maNga 2001 yılında Ankara’da kurulmuş bir Alternatif Rock grubudur. Kuruldukları günden bugüne sayısız başarılara imza atmış ve isimlerini Türk Rock tarihine altın harflerle yazmayı başarmışlardır.

2002 yılında Ferman Akgül’ün önerisiyle katıldıkları “Sing your Song” yarışması ile dikkatleri üzerine çekmiş ve birçok albüm teklifi almışlardır. 2004 yılında çıkardıkları ilk albümle (maNga) Tüm Zamanların En Çok Satan Albümleri listesine girerek Altın Plak ödülünün sahibi olmuşlardır.

2005 yılında maNga+ çalışmaları ile Bir Kadın Çizeceksin, EA Sports’un Fifa 2006 oyunu soundtracklerine dahil oldu ve bu başarı Sziget’ten davet almalarını sağladı. Dünyanın en büyük açık hava festivallerinden Sziget’te yaptıkları konser sonrasında bunu başaran ilk Türk Sanatçı unvanına sahip oldular.

2009 yılında çıkardıkları ve Türk Rock tarihinin klasikleşmiş albümü olan Şehr-i Hüzün, hemen ardından MTV Müzik Ödülü’nü getirdi. Bu ödülü kazanan ilk ve tek Türk müzik grubu oldular. Şehr-i Hüzün albümü rock, rap, elektronik müziğin yanı sıra tasavvuf, Türk halk ve sanat müziğini içerisinde barındırıyordu.

Fly to Stay Alive parçası MTV Adria ve MTV İngiltere’de listelere girmeyi başardı. Aynı yıl kendilerine bir bilgisayar oyunu (ZombiRock) çıkardılar. Dünyada bunu yapan nadir gruplardan biri oldular.

2010 yılında Eurovision’a katılarak Türkiye’yi temsil ettiler. We Could Be The Same adlı parça ile 2. olarak ülkemize büyük bir başarı getirdiler.

2012 yılında yayınladıkları E-Akustik ile sakin bir yıl geçiren grup, 2014 yılında her seferinde değiştirdikleri tarzlarını bir kez daha değiştirerek Işıkları Söndürseler Bile albümü ile çıktı karşımıza.

2015 yılında Hadi İnşallah filmi için hardcore olarak yorumladıkları Yine Yeni Yeniden parçası hit olmuş ve büyük beğeni toplamıştır.

Hala fan kitlesini arttırmaya devam eden maNga, Türkiye’nin en güçlü gruplarının arasında tahtını korumaya devam ediyor. Öyleyse bu muhteşem grubun muhteşem şarkılarına şans vermeye ne dersiniz? Ben buraya sözleri ile birkaç şarkı bırakıyorum. Keyifli dinlemeler!

 

Alışırım Gözlerimi Kapamaya

Son bir umut verse biri ve “Güzel olacak bir gün her şey” dese
Ben inanırım belki de bu yalana
Ben de alışırım gözlerimi kapamaya

Ben Bir Palyaçoyum

Ben bir palyaçoyum
Yüzüm gülerken içim ağlar aslında
Ben bir palyaçoyum
Güldürürken ben ağlarım aslında

Bitti Rüya

Mutluluk bile acı veriyor, çünkü sonu var biliyorum

Cevapsız Sorular

Sustu bu gece karardı yine ay
Kaldı geriye cevapsız sorular
“Uyandığında onu ilk kim görecek?”
“Bıraktığım düşü kim büyütecek?”

Dursun Zaman

Dursun zaman, dursun diyorsun da
Oyun değil ki yaşamak
Sen inanmasan da bi’ son var anla
Herkese inat

Gözünü Aç Çocuk

Sen yoldan gelip geçen bir serseri
Oysa haber vermeden çekip giden sadece bir yaramaz

Hayat Bu İşte

Hayat bu işte;
Kanatlanıp gitmek dururken
Dört duvar içinde hapsolursun
Yaşamak için bir neden ararken
Ölmek için bulursun

Her Aşk Ölümü Tadacak

Kimileri hayattan mutlu sonlar çalar bu şehirde
Kiminin de bizim gibi yarım kalır hikayesi

Yalan

Bazı şeyler için
İyi olmak yetmiyormuş…

Sevilmek için, aşk için… İyi olmak yetmiyormuş

Üryan Geldim

Bir ömür sürdü hayallerim ama bir geceye sığdı tüm hüsranım…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here