Merhaba değerli okurlar, etrafımdakilere bazı oyunların isimlerini söylediğimde aldığım boş ve yargılayıcı bakışlardan sonra, kocaman olan bu oyun piyasasında, altlarda ezilip unutulan bazı cevherlerin, hak ettikleri değeri görmediklerini fark ettim ve bu duruma karşı harekete geçme kararı aldım. Yürüyün kıyıda köşede unutulmuş kaliteli oyunlar! Elbet oralarda bir yerlerde sizin de kıymetinizi bilen birileri vardır! Her neyse, haykırışlarımı da yaptığıma göre, fark etmişsinizdir ki, bu yazımla birlikte başlattığım bu seride, değerinin bilinmemiş olduğunu düşündüğüm bazı oyunları sizlere anlatacağım, onları öveceğim ve çoğu şu an satışta olmadığı için, zamanında oynamadığınızdan dolayı pişmanlık duymanızı sağlayacağım. Bu yazıya gelecek olursak, başlıktan da anladığınız üzere Obscure adlı bir seriyi anlatacağım sizlere.

Obscure

Google’da arattığınızda bile, “obscure” kelimesinin anlamı çıkan ve oyuna dair pek bir şey çıkmayan bu oyun, bu denli unutulmayı hak ediyor muydu? Belki de evet, 2004 yılında çıkarak, kendi kuyusunu çoktan kazmıştı Obscure 1. Half-life 2, MGS 3, PoP: WW, GTA: SA, Sims 2, SW: kotor, Cable ve WoW gibi oyunların piyasaya sürüldüğü sene ortaya çıkıp ayakta kalmak için, iyi olmak maalesef yeterli değildi. Kaldı ki üstüne düşündüğümüzde, “slasher” korku filmlerinin yaptığı olayı alıp, bir video oyununa uyarlamak her ne kadar tatlı bir fikir gibi gözüküyor olsa da, Obscure ilk oyununda bu fikri suratımıza atıp, bunu hiçbir oynanış mekaniğiyle desteklemeyerek, basit bir Resident Evil veya Silent Hill klonu hissiyatı yaratmıştı. Belli olmadıysa açıkça söyleyeyim, ilk Obscure oyununu hiç sevmiyorum ben. Evet, ortada güzel olmaya yakın bir senaryo vardı, fakat bunu anlatmakta çok başarısızdı oyun. Önümüzde farklı farklı karakterler vardı ama hiçbir önemi yoktu neredeyse bu karakterlerin. Punk temalı müzikleri dışında, sıradan bir Resident Evil klonuydu ilk Obscure.

Aradan üç yıl geçtiğinde, ilk oyunda yaptıkları hataları fark etmiş bir şekilde döndü Mighty Rocket Studio. Bu sefer güçlü rakip sayıları da çok azdı ve ellerinde gerçekten güzel de bir oyun vardı. Fakat zalim oyuncu kitlesi, ilk oyunu beğenmediği için bu oyuna bir şans vermek yerine, kötü abisinin yanına itti ve onu orada unuttu. Peki ya Obscure 2, bu muameleyi hak ediyor muydu? Kesinlikle hayır!

 

İlk defa bu oyunu rafta gördüğümde, bir oyun kapağından çok, bir korku filmi kapağına benzeyen görseli dikkatimi çekmişti. Oyunu alıp denediğimde ise şaşkına dönmüştüm. Evet, bu oyun yine Silent Hill ve Resident Evil gibi tank kontrol sistemine sahip, sabit kameralı, çeşitli silahlarla yaratık vurup, korktuğun bir oyundu. Fakat bunca benzerliği rağmen bir o kadar da farklıydı. Oyunda yine ilk oyundaki gibi, yönetebildiğimiz farklı karakterler vardı evet, fakat bu sefer ilk oyundaki gibi, dilediğimizde değil, oyun bize ne zaman verirse o zaman kontrol edebiliyorduk. Bu kötü bir şey gibi gelebilir belki ama inanın bana çok daha iyi bir tercihti. İlk oyunda istediğimiz anda karakter değiştirebiliyor olmamız bize sadece ekstradan deneme hakkı sunuyordu. Burada ise neredeyse her karakter kendisine özgü bir yeteneğe sahip olduğu için, karakter değişimlerini bulmacaları çözmek ve oyunda ilerlemek için kullanıyorduk.

Grafikleri açısından dönemin çok da üstünde bir şey vermiyordu oyun fakat yine de hoş gözüken bir havası vardı. Senaryo olarak ise, özellikle gençlik yıllarınızda oynarsanız çok rahat bağ kurabileceğiniz karakterlerin başlarından geçen, yer yer duygusal, yer yer korkunç olayları anlatıyordu. Ses olayında ise, efekt seslerine çok fazla yorum yapamayacak olsam da oyunun müzikleri çok hoşuma gidiyordu. İlk oyunda Sum 41 grubunun müziklerini kullanan oyun, bu oyunda da punk temasını bırakmamıştı. Bütün bunlar iyiydi bir yere kadar ama tahmin ettiğiniz gibi, oyunun en can alıcı kısmı farklı farklı karakterlerle, farklı farklı şeyler yapabiliyor olmamızdı. Karakterlerin özelliklerini öğrenmeye çabalarken, onları daha iyi tanıyor ve daha iyi bağ kuruyorduk. Bundan dolayı da oyunun verdiği duygular bir kademe daha artıyordu.

İlk oyunun başarısızlığının cezasını çeken Obscure 2 şu anda Steam üzerinde sadece 18 TL fiyatına satılıyor ve aynı ekran üzerinden de olsa, bir co-op imkanı sunuyor. Eğer ilk defa duyuyorsanız veya duyup da şans vermediyseniz. Sizlere benim bir önerim olsun bu oyun. Hala satışı yapılıyorken, oynamayı deneyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here