“Sen seçilmiş kişiydin Anakin. Sith’i yok etmen gerekiyordu, onlara katılman değil! Güce denge getirecektin, onu karanlıkta bırakmayacaktın…”

Anakin Skywalker, diğer adı ile Darth Vader. Star Wars evreninin seçilmiş kişisi. Anakin’in alın yazısında, “Güce Denge Getirmek” vardı. Peki bu görevini tamamladı mı? Bizce bu sorunun cevabı, bakış açısına göre değişir. Önce size birazcık Anakin’den bahsedip, daha sonra da bu sorunun cevabını irdeleyeceğiz.

Anakin, çocukluğunda Usta Qui Gon Jinn tarafından, Tatooine’de keşfedilmiştir. Usta Qui Gon Jinn, Anakin’le karşılaşmalarında onun kehanetlerde bahsedilen ‘güce denge getirecek seçilmiş kişi’ olduğuna inanır. Damarlarında, daha önce hiç kimsede görülmemiş bir miktarda Midichlorian olduğunun tespit edilmesiyle, Jedi Konseyi’nin karşısına çıkarılır ve her ne kadar ilk başta eğitilmesine izin verilmese de, Usta Qui Gon Jinn’in ölümünden sonra, Usta Obi-Wan Kenobi tarafından eğitilmeye başlanır.Sonra, mümkün olduğunca az spoiler verecek şekilde anlatırsak, Anakin birtakım olaylar yaşar ve bunun sonucunda Karanlık Taraf’a katılarak, Jedi Konseyi’ni katleder, yeni doğanları bile... Böylece bizim bildiğimiz Darth Vader‘a dönüşür.

Burada iki seriyi ayırarak bir ayrım yapacağız. Zira, her iki seri içinde güce denge getirme farklı şekillerde işlenmiş:

1. “Gizli Tehlike”“Klonların Saldırısı” ve “Sith’in İntikamı” Serisi Açısından:

Şimdi gelelim bu güce denge getirme meselesine: Jedi’lerin bakış açısı ile güce denge getirme, Sith’lerin yok oluşuna eş değer ve seçilmiş kişinin yapması gereken de tam olarak bu. Fakat Anakin, Sith’leri yok etmeyip onlara katıldığı için, görevinde başarısız olmuş oluyor. Bunu, zaten yukarıda verdiğimiz Obi-Wan’ın repliğinden de anlayabiliyoruz.

Ama gerçekten öyle mi? Denge nedir? İki ucun eş olmasıdır. Denge, Yin ile Yang’dir. Birbiri olmadan var olamayan ve birbirini tamamlayan bir kutbun iki zıt parçaları. Mükemmel bir oranda eş ve sabit duran bir terazinin iki tarafıdır denge.

Peki Anakin’in, Jedi’ları katletmesinden önce Jedi’lar ile Sith Lordları arasında bir denge var mıydı sizce? Evrende var olan binlerce Jedi’ya karşılık, sadece iki Sith Lordu… Peki denge bunun neresinde? Anakin’in, Karanlık Taraf’a geçmesi ile birlikte yok ettiği Jedi popülasyonundan sonra ise koskoca galakside geriye sadece iki Jedi ve iki Sith Lordu kalıyor: Yoda ve Obi-Wan ile Lord Sidious ve Darth Vader. İki usta ve iki çırak. Muhteşem denge.

Belki Jedi’lara vaat edilen denge bu değildi ama Anakin’in Karanlık Taraf’a geçmesi ile, güce inkar edilemeyecek bir denge geldi. Eşitlendiler. Artık ortada ağır basan bir taraf kalmadı.

2. “Yeni Bir Umut”“İmparator” ve “Jedi’ın Dönüşü” Serisi Açısından:

Seriye geniş açıdan baktığımızda, Anakin’in güçteki dengeyi sağlamaktaki rolünün aslında bitmediğini görebiliyoruz. SPOILER geliyor bilginize. Anakin’in aslında Darth Vader olduğunu ve Luke’un da onun oğlu olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Serinin son filmi olan Jedi’ın Dönüşü’nde (ki bu filmin adı tamamen Anakin Skywalker ile ilgilidir, aksini kimse iddia etmesin bile), Darth Vader, oğlunu kurtarmak için ustası olan Lord Sidious’u öldürür. Maalesef ki, kendisi de hayatını kaybeder. R.I.P. Anakin Skywalker.

İşte burada, tam da o anda, Jedi’lara vaat edilen kehanet gerçekleşir. Galakside artık Sith Lordu bulunmamaktadır. Hepsi ölmüştür. Ve geriye sadece bir Jedikalmıştır: Luke Skywalker. Bu kehaneti gerçekleştiren de aslında Anakin’in ta kendisidir. Seçilmiş kişi olarak görevini tamamlamıştır. Böylece de, hayatını kaybeden Jedi’ların arasında, izleyiciye son bir kez Anakin Skywalker olarak gözükür. Darth Vader olarak değil, Anakin olarak. Seçilmiş kişi olarak.

  • İşte böyle. İki seri ayrı ayrı değerlendirildiğinde de yahut bir bütün olarak ele alındığında da, güce bir denge gelmiştir.Belki farklı dengeler ama inkar edilemeyecek kadar ortada olan bir denge. Her iki bakış açısıyla da Anakin görevini tamamlamıştır demek yanlış olmaz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here