Hani bazı oyunlar vardır, ne sizden aşırı fazla refleks ister, ne de dikkat etmeniz gereken sürüsüyle detay barındırır. Güzel vakit geçirten, az mekaniğe sahip oyunlardır bunlar ki bazıları sadece tek bir mekanik üzerine bile kurulu olabiliyor. Bir pazar sabahı elinize kahvenizi alıp sakin sakin oynayabileceğiniz bahsettiğim tarzda oyunlardan ufak bir liste derledim sizin için. Benim deneyim ettiklerim bunlar. Siz de kendi “kahve yanı oyunu” tavsiyelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bad North

Geçtiğimiz günlerde Epic Games’in bu oyunu ücretsiz vermesiyle merak edip bir göz atayım dedim. Görsellerindeki minimal tarzı çok beğendim ve hemen daldım oyunun içine. Bad North, ada savunması yaptığımız, strateji-roguelike oyunu. Oldukça sadece ve tatlı görselliğe sahip oyunda, okçular, mızrakçılar ve piyadeler olmak üzere üç ayrı sınıfta asker var. Elimizdeki askerleri adaya doğru gelen düşmanlara göre anlık olarak dizip konum aldırıyoruz ve adaya gelen düşmanların adadaki evleri ateşe vermelerini engelliyoruz.

Her adanın savaşından sonra o savaşta kullandığımız birimler diğer seviyeye geçinceye kadar kullanılamıyor. Bu da oyuncuyu asker kullanımı konusunda da stratejik düşünmeye zorluyor. Fakat bunun dışında çok da fazla kafa yoran bir oyun değil açıkçası. Tek elle de oynanabiliyor olmasından dolayı bir yandan da diğer elinizle rahatlıkla kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Old Man’s Journey

Tek başına yaşayan tonton bir dede, geçmişine doğru bir yolculuğa çıkıyor ve başlıyor dağları bir aşağı bir yukarı çekmeye. Böyle diyorum çünkü oyundaki mekanik dağları aşağı yukarı hareket ettirerek bulmacaları çözüp ilerlemekten ibaret. Bulmacalar da öyle çok kafa yorucu cinsten değiller merak etmeyin. Bir noktadan sonra kendinizi oyunun duygusal hikayesine ve hiç konuşmayan o karakterlerin duygularına kaptırmış olarak buluyorsunuz. Akıp gidiyor tüm oyun.

The Banner Saga 1-2-3

Yapımcılığını Stoic stüdyosunun yapmış olduğu seri, aslında birbirinin aynısı oynanışa ve görselliğe sahip üç oyundan ibaret. Hatta hikayesi de tam kaldığı yerden devam ediyor. Bir hikayeyi üçe bölmüşler gibi bir yapısı mevcut.

Oyun sıra tabanlı bir rol yapma oyunu. Hikayenin oldukça önemli bir yer kapladığı ve dövüş kısmından geriye kalan zamanda çokça okuma yaptığınız bir oyun. Elinize kahvenizi alıp da bilmediğiniz bir dünyada yolculuğa çıkmak istiyorsanız çok güzel bir tercih. Bazı anlar da öyle oluyor ki sanki içi size bırakılmış tercihlerle dolu şahane bir kitap okuyormuş gibi hissediyorsunuz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here