Dünyada birçok ilginç müze var. Biz bugün sizlere içinde Türkiye’nin de içinde bulunduğu farklı ülkelere ait 8 ilginç müzeyi sunacağız. Keyifli okumalar!

Kadavra Müzesi

Alman Prof. Dr. Günther Von Hagens, insan ve hayvan vücudundan, derileri sıyrılarak atılan kaslar, damarlar ve organlar ile toplam 200 kadavradan oluşan bir müze açtı. Bu kadavraların kimyasal madde yardımıyla bozulmamasını ve gerçek gibi görünmesini sağlayan Hagens, kadavraları sadece sergilemek ile kalmayacağını, isteyen kişilere satacağını da duyurdu.

Sergi “ölülere saygısızlık ediyor” gerekçesiyle çokça eleştiri alsa da pek çok ülkede sergilenmiş ve fazlasıyla ilgi görmüştür.

İşkence Müzesi – Hollanda

Amsterdam’da birçok dikkat çekici müze var. Fakat bu müzelerden birisi karanlık koridorları ile kan donduruyor.

Eski dönemlerde kullanılan birçok işkence aletlerinin sergilendiği müzede giyotin, kafatası kırıcılar, çivilerle kaplı engizisyon sandalyeleri de dahil, insanın içini ürperten bir gezinti bekliyor ziyaretçileri.

Kanalizasyon Müzesi – Paris

1200’lü yıllarda Kral Philippe Augustei’ün isteğiyle Paris’te kurulan Kanalizayon Müzesi, kilometrelerce süren bir tünelden oluşuyor. Yerin altında olan bu müzenin yaklaşık 450 metresini yürüyerek gezebiliyorsunuz. Birçok kişinin “kötü koktuğu” için gezmek istemediği müze, dünyanın en ilginç müzelerinden biri olmayı kesinlikle hak ediyor.

Tuvalet Müzesi –Hindistan

Hazır Paris’teki Kanalizasyon Müzesi’nden bahsetmişken Hindistan’da bulunan Tuvalet Müzesi’nden de bahsedelim. Çeşitli ülkelerden getirilen ve M.Ö. 2500 yılından bu yana yapılan birçok tuvalet çeşidi sergileniyor burada. Ayrıca müzeye gelen ziyaretçilere tuvalet hijyeni konusunda bilgilendirme de yapılıyor.

Kötü Sanat Müzesi – ABD

MOBA, yani The Museum of Bad Art fikri, 1994’te, bir antikacı olan Scott Wilson’ın çöpte bir resim bulması ile başlamış. Çöplerden, bit pazarlarından ve ikinci el dükkanlarından seçilen resimler ile donatılmıştır. İçinde 400 kadar eser barındıran müzenin asıl amacı, kötü olarak tanımlanan sanat eserlerini insanlara ulaştırmak.

Kalıcı Güzellik Müzesi – Malezya

Malezya’da bulunan bu müze, birçok geleneğe ait güzellik kavramını sunuyor ziyaretçilere. Müzenin asıl amacı kimi zaman bizlere tuhaf gelen, farklı geleneklere ait güzellik kavramlarını sorgulamak.

Parazit Müzesi – Japonya

Dünyada tek olan Parazit Müzesi, Tokyo’da parazit araştırmalarının yapıldığı bir tesiste bulunuyor. Parazitlere dair birçok bilgi sunan müzede grafikler aracılığıyla, parazitlerin hangi organlara nasıl etki edeceğine dair bilgileri de ziyaretçileri ile paylaşıyor.

Avanos Müzesi – Türkiye

Kapadokya’da bulanan bu müze dünyada bir ilk!

Galip Körükçü tarafından açılan müzede 16 bini aşkın kadın saçı bulunuyor. Ne yazık ki müzenin hüzünlü bir hikayesi var… 1979 yılında bir çömlek ustası olan Galip Körükçü’nün atölyesine Fransız bir turist kadın gelir. Aralarında duygusal bir yakınlaşma olur ama 3 ay sonra kadının geri dönmesi gereklidir. Yokluğunda bir anı bırakmak isteyen kadın, Körükçü’ye saçından bir tutam bırakır. Körükçü bu bir tutam saçı atölyesinin duvarına asar ve zamanla hikayenin yayılmasıyla duruma çok üzülen kadınların saçıyla dolar taşar atölye… Fransız kadının tekrar atölyeye gelmiş ve bu olanlar karşısında şaşkınlığa uğramıştır. Kendi saçını aramış ama bulamamıştır… Birçok kişi onun Körükçü tarafından saklandığını, özel bir yerde tutulduğunu söylüyor.

Saçını bulamayan tek kişi Fransız kadınla sınırlı değil, birçok kadın tekrar ziyaret ettiğinde açlarını bulabilmek için adını, telefon numarasını, hatta remini bırakıyor. Bu nedenle inanların özel bilgisinin korunması için müzede fotoğraf çekmek yasak.

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here