Harry Potter film serisinden akıllara kazınan iki kötü karakter vardır: Karanlık Lord Voldemort ve Pembeler içindeki Dolores Jane Umbridge. İkisinin de karanlık yönleri ve ikisinin de kötülükte imzaları var. Fakat neden Salazar Slytherin’in varisi olan Tom Riddle’ı, Sihir Bakanlığı’nın denetim için görevlendirdiği pembe kadına tercih eder duruma geliyoruz? Neden insanları katleden, ona karşı çıkan herkesi öldüren bir Karanlık Lordu, pembe renkler içinde dolaşan bir öğretmenden daha çok seviyoruz?

dolores j umbridge ile ilgili görsel sonucu

Dolores Umbirdge, her ne kadar “safkanlık” uğruna bir ordu oluşturmamış, kara büyücülüğe adını altın harflerle yazdırmamış olsa da, kendisi birçoğumuzun hayatında bizzat tanık olduğu bir karakter. Zaten Rowling’in söylediklerine göre de, o da, bu karakteri oldukça hoşlanmadığı eğitmenlerinden ilham alarak yaratmış. Rowling ayrıca, Umbridge’in kötülüğünün kınanması gereken bir tarzı olduğunu ve Voldemort’unki kadar da kötü olduğunu dile getiriyor. Lord Voldemort’un düşüşüyle birlikte, Umbridge onun rejimiyle olan işbirliği dolayısıyla yargılanmış; birkaç kişinin işkencesi, hapsi ve öldürülmesinden dolayı mahkum edilmiştir. Fakat bazı masum Muggle’lar Azkaban’da gördükleri çileden dolayı hayatta kalamadılar bile… Peki neden Voldemort’a, bir ordu ve Ölüm Yiyenler’i oluşturduğu halde ona sempati duyuyoruz? Ben bunun inanılabilirlik ve kurgusallık ile ilgili olduğuna inanıyorum. Çünkü gerçeğe yatkınlık açısından Dolores’in karakteri (bazı cezalandırma yöntemleri haricinde) daha olası. Hatta o, herkesin hayatında en az bir kere karşısına çıkan bir karakter. Hepimizin bildiği, aşina olduğu, gerçekte var olan bir karakter. Lord Voldemort ise sadece hayallerimizde var…

voldemort ile ilgili görsel sonucu

İkisinin de hikayesi bir nevi acıklı olsa da, bu yaptıklarının ciddiyetini elbette değiştirmez. Peki Dolores’i yererken, neden Tom Riddle’a, Voldemort’a bir çeşit hayranlık besliyoruz? Buna başka bakış açısı olarak Stokholm Sendromu‘nu örnek vermek istiyorum. Bu sendrom kısaca, kendinize acı veren yahut kendinizi tehdidi altında hissettiğiniz kişi veya kişilere karşı sempati, hoşlantı, hayranlık duymak olarak tanımlanabilir. Bu da Voldemort’a olan hisleri anlatıyor olabilir. Sonuçta aslında bize gerçekten zarar veremez. Yine de kullandığı güç, gösteriş, büyüklük; hepsi zamanında diktatörler tarafından kullanılmış ve ilgi gören etkinlikler. Tom’un zekasından etkilenmek işten bile değil üstelik. Kara büyücülükteki uzmanlığını asla gölgelemeyen de bir kibarlığa sahip. Nezaket kuralları, düzen, tertip… bunların onun eğitim – öğretiminde yer aldığı aşikar.

Bu benzerliği Dolores için de söyleyebiliriz. Hogwarts’taki öğretmenlik sürecinde, odasındaki simetri ve kıyafetine de yansıyan bir düzen burada karşımıza çıkıyor. Acaba bu düzen ve disiplinin insana verdiği rahatlık dolayısıyla mı Voldemort’a sempati duyuyoruz? Yoksa bir dönemin karanlık tarihine adını yazdırmış iktidar sahipleri gibi onda da gücün verdiği bir koruyucu, insanı baştan çıkartan bir his var? Bunların cevaplarını bilmeyi, herkese anlatmayı çok isterdim.

voldemort dolores ile ilgili görsel sonucu

Bir sürü sebepten ötürü biz okuyucular hemfikiriz ki Dolores Jane Umbridge, Lord Voldemort’tan çok daha çirkin ve rahatsız edici bir karakter.

NOT: Bu içerik Kıvılcım Şengül tarafından yazılmıştır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here