Geçtiğimiz günlerde PC ‘ye yeni çıkışını yapmış ve daha önce hiç oynama fırsatına erişemediğim Heavy Rain’i oynayıp bitirdim. Bir film izlerken o filmi izlemeden önce açıp oyuncu adlarına yönetmen, senarist adına bakmayı tercih ederken oyunlarda ise bunun tam tersini yaparım. ‘İlk başta o oyunun uzun saatlerindeki deneyimlerimi edineyim sonra araştırma yaparım’ diye düşünürüm. Nitekim Heavy Rain’de de öyle yaptım. Oyun bitti ve ben hikayeden ve oyunun bana genel olarak yaşattığı anlardan çok keyif aldım. Jenerik kısmının başlamasıyla da kafama bir isim ve iki sıfat kazındı. “Written and Directed by David Cage” (Yazan ve Yöneten David Cage) Bu yazıyı gördükten sonra David Cage isminin tanıdık geldiğini fark ettim. Gelin beraber kısaca bir göz atalım kimmiş bu David Cage? Kimin nesiymiş?

Kafesin İçi

Asıl adı David De Gruttola olan ve David Cage olarak bilinen abimiz, 1969’da Mulhouse-Fransa’da doğmuş bir video oyun tasarımcısıdır. Kendisi ayrıca profesyonel bir müzisyendir ve hatta 1993 yılında kurduğu Totem Interactive Müzik ve Ses prodüksiyon şirketi de vardır. Bir süre bazı filmler için serbest müzisyenlik yaptıktan sonra 1997’de asıl yazımızın da konusu olacak olan Quantic Dream Stüdyosu‘nu kurdu. Stüdyonun bugüne kadar yapmış olduğu beş oyunun – Omikron, Fahrenheit, Heavy Rain, Beyond: Two Souls, Detroit: Become Human – hepsinde hem yazarlık, hem de yönetmenlik yaptı.

BAFTA Oyun Ödülleri töreninde Quantic Dream için üç ödül alan David Cage, oyunlar hakkında şunlar söyledi: “Oyunlar hep aynı şeylerden bahsediyorlar. Güçlü olmak, kötü adamlara karşı savaşan iyi adam olmak… Bunlar çok küçük bir parçası. Daha dikkatli baktığınızda anlatılacak çok fazla hikaye tetiklenecek çok fazla duygu var. Yapabileceklerimizin sınırı yok sayılır. Şu anda oyunlarla yapabildiğimizin çok daha fazlasını yapabiliriz ve yapmalıyız da.”

Oyun geliştiricisi ve aynı zamanda da sektörün en iyi yazarlarından birisi olarak da geçen Warren Spector, Cage hakkında “en iyi hikaye anlatıcılarından” diye bahsedip onun bir dahi olduğunu söyler.

David Cage, internet üzerinde hakkında pek de fazla bilgi edinilebilecek bir adam gibi durmuyor açıkçası. Fakat yukarıda bahsettiklerimizle bile oyun dünyasına olan inancı ve sürekli ileriye oynama isteği beni hem çok mutlu ediyor hem de gelecek projeleri için heyecanlandırıyor. Kim bilir, belki önümüzdeki yıllarda çok daha iyi yapımlarla çıkar gelir karşımıza.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here