Tarih tekerrürden ibarettir. Bu ifade insanoğlunun hatalarından ders almak veya akıllanmak gibi bir seçeneğinin bulunmadığının en acı şeklidir. Bahsettiğimiz felsefi söylemi doğrulayan şey ise savaşlar. Varoluştan bu zamana kadar tüm insanlık tarihi, çoğunlukla aynı sebeplerden dolayı ortaya çıkan savaşların sadece farklı zamanlarda olmasından başka hiçbir şey değil. Destanlar, şiirler, kahramanlık hikayelerinin hepsi, ülkelerin savaş tarihinde yer alıyor. Peki, tüm tarihimizi ve bugünümüzü bu kadar çok etkileyen savaşların asıl nedeni ne?

Güç elbette. İnsan doğasının olmazsa olmazı; güç, asırlardır süren savaşların sebebi. Biz insanlar başkaldırıyı seviyoruz, güç elimizde olsun istiyoruz. Ama kim için savaştığımızı unutuyoruz. Makinelerle bu kadar içli dışlı olduğumuz iki yüzyıldır, aslında bu makineleri üretenler için savaşıyoruz. Güç bizim ellerimizde zannediyoruz ama mantıklı düşünürsek onların ellerinde. Bizler ise birer piyon olarak görevimizi yerine getiriyoruz. Savaşı, içinde heyecan ve oyun olduğu için seviyoruz. Tüm bunların yanı sıra, savaşın ardında bıraktığı enkazı ve yaraları görmezden gelmek için elimizden geleni yapıyoruz. Medya’da bu konuda eline geleni ardına koymuyor açıkçası. Ülkesi için savaşmaya giden askerlerin ailelerinin, sevgililerinin ve arkadaşlarının duydukları özlem, acı ve hayal kırıkları bize aslında savaşın arka yüzünü gösteriyor. Böylesine kahraman insanların, makineler yüzünden kaybedilmesi ise başımıza gelen en utanç verici olaylardan. Tabii bu makinelerin sahipleri, tüm bu olup bitenlerden hiçbir şey anlamıyor. Çünkü güçlü anlamaz ve anlamaya çalışmaz. Sadece gücü elinde tutmak için daha fazlasını yapmaya çalışır.

Savaşların arka planında ise hükümetlerin, askeri bütçeye daha fazla kaynak ayırmasından dolayı hayatları mahvolan ve işten çıkarılan insanları görüyoruz. Tıpkı metindeki anlatıcımızın başına gelen olay gibi. Tarih boyunca en güçlü ekonomilerin bile, savaşlar yüzünden yıprandığı ve sonunda çökmesine dair birçok örnek bulabiliriz. Savaş finansmanı için yeni vergiler yürürlüğe girerken mevcut vergilerin oranı artar. Kültür, spor ve sanat gibi alanlara yapılan harcamalar askeri departmanlara aktarılır. Bunun sonucu ise insanların açlık, susuzluk ve hastalıklarla boğuşmasına neden oluyor ve insanları psikolojik bir çıkmaza sokuyor. Ekonomisi güçlü olmayan hükümetler ise, dış ülkelere maddi yönden bağımlı bir şekilde varlığını sürdürmeye çalışıyor. Örneğin Irak hala Körfez Savaşı’ndan kalan tazminatları ve borçlarını ödemeye devam ediyor. Günümüzde Suriye’de devam eden savaşın hükümete zararı ise 202.6 milyar dolar.

Savaşın ardından bıraktığı izlerden en önemlilerden biri ise kentlerin birer çöle dönüşmesi ve geriye kalan enkazlardır. Çok fazla insanın evlerini kaybetmesine neden olan savaşlar, üstelik birçok önemli tarihi binanın ve eserin yok olmasına da neden oluyor. Bu tahribatların sonucunda ise hükümetlerin kent yapılanması için ayrı bir bütçe ayırmasını zorunluluk haline getiriyor. Evsiz kalanlar ise mülteci olarak başka ülkelere göç etmekte ve o ülkenin yurttaşına daha az önem verilmiş oluyor. Şu an ülkemizin Suriye Savaşı’ndan dolayı olduğu durum bu yüzdendir.

Alexis Jenni’nin Fransız Savaş Sanatı, bize, Fransa’da insanların askerlerden çekinmesi ve onları görmezden geldiklerini gözler önüne seriyor. Benim düşüncelerime göre, bu birçok ülkede olan bir durum. Savaşlarda ölümle hep burun buruna olan bu askerlerin artık eskisi gibi olmadığı, onlardan geriye hiçbir şey kalmamasından dolayı toplum onlarla iletişime geçmeye korkuyor. Bu yüzden de askerler bu kadar içlerine kapanık. Aslında onların bizden büyük, daha yiğit insanlar olduklarını anlayamıyoruz ya da anlamak istemiyoruz. Tıpkı Salagnon gibi tüm askerler ruhunu ve kişiliğini bu savaşlar yüzünden kaybediyor.

Tüm bu tahribatlar ve fedakarlıklar, biz insanların gücü elinde tutmak için yapılan acizliklerin kanıtı. Sırf bizden farklı bir ten rengine ya da bizden farklı bir dine mensup olduğu için insanların katledilmesine neden olan şey tam olarak budur. Güç! Ama unutulmamalı sonuç ne olursa olsun, bir ülkenin özgürlüğü için yapmadığı savaş cinayettir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here