın otobiyografik filmi Acı ve Zafer, Shia LaBeouf’un Honey Boy‘u, Noah Baumbach’ın otobiyografik olduğu tahmin edilen Marriage Story‘si bunlar arasında bulunuyor.

Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün Antonio Banderas’a gitmesine neden olan Pedro Almodovar imzalı Dolor y Gloria hakkında yönetmene “Gerçekten bu oldu mu?” sorusu yöneltildiğinde “Evet, zihnimde oldu, yani gerçekten oldu.” sözleriyle Almodovar adeta bir ders veriyor. Yalnızca hayatımızda olanlardan ibaret olmadığımızı, hayallerimizden de ibaret olduğumuzu aşılıyor.

Bu yıl Akademi Ödülleri için tahminler yapılmaya başlandı. Ancak Akademi üyelerinin yapacağı oylamalar 2 Ocak tarihinde başlayıp 7 Ocak tarihinde sona erecek. Adaylar, 13 Ocak’ta açıklanacak. Bunun ardından da Oscar Ödülleri’nin kimlere verileceği 9 Şubat’ta törenle birlikte belli olacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here