20 Mart 2020 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek olan Doom Eternal, benim gibi birçok FPS oyunu tutkunu insan için çok önemli bir oyun. Oyunların seyrini değiştiren ve FPS oyunlarının atası olarak saydığımız Doom serisinin remake versiyonu 2016 yılında çıkışını gerçekleştirmişti. Ve oyun gerçekten FPS dediğimiz türün en iyi örneklerinden idi. Bölüm tasarımları, harika canavar tasarımları, bütün silahların bizlerde ayrı bir tat bırakması, son yılların en iyi vuruş hissiyatına sahipti ve bunları sayarken Doom’un o eşsiz müzikleri aklıma geliyor… Gaza geldim. Peki oyunun kötü bir yönü var mıydı? Elbette vardı; son bölümlere doğru haritalar kendini biraz tekrar ediyordu, hikaye ve karakterler kendini pek önemsetmiyordu. Neyse Doom harika bir oyundu ve puan verecek olsam 88/100 veririm.

Şimdi asıl konumuz olan Doom Eternal‘a gelecek olursak, bu oyun gerçekten ilk oyunun üstüne koyarsa yılın oyunu olabilir benim için. Evet burada The Last of Us: Part II ve Cyberpunk 2077 gibi oldukça güçlü rakiplerinin olduğunu göz önünde bulundurursak bu biraz imkansız gibi gelebilir. Ama ben gerçekten bu oyunun çok iyi çıkacağına inanıyorum. Oynanış videosu da gerçekten gaza getirici. Oynanış, o atmosfer, grafikler, yeni yaratıklar, yeni silahlar derken aşırı eğlenceli gözüküyor. Evet ilk oyunun aynısı gibi gözüküyor olabilir. Ama Bethesda’nın artık oyuncuların gönlünü kazanması gerek. Çünkü belli bir Fallout kesimini kaybetmişken Doom Eternal firmanın büyük şansı olabilir. Biliyorum Doom’un zaten belli bir kitlesi var ama Bethesda bu oyundan övgüler ile çıkarsa onlar da durumun farkına varır ve bizlere iyi oyunlar sunmaya devam eder.

Doom Eternal oyun dünyası için de ilaç gibi gelebilir. Son zamanlarda FPS oyunları eski hissiyatını kaybetti. Savaş hissiyatını bana eskiden Medal of Honor serisi çok güzel yaşatırken artık o tadı hiçbir “savaş” oyunu yaşatamıyor. Ve 2016 Doom’u FPS tutkunları için bir umut kaynağı olmuştu. Ya da aynı firmadan örnek verecek olursak Wolfenstein: The New Order.

Size de “HYPE” yaptırabilmişimdir sanırım. Doom Eternal daha vahşetli, daha kanlı bir şekilde 20 Mart 2020’de çıkıyor.

Siz bu oyun hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlara yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here