Bizler çocukken sahip olduğumuz yegane öğretmenler okuldakiler değildi, televizyonda gördüğümüz ve bizlere bir şeyler katan, yol gösteren bazı öğretmenlerimizde vardı. İşte bu içeriğimizle çocukluğumuzun kahramanlarından olan dizi ve filmlerdeki öğretmenlerimizi hatırlayalım istedik. Hazırsak başlayalım.

1. Mahmut Hoca

Rahmetli Münir Özkul’un, Hababam Sınıfı’nda canlandırdığı Mahmut Hoca, yani nam-ı diğer Kel Mahmut karakterini unutmak ne mümkün. Mahmut Hoca, okulun, yaşlı disiplinli ama aynı zamanda iyi kalpli müdür muavini ve tarih öğretmenidir. Öğrencileri, pardon çocukları için elinden geleni yapan tatlı sert Mahmut Hoca’nın bazı sözleri çocukken izlediğimizde anlaşılmasa da, detaylar tekrar tekrar izledikçe gözüme çarpmıştır. Bir öğretmen nasıl olmalı sorusunun örnek yanıtlarından birisidir.

Hababam’ın onun geldiğini gördüklerindeki “Eyvah Mahmut Hoca!” repliği ile akıllara kazınmıştır. Öğrencilerini parlak bir geleceğe kavuşturmak için gözleri dola dola elinden geleni yapan bu vefakar adam, Hababam’dan çektiği kadar başka hiçbir şeyden çekmemiştir. Nurlar içinde uyu Mahmut Hoca…

Akılda kalan bazı sözleri ise;

“Okul, dört tarafı kapalı, üstünde damı olan yer değildir. okul her yerdir. önemli olan, öğrenmek, öğretmek, beraber olmak ve bir gaye için savaşmaktır.”

“Ben tüccar değilim, ben eğitimciyim!”

2. Afet Öğretmen (Malum hoca camide)

Hayat bilgisi bir dönem küçükten büyüğe herkesin ilgiyle takip ettiği bir diziydi. Özellikle öğrencilerin her hafta heyecanla televizyon başında yeni bölümü bekledikleri, karakterlerini içlerinden biriymiş gibi benimsemeleriyle gönüllere taht kurmuştu. Bu dizi de bir sürü öğretmen olmasına rağmen, biri diğerlerinden hep daha sivriydi… Ezberci eğitimden değil, yaratıcı eğitimden yana olan, türlü tayinler, atılmalar görmüş ve kardeşine tokat attığı için ayrılmak zorunda kaldığı eski meslektaşı, aşkı Tekin Bey’i ise asla unutmayan Perran Kutman’ın canlandırdığı Afet Öğretmen. Hoca diyemiyorum, malum hoca camide.

Ekşi sözlükte gezinirken bulduğum bir cümle benim için Afet Öğretmenin özetidir, onun için buraya bırakacağım: “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde tüm okullarda en az bir adet bulundurulması gereken, hatta ve hatta envantere işlenip demirbaş olarak kabul edilmesi gereken hem tatlı hem sert eğitimci modeli.”

Birçok özlü sözünü buraya yazabilirim lakin şu video size Afet Güçverir’i anlatmaya yeterde artar bence. Hazır eliniz değmişken karakterle ilgili bir konuşması var, onu da izleyin derim.

3. John Keating

Biraz da yabancı sinemaya bakalım. Zira orada da bizi öğretmenlerin en güzellerinden biri ile tanıştıracak bir adam var. Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) filminin başrolü, Rahmetli Rpbin Williams’ın canlandırdığı John Keating. Öğrencileri edebiyat ve şiirin bambaşka dünyasıyla tanıştıran, onlara özgürlüğü, hayatı yeniden anlamayı, dünyaya farklı açılardan bakmayı öğreten bir edebiyat öğretmeni olan John Keating, şüphesiz ki izleyen herkesin hayatına dokunmuştur.

Bay Keating, belki bizim dersimize girmedi ve bizim sıralarımızın üzerine çıkıp ders vermedi ama olsun, o da bizim öğretmenimiz oldu. 

“Millet, kendi sesinizi bulmak için çabalamalısınız. Çünkü ne kadar uzun beklerseniz, bulmanız o kadar zor olur. Thereau demiştir ki, ‘Çoğu insan hayatını büyük bir çaresizlik içerisinde geçirir.’ Siz böyle olmayın! Bırakın bunu!”

Yazarın Notu: Şüphesiz ki bu öğretmenler hepimizin rol modeli olmakla kalmamış; her eğitimciye mesleğini, her öğrenciye ise aldığı eğitimi sorgulatmıştır. Her şey için teşekkürler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here