“Bir varmış bir yokmuş. Bir ufak Warcraft III varmış.” diye başlayan moba macerasına muhtemelen çoğumuz aşinayızdır. Kısaca bahsetmek gerekirse, ilk başta ‘fan made’ bir harita olarak oyuna “dota” adıyla konan, sonrasında ise gördüğü yoğun ilgiden ötürü başlı başına bir oyun haline gelen, bir dönemlerin en çok ilgi gören oyun türü olan moba’ların da ilk adımları atan olaydır kendisi.

Her eğlence sektörü gibi, oyun dünyasında da dönem dönem popüler olan bazı yapımlar, türler olabiliyor. Özellikle online oyun dünyasında bu çok daha fazla gözüküyor çünkü çoğu yapımcı, çıkardıkları Free2Play (Oynaması ücretsiz) oyunlarda ne kadar çok oyuncu çekebilirlerse çekmeye çalışıyorlar. Bu zaman zaman gelen popülerliği yakalamış oyun türlerine de hemen atlamak istiyorlar haliyle. Bir zamanlar Left4Dead’in önderliğindeki co-op zombi oyunları revaçtaykeni bir zamanlar da az önce bahsettiğimiz moba’lar revaçta oluyor. Son zamanlarda, özellikle de 2018 yılındaki Battle-Royale çılgınlığının yeni bir varisi var gibi duruyor: Auto Chess. İyi tamam da nedir bu Auto Chess? Ne ayaktır? Kimin nesidir? Gelin beraber bakalım.

Aynı Warcraft III’ün modu olan ‘dota’ gibi, bu oyunda Dota 2’nin bir topluluk yapımı modu olarak karşımıza çıktı. Drodo Studios tarafından yapılmış olan bu modda, adından da anlaşılabileceği gibi bir satranç benzerliği söz konusu. Oyun bizim önümüze bazı karakterler atıyor ve her tur bize verilen paramızla önümüze gelen karakterlerden istediklerimizi alıyoruz. Elimizde tutabileceğimiz ve yere koyabileceğimiz karakterler ise sınırlı. Her karakterin bir ırkı ve sınıfı oluyor (Mesela: Orc Hunter). Bu sınıflar ve ırklardan karakterleri oyuna sürdükçe, onlara ait olan güçlendirmeleri kazanıyoruz. “Oyuna iki tane undead koyarsan, tüm düşmanların -4 zırh alır. Dört tane koyarsan da -6 alırlar.” gibi her sınıfın ve ırkın özellikleri mevcut. Bu karakterlerin üç tanesini aldığımızda ise o karakterimiz 2. seviye oluyor. Ve eğer üç tane 2. seviye yaparsanız da karakteriniz 3. seviye oluyor. Ve bu şekilde devam ederek sekiz kişinin olduğu lobide ilk 3’e girmeye çalışıyoruz.

Auto Chess’in çıkmasının hemen ardından Dota 2’nin asıl geliştiricisi olan Valve Corporation, kendi ekmeğini çıkarma çabasından ötürü, bu oyun modunu kendileri de yapmak istediler ve Dota Underlords adı altında bir oyun da onlar piyasaya çıkardılar. Moba denilince Dota’yla beraber aklımıza gelen ilk isimlerden birisi olan League of Legends’ta geride kalır mı hiç? Riot Games de kendi oyununun ve karakterlerinin bu oyun moduna çok uygun olduğunu düşünüp, onlar da Teamfight Tactics adı altında bir oyun modu getirdiler. Bir anda ortaya çıkan bu oyun modu, çoğu oyuncu tarafından ilgi görmekle beraber, daha önce hiç Dota ve LoL oynamayan çoğu insan da bu modları oynamaya başladı. LoL’ü bırakalı çok olmuştu ama ben bile şu sıralar vaktimin çoğunu orada harcamaktayım.

İlerleyen günlerde bu oyun modunun gidişatı nasıl olur? Gerçekten bir tür haline gelir mi? Diğer başka firmalar da aynı Battle-Royale’de olduğu gibi bu oyunun peşinden koşarlar mı? Bu soruların cevapları şimdilik çok havada gibi gözüküyor. Ancak beklenilenden çok fazla ilgi gördüğü de bariz bir şekilde ortada şimdilik. Önümüzdeki aylarda bir tür haline dönüşmesini şahsen istiyorum çünkü rekabet her zaman iyidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here