“Korku karanlık tarafa giden yoldur. Korku öfkeye yol açar. Öfke nefrete yol açar. Nefret ise acı çekmeye yol açar. İçinde çok fazla korku hissediyorum.”

Yoda’nın Anakin hakkında söylediği ilk söz, Anakin’in de yaşamının özetidir aslında. Anakin, en güçlü Jedi olabilecek potansiyele sahipken en güçlü Sith Lordu olmuştur. Peki ya neden? Bu yazımızda Anakin’in bu güçlü değişimini ve nedenlerini ele alacağız. Baştan söylüyoruz filmleri izlemediyseniz SPOILER ile karşılaşabilirsiniz.

Aslında bu dönüşümü tek kelime ile açıklamak mümkün: Sevgi. Anakin’in Karanlık Taraf‘a geçmesindeki asıl motivasyonu sevdiği insanları kurtarmak üzerine kurulu. En büyük korkusu da sevdiği insanları kaybetmek. Tıpkı Yoda’nın dediği gibi, “Bu korku onun Karanlık Tarafa giden yolu olur…”

Anakin görü yeteneğine sahip bir Jedi’dır. Yani olacak olayların bir kısmını, henüz yaşanmadan önceden, belki tam olarak olacağı şekilde değil ama sonucunun nereye varacağını görebilir.

Bildiğimiz kadarıyla Anakin, ilk olarak annesinin ölümünü görür ve bu onu büyük bir korkunun içine sokar. Ya annesi gerçekten ölüyorsa? Bunun üzerine Padme ile birlikte Tatooine‘e, annesini bulmaya giden Anakin’in korktuğu başına gelir. Annesinin gerçekten de bir grup Tusken Akıncısı (kum insanları) tarafından kaçırıldığını öğrenir. Anakin, annesinin henüz ölüp ölmediğini bilmemektedir ama bir şey yapmazsa öleceğini bilir. Görmüştür çünkü!

Bunun üzerine, annesini bulmak ve kurtarmak üzere yola çıkan Anakin, onu bulur ama ölmek üzereyken… Öfkesini tahmin edebilmek için filmi izlemeye gerek yoktur herhalde. Maalesef ki Anakin’in annesi, onun kollarında son nefesini verir. İşte bu saniyeden sonra Anakin’in içindeki karanlık ilk defa kendini bu denli apaçık gösterir ve Tusken Akıncılarının hepsini katleder. Bu da Anakin’in, Darth Vader’a dönüşme yolundaki ilk ve en önemli adımlarından biridir. Hatta o sahneyi, şu replikle hatırlamak mümkün:

“Onları öldürdüm… Hepsini öldürdüm. Öldüler. Biri bile sağ kalmadı. Sadece erkekler değil… Kadınlar da hatta çocuklar da.  Hayvana benziyorlardı, ben de hepsini hayvan gibi doğradım.  Onlardan nefret ediyorum.”

Bu replikte dikkat edilmesi gereken en önemli kelime nefrettir. Hemen yukarıdaki Yoda’nın sözünü hatırlatalım: Korku öfkeye, öfke nefrete, nefretse acı çekmeye yol açar.

Anakin bu andan sonra maalesef ki eskisi gibi olamaz. Görülerinin gerçeğe dönüştüğünü bir kere deneyimleyen Anakin, bundan sonra daha temkinli yaşamaya başlar. Gel zaman git zaman Padme hamile kalır ve böylece Anakin’in korkuları git gide artmaya başlar. Bir gün, görülerinden birinde Padme’nin öldüğünü görür, hem de doğum sırasında. İşte bu saatten sonra Anakin’in yapacağı her şey, biricik Padme’sini ve doğmamış çocuklarını kurtarmak için olur çünkü onları da annesi gibi kaybetmekten korkmaktadır.

  • Burada araya gireceğiz; bizce Jedi’lerin evlenmesinin ve aile kurmasının yasak olmasının sebebi tam olarak da bu. Zira insan birini sevince ve ona bağlanınca, onu kaybetmek bu dünya da en çok korktuğu şey haline geliyor ve bildiğimiz üzere Karanlık Taraf’ın kapısını aralayan şey de korku.

Bir sürü olaylar yaşanır ama onları da burada anlatıp başınızı şişirmeyeceğiz. Velhasıl, Palpatine‘in aslında Darth Sidious olduğu ortaya çıkar ve Anakin’i, Karanlık Taraf’a geçirmek istediği öğrenilir. Anakin ilk başta bunu reddetse de, Palpatine’in Sith Lordları’nın ölümü bile engelleyebileceğini söylemesi ile (tabi aslında burada amaç Anakin’i manipüle etmek) Anakin yelkenleri suya indirir ve izleyicinin bu geçişini anlayabilmesini sağlayan o meşhur repliğini söyler:

“Sadece Padme’nin hayatını kurtarmama yardım et. O olmadan yaşayamam. Onun ölmesine izin vermeyeceğim. Ölümü durdurma yeteneği istiyorum.”

Padme, eşinin Karanlık Taraf’a geçtiğini ve yeni doğanları bile öldürdüğünü öğrenince yaşama isteğini kaybeder ve aynı Anakin’in görüsündeki gibi doğum sırasında ölür… Çocuklar yaşar ama bunu da Anakin uzun yıllar öğrenemez. Yani işin trajedisi, Padme’nin ölümüne yol açan olayların kaynağının Anakin’in bu geçişi olmasıdır. Eşini ve çocuklarını kurtarmak için girdiği yolun sonunda acıdan başka bir şey bulamaz.

Peki neden Karanlık Taraf’ta kaldı diye sorarsanız, Padme’nin ve çocuklarının öldüğünü öğrendikten sonra onu geriye getirebilecek hiçbir şey kalmamıştır. Ta ki, yıllar sonra çocuklarının yaşadığını öğrenip Luke ile karşılaşana dek…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here