Günümüzde klasikler arasında yer alan ve hemen hemen herkesçe sevilen David Fincher’ın imzasının bulunduğu ve 1999 yılında izleyicileriyle buluşan Dövüş Kulübü, şimdilerde sinemaya yeni başlayanlar için ilk adım olarak görülen filmlerden biri. Sinema ve oyunculuklar açısından mükemmel bir deneyim sunan Fight Club, ilk olarak dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapmış ve eleştirmenler tarafından beğenilmişti. Ancak aynı başarı gişede elde edememişti. Yeraltı edebiyatına ait olduğunu söyleyebileceğimiz Chuck Palahniuk’un romanından uyarlanan Fight Club’ın bütçesi 63 milyon dolar olmasına rağmen, gişeden yalnızca 37 milyon dolar elde edebilmişti. Ki bu da bakıldığında ciddi bir başarısızlıktı.

Edward Norton, şu an Motherless Brooklyn ile yeni bir yönetmenlik denemesi yapan ve gişede pek başarılı olamadı. Şöyle ki Toronto Film Festivali, New York Film Festivali gibi önemli festivallerde izleyicileriyle buluşan Motherless Brooklyn filmi de, Fight Club gibi gişede başarı yakalayamayan filmler arasındaki yerini aldı. Bütçesi 26 milyon dolar olan Motherless Brooklyn, gişede yalnızca 8 milyon dolara ulaşabildi. Ancak film, sinema yolculuğuna devam ediyor.  Norton, bu konu ve Fight Club’un başarısızlığı hakkında açıklama yaptı. Filmin başrol oyuncusu Edward Norton, gişedeki bu başarısızlık hakkında şu sözleri sarf etti:

“Bence filmin pazarlamasını yapan insanlar fikrin eğlenceli olması gerektiğini kabullenme konusunda isteksizdi ve bence kendilerini suçlu hissettiler. Eğer filmde patronumu oynayan adam gibi hissediyorsanız, o zaman filmi sevmemeye başlarsınız. Ayrıca bunu birbirinden ayırmak zorlayıcıydı.”

Yani Norton, filmin başarısızlığından FOX’u suçlu tuttuğunu belli etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here