Eğer son zamanlarda yeni bir diziye başlamak için bakınıyorsanız hele ki bir polisiye meraklısıysanız sizin için harika bir tavsiyem var, Dünya’nın en iyi dedektifi: Sherlock. Son zamanlarda yeni sezonun çıkıp çıkmayacağı tartışılan dizi, zekice kurgulanmış senaryosu, görsel betimlemesi ve oyunculuklarıyla oldukça beğenildi.

Eğer hala merak ediyorsanız aşağı kaydırabilirsiniz. Keyifli okumalar…

Sherlock:

Sherlock aslında ‘Sir Arthur Conan Doyle‘ın sekiz kitaplık serisinden oluşmuştur. ‘Mark Gatiss’ tarafından televizyon için geliştirilmiş bir Britanya televizyon dizisi olarak BBC One‘da piyasaya sürülmüştür. 25 Temmuz 2010’da mini dizi olarak yayımlanmaya başlamıştır. Şu anda ortalama 90 dakikalık bölümleriyle 3 sezon ve 13 bölümden oluşmaktadır. Dizinin yönetmenleri: Michael Hurst, Rick Jacobson, Jesse Warn; görüntü yönetmeni: Steve Lawes’tir. Imdb puanıysa: 9,2’dir.

Konu:

Genel itibariyle dizi Londra’da geçmektedir. Şehirde cinayetlerin peşine düşen polis teşkilatının dahi beyni Sherlock Holmes ve ev arkadaşı Dr. Watson’dan aldığı yardımlarla cinayetlerin çözümlenmesini konu almaktadır.

Olaylar genellikle 21. yüzyılda geçmektedir. Kendilerine bir ev arkadaşı arayan Sherlock Holmes ile eskiden askeri doktor olan John tanışır ve Baker Sokağı 221B’de birlikte yaşamaya başlarlar. Şehirde birtakım cinayetler olmaya başlar. Bu cinayetlerin peşine düşen polis, Sherlock Holmes’ten yardım ister. Sherlock Holmes’ün kıvrak zekası, olaylar ve kişiler üzerindeki ayrıntıları normalden çok fazla ve daha kısa bir süre içerisinde fark edip anlayabilmesi ayrıca John’un askeri ve tıbbi bilgileri ile şehirdeki cinayetlerin sırları bir bir ortaya çıkmaya başlar.

Karakterler ve Oyuncular:

  • Sherlock Holmes (Benedict Cumberbatch)

Sherlock, işi dışında pek fazla bir şeye ilgi duymaz. Genellikle insanları bir denklemin parçası olarak görür ve bu nedenle de duygusal açıdan yoksundur. Watson’la birlikte birçok cinayeti aydınlatmayı başaran Holmes, bipolar kişiliğe sahiptir. Ayrıca Holmes fazlasıyla kibirli bir yapıya sahip olsa da Watson’a karşı yaklaşımı geri kalanlardan çok daha farklıdır.

Benedict Cumberbatch ise bu rolü çok başarılı bir şekilde canlandırmaktadır çünkü siz de takdir edersiniz ki soğukkanlı ve neredeyse duyguları olmayan bir karakteri hayata geçirmek oldukça zordur.

  • Dr. John Watson (Martin Freeman)

Ev arkadaşı arayan Holmes ile karşılaşıp, onun yanına taşınan Watson, özellikle de başlarda Sherlock ile hiç iyi anlaşamaz. Elbette ki bu anlaşmazlıklar, gerçek bir dostluğun kıvılcımlarını ateşler. Naif bir kişiliğe sahip olan Watson, çoğu zaman Sherlock’u tehlikelerden korur ve birçok cinayetin çözümünde de ona yardımcı olur. Sherlock’a göre çok daha fazla insani özellikler taşır. Sadık ve romantik bir kişiliktir.

Martin Freeman ise izleyicilerce oldukça takdir edilmiş ve sevilmiştir.

  • Mycroft Holmes (Mark Gatiss)

Sherlock’un üstün gözlem yeteneklerine sahip kardeşidir. İngiliz hükümeti için çalışır. 

  • James “Jim” Moriarty (Andrew Scott) 

Sherlock’un en zeki düşmanlarındandır. Ayrıca baş düşmanıdır. Dizi de en beğenilen karakterlerden biri olmayı başarmıştır.

  • Bayan Hudson (Una Stubbs)

Sherlock’un ev sahibidir. Nazik ve anaç bir kişiliğe sahiptir. 

  • Molly Hooper (Louise Braely)

Morgda uzman kayıt memuru olarak görev yapmaktadır. Sherlock’a aşıktır ve çoğu cinayetin aydınlatılmasında ona yardımcı olur.

  • Müfettiş Lestrade (Rupert Graves)

Zorlu cinayet davalarında Sherlock’tan yardım isteyen karakterdir. Beş yıldır Holmes ile birlikte olmasına rağmen davranışlarına hala şaşırmaktadır.

İzleyicileri tarafından oldukça sevilen dizi ne bitmiş ne de bitmemiş sayılır. Devam edip etmeyeceği hala bir merak konusu. Fakat şu anda yayımlanmış bölümlerini izlemiş olarak benim fikrim: harika bir dizi olduğu yönünde, sadece kurgusu ile değil; düşünülmüş ince ayrıntılar, görsel betimlemeler ve karakteristik özellikleri gayet iyi bir şekilde taşıyabilen oyunculuklar diziyi kaliteli bir hale getirmiş ve favori dizilerim arasına girmiştir.

Artık siz de başlamayı düşünüyorsanız işe aşağıdaki fragmanı izleyerek başlayabilirsiniz. İyi seyirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here