Yakın gelecekte geçen bir anime olan Psycho-Pass’de, toplum ‘Sibyl’ adı verilen bir sistem tarafından yönetiliyor.

psycho pass sibyl ile ilgili görsel sonucu

Sibyl sistemi, insanların mental durumlarını ve suça yatkınlığını ölçerek bunu Psycho-Pass, yani nam-ı diğer suç katsayısı olarak adlandırarak, insanların toplumdaki yerini bu suç katsayısına göre ayarlıyor. Yaptığınız işten tutun da refah seviyenize kadar sahip olduğunuz her şey, suç katsayınız ile bağlantılı olarak ilerliyor. Yani Sibyl sistemi aslında utilitarizm (faydacı ahlak) felsefesine uygun olarak, en fazla kişinin iyiliğini sağlayan eylemin en iyi eylem olduğunu ve eğer çoğunluk yarar görecekse, az sayıda insanın zarar görmesinin göze alınabileceğini savunuyor diyebiliriz.

Renk tonları ise, insanların stres düzeyini gösteriyor. Beyazdan siyaha kadar olan bu skalada, normal bir insanın rengi açık mavi iken, suçluların rengi kırmızı ve daha koyu tonlarla belirtiliyor.

Böyle bir dünyada suçlu olmak kadar zor olan şeylerden biri de polis olmak. İncelenen cinayet mahallerinde bulunmak ya da bir suçluyu öldürmek kişinin psikolojisini etkileyebilir. Böyle bir duruma düşülmesini azaltmak adıyla, polislerin yanında önceden suçlu olan ancak topluma geri kazandırılmış infazcılar bulunuyor.

Polislerin ve infazcıların göz taraması ile kullanabildikleri (fakat infazcıların “vur” emri almadan ateş etmesinin yasak olduğu) Dominator adı verilen silahları var. Dominator’lar, karşısındaki insanın suç katsayısını ölçtüğü için, suç katsayısı düşük bir insana zarar vermemek amacıyla tasarlanmış bir silah. Bu silah, suç katsayısı orta halli olan ve düzelebileceğine inanılan suçları felç ederken, artık geri dönüşü olmadığı düşünülen suçluları direkt olarak infaz etmekte.

Uzaktan neredeyse mükemmel duran bu sistem, animenin gidişatı ile etik problemleri de ortaya çıkarıyor.

Eğer bir insanın suç katsayısı düşükse ve suç işliyorsa bu insan suçlu mudur suçsuz mu? Peki ya tam tersi bir durumda, suçsuz bir insanın katsayısı yüksekse bu insan suçlu olarak mı görülmeli yoksa masumluğu kabul edilmeli mi? Bir insan suçluysa ama topluma yararı fazlaysa? Ya Sibyl bir yanlış yaparsa? Peki ya Sibyl’in onaylamadığı bir adelet yargısı ortaya koyulursa? Bu gibi sorular bizi de, karakterlerimizi de fazlasıyla meraka sürüklerken, anime, felsefeyi de psikolojiyi de çok güzel bir şekilde inceleyerek bize sunmuş.

İzleme sırası ise şu şekilde:

  1. Psycho-Pass 1. Sezon
  2. Psycho-Pass 2. Sezon
  3. Psycho-Pass: Movie
  4. Psycho-Pass Sinners Of the System: Case 1-2-3 (Japonya’da sinemada yayımlandığı için daha çıkmadı.)
  5. Psycho-Pass 3. Sezon (2019 sonbaharında ön gösterimi yapılacak.)

Dikkat: Buradan sonrası SPOILER içerir!

KARAKTERLER:

Akane Tsunemori

akane tsunemori ile ilgili görsel sonucu

Psycho-Pass’in ilk bölümü Akane’nin ‘Toplum Güvenlik Bürosu’na katılması ile başlıyor. İlk iki sezonda ve movie’de ana karakter olan Akane, her ne kadar utangaç ve naif bir insan olarak görünse de tam bir idealist. Kendi etiğine karşı olan durumlarla karşılaştığında hemen sinirlenip, dik kafalı birine dönüşebiliyor. Diğer polislerin genellikle kötü davrandığı infazcılara bile ılımlı yaklaşıp, onların potansiyel suçludan ziyade birer birey olduğunu kabullenip ona göre hareket ediyor. Sibyl sisteminin olduğu bir dünyada doğan ve bu sisteme inancı tam olan bir birey. Bu sisteme olan inancı sayesinde, suç katsayısı asla 79’un üzerine çıkmıyor, gözünün önünde arkadaşı öldürülse bile. Yani aslında suç katsayısı şaşırtacak derecede düşük ve rengi temiz olan Akane, bu toplum için ideal bir birey. Tabii Sibyl sistemine inancı tam olsa da, her zaman Sibyl sisteminin verdiği kararların doğru olduğuna inanmıyor, bazen sistemin verdiği kararları sorguluyor. Kendi etik anlayışına göre bazen bu kararları sorguluyor ve kendi mantığına göre sistemin dışına çıkmadan yapılabilecek en doğru şeyi yapıyor. Sibyl sistemini çökertmek elinde olsa bile, sistemin işleyişinin topluma yararı olduğunu düşünerek bunu yapmamayı tercih ediyor.

Shinya Kogami

shinya kogami ile ilgili görsel sonucu

Eskiden fazlasıyla yetenekli bir dedektif olan Kogami, her ne kadar soğukkanlı ve zeki olsa da etik anlayışı ve siniri yüzünden bazı durumlarda çok fevri ya da vurdumduymaz davranabiliyor. Yakın arkadaşı Sasayama’nın vahşice öldürülüp, deforme edilerek sergilenen bedenini bulduğunda suç katsayısı fazlasıyla yükseliyor, tedavi görmeyi reddeden Kogami, infazcı olarak işine devam etmeye ediyor. Hammurabi’nin yasalarıyla uyuşan bir mantığa sahip olan Kogami, arkadaşının ölümünden sonra katili bulup, onu öldürme kararı veriyor. Normal zamanlarda Sibyl sistemine karşı gelmese bile, katilin (Makhisima) yakalanmasında ve sorgulanmasında Sibyl sisteminin zayıf olduğunu ve doğru kararlar veremediğini düşündüğü için intikam arzusu ile bu işi kendisi halletmek ister. Tabii hali hazırda bir yasayla yürütülen toplumun içinde “göze göz, dişe diş” kavramı ile hareket etmek çok da kolay değildir. Bunun sonucu ise Kogami’nin toplumdan düşüşü oluyor.

Nobuchika Ginoza

nobuchika ginoza ile ilgili görsel sonucu

Gizona, aslında çoğu yönden Kogami ile benzer bir karaktere sahiptir. İkisi de çocukluk arkadaşı ve ikisi de güvenlik bürosuna aynı zamanda katılıyor. Uzun zaman boyunca beraber çalışan bu ikili, bazen aynı şeyleri bile düşünebiliyor. Dedektiflikte birbirlerine eş olsalar da Gizona, suç katsayısı değerine önem verdiği için Kogami kadar vurdumduymaz biri değil. Gizona, Kogami’nin dönüştüğü şeyden kaçınır ve bir infazcı olmak korkulu rüyalarından biridir. İnfazcıları “av köpekleri” olarak adlandırıp, onları görmezden gelmesinin en büyük sebebi de bir infazcıya dönüşmesinden korkmasıdır. Fakat dava çözme aşkı, suç katsayısını sürekli kontrol altında tutmaya çalışmasından dolayı fazlasıyla strese girdiğinden suç katsayısı bulutlanıyor. Kogami ile aynı şekilde tedaviye gitmeyi reddetmesi ve babasının ölümü ile kendisi de sonunda bir infazcıya dönüşüyor.

Tomomi Masaoka

tomomi masaoka ile ilgili görsel sonucu

Fazlasıyla ılımlı bir karaktere sahip olan Tomomi Masaoka, Sibyl sistemi tanıtıldığı zaman bu sisteme uymayı reddettiği için dedektiflikten atılıp bir infazcı konumuna yerleştiriliyor. Suç işlemesi imkansız gibi görünen bu karakter, fazlasıyla sevecen ve içten olduğu için infazcı olmaya pek uygun durmuyor. Ama sistem, kendisini reddeden birini bilinçli bir şekilde bu konuma getirebiliyormuş gibi görünüyor. Bir infazcı olduğu için, oğlu Gizona tarafından da hor görülse de, oğlunu sevmekten de sevecen olmaktan da asla vazgeçmiyor. Ölürken ise kendisine “dedektif” denmesine uygun olmadığını söylüyor.

Shogo Makishima

shogo makishima ile ilgili görsel sonucu

Bir Antagonist olarak önümüze sunulan Makishima, sistemi sorgulayan ve sorgulatan en büyük etkenlerden biri. Suç katsayısı aynı Akane’ninki gibi oldukça düşük ve asla değişmiyor. Manüpilatif, cani bir yapıya sahip olsa da, kendisi tam bir dahi. Makishima’nın düşüncesine göre, bir insan özgür iradesiyle sonuçları düşünmeden kendine göre doğru olan neyse onu yapmalıdır. Sibyl’e karşı gelinemeyeceği düşüncesi ilgisini çekmekte ve bir insanın özgür iradesi ile sisteme karşı gelerek hareket etmesini, insanların gerçek ruhunun görkemini görmek istemektedir. Bu isteğini gerçekleştiren Kogami, sonunda toplumdan atılsa da birçok yönden Makishima ile birbirlerine benzer görünüyorlar. Edebiyat ve felsefeye fazlasıyla düşkün bu karakterin Kogami ile olan edebi atışmaları fazlası ile eğlenceli.

Joshu Kasei

joshu kasei ile ilgili görsel sonucu

Toplum Güvenlik Bürosunun şefi. Çevresindekilere mesafeli davranan biri. Kişisel hayatı olmayan bir işkolik gibi görünse de, işin aslında kendisi Sibyl sistemi tarafından kullanılan android bedenlerden biri. Sebebi bilinmeyen nedenlerden dolayı Akane’ye karşı kişisel bir ilgisi var.

Kirito Kamui

kirito kamui ile ilgili görsel sonucu

İkinci sezonda Kogami ve Makishima’nın aramızdan ayrılmasından sonra Antogonist olarak karşımıza çıkan karakterlerden biri. Sibyl sisteminin herkesi bireysel eleştirmesinden ve bir topluluğu yargılamama sorunundan dolayı yakınan bu karakterin içerisinde 184 ayrı kişi yaşıyor. Dominator’ler ya da taramalar tarafından fark edilemeyen bu karakter, suç katsayısına sahip değil ve ne renk olduğu dahi bilinmiyor. Kendine aynı Makishima gibi müritler toplayarak, onları kurtaracağını vaat eden bu karakterimizin asıl amacı sistemin kendisini görmesi.

Mika Shimotsuki

mika shimotsuki ile ilgili görsel sonucu

İkinci sezonda dedektif olarak gelen bu karakter, iyi içgüdülere sahip olup tehlikeden kaçınmayı bilse de, çevresine karşı anlayışsız ve alaycı olabiliyor. Okul arkadaşlarının ikisi de Makhisima’nın etkisi altında olan Rikako Oryo tarafından öldürüldüğü için bütün suçlulara ve potansiyel suçlulara karşı büyük kin duyuyor. Kendisine fazla güveni olduğu içinse genelde kendisine verilen tavsiyeleri dikkate almayıp yine bildiğini okuyan Mika, yanlış yaptığını ve yanıldığını kabullenmekten nefret ediyor. Sibyl sisteminin gerçek yüzü ile karşılaştığında, korkusundan dolayı Sibyl sisteminin doğruluğuna inanmayı tercih ediyor.

Sakuya Togane

sakuya togane ile ilgili görsel sonucu

Obsesif biri olan Togane, annesinin sözünden asla çıkmayan, küçüklüğünden itibaren annesinin emri altında yaşamış olan birisi. Akane’nin düşük olan suç katsayısına olan takıntısından dolayı Kogami gibi davranıp, hatta Kogami’nin içtiği sigaradan bile içerek Akane’nin dikkatini çekmeye çalışmaktadır. Kendisi bir infazcıdır ve suç katsayısı yaklaşık olarak 769 civarlarındadır. (Yani rengi siyahtır.)

NOT: Bu içerik İrem Çekliç tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here