Hepimizin en az bir kere duyduğu ya da aşina olduğu “Stop” adlı şarkının sahibi, Sam Brown, bu şarkı ile 80’lerin sonunda dünya çapında bir başarıya ulaşmıştır. Peki şarkısını ezbere bildiğimiz bu kişi başka neler yapmıştır? Sam Brown kimdir?

60’ların ünlü gitaristi Jon Brown ile vokal Vicki Brown’ın kızı olan Samantha Brown, 7 Ekim 1964’de İngiltere’de doğdu. Söz yazarı, besteci, aranjörve müzik yapımcısı olan Sam Brown, vokal olmasının yanı sıra, aynı zamanda klavye, bas gitar ve ukulele çalabiliyor. Kendisi, Blue – Eyed Soul (Beyaz sanatçılar tarafından yapılan Blues ve Soul’u, 60’larda bu şekilde adlandırmışlardır) ve başarılı bir Caz solistidir.

Müzik dünyasına ilk adımını 14 yaşındayken, Small Faces adlı İngiliz rock grubunun “78 in the Shade” adlı albümündeki back vokalleri yaparak atmıştır.

Kendi adına albüm çıkartmak için plak şirketiyle anlaşma yaptıktan iki yıl sonra, önce ‘Stop!’ İsimli single’ını ve ardından da aynı yılda (1988) aynı isimdeki albümü paylaşmıştır.

sam brown ile ilgili görsel sonucu

April Moon (1990) adlı ikinci albümünde ise, vokallerin yanında ukulele de çalmıştır. Albümün “Kissing Gate” ve “With a Little Love” adlı iki parçası hit olmuştur.

Üçüncü albümü olan ‘43 Minutes…’ annesinin vefatı ile neredeyse aynı döneme denk gelmiştir ve plak şirketi, albümdeki hit potansiyelinin düşük olduğunu düşündüğü için, Sam’e birkaç yeni şarkı yazdırıp, kaydettirmek istemiştir. Bu durumdan hoşnut olmayan Sam ile plak şirketinin arasında dönen yasal savaşlar sonucunda, Sam, albümün ana kayıtlarını geri satın alarak, 1992’de kendi markası olan Pod Music‘de bu albümü tekrar yayımlamıştır.

2000’de dördüncü albümü olan ‘Reboot‘u yayımladıktan sonra Homespun adlı gruba katılarak, o grup ile birlikte üç albüm daha yayımlamıştır.

2007’de ise son albümü olan ‘Of The Moment‘ı yayımladıktan sonra Sam, bilinmeyen bir sebepten dolayı sesini kaybettiğini ve artık şarkı söyleyemeyeceğini açıklamış ve müzik camiasını hüzne boğmuştur.

sam brown ile ilgili görsel sonucu

Kendi albümleri dışında da genellikle back vokal olarak birçok sanatçı ve grup ile çalışmada bulunmuştur. Bunlardan bazıları ise şunlardır:

Barclay James Harvest (1984 – Back vokaller)

David Gilmour (David Gilmour in Concert – koro lideri)

Pink Floyd (The Divison Bell albümü – Back vokaller, Pulse – “The Great Gig in the Sky” şarkısında ana vokal)

Deep Purple (In Concert with The London Symphony Orchestra – Back vokaller ve “Wait a While” şarkısında ana vokal)

Gary Moore (After The War – Back vokaller)

Nick Cave (“Kiss of Love” – Düet)

The Firm

George Harrison (Son albümünde back vokalleri seslendirmektedir. George Harrison’ın ölümünden sonra anısına düzenlenen “Concert for George”da sahne almıştır.)

Jools Holland’s Rhythm and Blues Orchestra (Ara sıra bir üye olarak orkestrada bulunmuştur.)

Party At the Palace (Buckhingam Sarayı’ndaki gösteride back vokalleri seslendirmiştir.)

sam brown ile ilgili görsel sonucu

Sam Brown, sesini kaybetmesinin ardından 2015’te Academy of Contemporary Music‘de back vokal dersleri vermeye başlamıştır. Bir yandan da 2010’dan bu yana The Fabulous Ukulele Club‘da ukulele dersleri vermektedir.

NOT: Bu içerik İrem Çekliç tarafından yazılmıştır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here