Kitap okumayı nasıl sevdiniz? Mesela ben ailem sayesinde sevdim. Özellikle ablalarımın sık sık kitap okuduğunu gören ben, evimizde bulunan kitaplığa ve ablamlara hayranlıkla bakardım. Hep özenirdim onlara… Fakat kitap okumayı sevmem ne yazık ki 14 yaşıma kadar mümkün olmadı…

Bu yazımda kendi hayatımdan, çevremden, araştırmalarımdan yola çıkarak özellikle küçük çocuklarınıza nasıl kitap okuma sevgisi aşılayabileceğinize dair önerilerde bulunacağım. Tabi ki bunlar kesin çözümler değil.

Ayrıca daha önceden sitemizde yayımlamış olduğumuz Kitap Okumanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Faydası adlı yazıyı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar!  Umarım yardımcı olabilirim!

1-Çocuklarınızın yanında kitap okuyun

Yukarıda da bahsettiğim gibi ben her ne kadar kitap okumasam da ailem sayesinde kitapları hep sevdim ve onlara değer verdim. Onlar kitap okurken ya da kitaplar hakkında konuşurken aralarına katılacağım günü merak ettim… Sizin kitap okumanız çocuklarınızı okumaya karşı istekli hale getirecektir. Özellikle küçük yaştaki çocuklar anne-babasını taklit etme eğilimindedir ve bu yüzden siz kitap okurken kendi kitabını eline alıp yanınıza kıvrılması pek olası.

Bu olay sadece çocukluğumda değil, lise dönemimde de etkiledi hayatımı. Ben teneffüs aralarında kitap okurken benden okuduğum kitapları isteyen pek çok arkadaşım oldu. Bir süre sonra bazı arkadaşlarım bana “Kitap Okumayı Sevdiren Süper Kahraman” bile dedi. Demem o ki, sadece küçük çocukları değil, her yaştan insanı kitap okumaya çekmek için en etkili yöntem, sizin okumanızdır.

2-Kitap seçimi çok önemli

“E madem okumak istiyordun, neden okumadın?” diye sormuş olabilirsiniz. İşte cevabı: Yanlış kitap seçimleri… Kendime uygun kitabı bulmam zaman aldı… Hep klasik okumaya çalışmıştım. Bir gün gerilim romanı okumamla sonunda aradığımı bulmuş oldum. Tabii ki benim yaşımda olup klasik okumayı seven birçok kişi vardı. Fakat ben karakterim gereği okuyamıyordum. İşte burada siz devreye gireceksiniz. Çocuğunuzun ilgi alanlarına göre ona uygun kitabı arayacaksınız. Hatta okuyacağı kitaba çocuğunuz ile konuşarak karar verirseniz daha güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

3-Kitaplara değer verin.

Tamam, bunu söylemem garip gelmiş olabilir çünkü kitaplara değer vermeseniz bu yazıda olmazdınız diye düşünüyorum ama birkaç küçük noktaya dikkat çekmek istiyorum…

Kitaplara fazlalık, evi dağıtan eşyalar olarak bakmayın. Hatta mümkünse kitapları çocuklarınızın ulaşabileceği, sürekli göreceği yerlere koymaya özen gösterin. Ayrıca evinizde vazo, çerçeve gibi eşyalar gibi kitapları da dekorasyon olarak kullanabilirsiniz.

4-Birlikte kitap okuyun

Çocuklarınıza yatmadan önce masal okuyun. Eğer Kitap okumanın bilimsel olarak kanıtlanmış 10 faydası yazsını okursanız, yatmadan önce okunan kitabın daha rahat bir uyku sağladığına dair bir bilgi göreceksiniz. Hem günü güzel bir aktivite ile bitirmek hem de ona güzel bir uyku sunmak için kitaplardan daha iyi ne olabilir ki?

Bununla birlikte gün içerisinde bir kitap okuma zamanı belirleyebilir ve hatta kitap okumak için özel bir alan bile belirleyebilirsiniz. Bu tür şeyler çocuğunuzun kitap okumanın önemini anlamasına yardımcı olur. Örnek olarak çarşaflar ile bir okuma çadırı kurabilir veya yastıklar ile döşenmiş tatlı bir köşe düzenleyebilirsiniz.

5-Kitabı çocuğunuzun dikkatini çekecek şekilde okuyun.

Çocuğunuza kitap okurken ses tonunuzu ve mimiklerinizi kitabın akışına göre ayarlamaya çalışın. Bu sayede hem daha fazla eğlenir hem de oluşabilecek dikkat dağınıklıklarının önüne geçmiş olursunuz.

6-Heyecanlı yerlerde duraksayıp ona sorular sorun

“Sence küçük balık evini bulabilecek mi?”, “Minik kuş iyileşecek mi?” gibi hayal gücünü kullanabileceği sorular sorabilirsiniz.

7-Gün içerisinde kitaplar hakkında konuşun

Ona kitap okumayı ne kadar sevdiğinizden, son zamanlarda kitap okuyamadığınız için duyduğunuz üzüntüden bahsedin. Okuyup sevdiğiniz kitaplar hakkında konuşun. Onun size anlattıklarını dikkatli ve heyecanlı bir şekilde dinleyin. Onunla gerçekten ilgilendiğinizi göstermek için anlattıkları üzerine sorular sorun. Yemek  yerken “X kitabındaki Y kişisi havuç yemeyi çok seviyordu değil mi?” gibi muhabbetler açarak sevdiği kitap ve karakterleri günlük yaşamınıza dahil edin.

8-Kitap okumayı bir cezaya dönüştürmeyin

Çocuğunuzun yaramazlık yaptığında “Odana gidip kitap okusana sen, başımı ağrıttın!” diyerek onu azarlamamalısınız. Unutmayın, çocuğunuz kitapları severek, isteyerek okumalı. Kitap dendiğinde huzur ve sevgiyi hatırlamalı. Kitap okumayı bir ceza eylemine dönüştürerek, çocuğunuzdaki kitap okuma sevgisine zarar vermiş olursunuz.

9-Kitap okuyan kişiyi ayrıcalıklı görün

Kitap okuyan bireyi rahatsız etmeyin. Ona o an acil olmayan görevler vermeyin. “Hadi bize ekmek al, hadi evi temizleyelim, su getir, kapıyı aç” gibi, o an sizin ya da kitap okumayan kişinin yapabileceği görevleri ona vermeyin. O an ondan istemeniz gerekiyor ise üzüntünüzü belli ederek ricada bulunun. Çocuk yaptığı eylemin önemini fark edip, kendini kitap okuduğu için özel hissedecektir. Ayrıca kitap okuyan kişiye meyve veya süt götürerek memnuniyetinizi dile getirebilirsiniz.

10-Kitap okuduğu için çocuğunuzu çevrenize övmelisiniz

Akraba ve arkadaşlarınıza, çocuğunuzun duyabileceği anlarda, kitap okuduğu için onu övmelisiniz. Bu çocuğunuzun özgüvenini artıracağı gibi sizin de havanız olur canım, fena mı?

11-Beraber kitap alışverişine çıkın

Kitapçılara beraber gidin ve onun kitapları inceleyip kendi kitaplarını seçmesine izin verin. Hem kitapçılarda gezen başka insanları görmek çocuğunuzun okumaya karşı olan hevesini artıracaktır.

Kitapçılarda sadece kitap değil, çocuk dergileri, defterler ve ayraçlarda bulabilirsiniz.

12-Birlikte kitaplarla ilgili etkinlikler yapın

Kitaplığınızı süslemek için el yapımı süsler yapabilir, farklı ayraçlar tasarlayabilirsiniz. Hem eğlenceli vakit geçirmiş, hem de kitaplara olan sahiplik hissini artırmış olursunuz.

Bir çocuğun karakterini geliştirmesi, öğrenmesi, empati kurabilmesi için kitaplar elbette ki çok önemli. Fakat unutmayın onun sizin ilginize daha çok ihtiyacı var. Onu kitaplarla yalnız bırakmayın. Ona sadece kitap okumayı değil, birçok şeyi öğretmek sizin elinizde. Bahaneler üretmeyin ve ona kitap okumak, birlikte eğlenebilmek, gülebilmek için vaktinizi ayırın.

Öyleyse minik okurlarımıza ve sizlere keyifli okumalar efendim!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here