European Endowment for Democracy Fund, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Sabancı Vakfı ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi‘nin destekleri ile gerçekleştirilecek ve Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen, herkesin sanata erişmesini sağlamak amacı ile yola çıkan Engelsiz Film Festivali; İstanbul, Ankara ve Eskişehir olmak üzere üç büyük şehirde ücretsiz olarak sinemaseverlerle 7. kez buluşacak.

Festival bu sene Ekim ayı içerisinde gerçekleşecek. İstanbul’da 7-9 Ekim arasında, Eskişehir’de 11-13 Ekim arasında, Ankara’da ise 16-20 Ekim tarihleri arasında festival aktif olacak.

Festivaldeki filmlerin tamamı, duyma, görme engelli sinemaseverlerin de deneyimleyebileceği şekilde tasarlandı. Göremeyenler için sesli betimlemelere, duyma ile ilgili bir problemi olanlar için ise işaret dili ve altyazı seçenekleri filmlere eklendi.

Engelsiz Filmler Festivali boyunca film gösterimlerinin yanı sıra herkesin kolaylıkla erişebileceği yan etkinliklere de yer verilecek. Türk sinema sektörünün en iyi filmlerinin gösterileceği festivalde ayrıca; dünyanın çeşitli bölgelerinden filmlere yer verilecek Dünyadan kategorisi, animasyon filmlerini içermesinin yanı sıra yeni nesil sinemacılara ilham olmayı hedefleyen Çocuklar İçin kategorisi ve Türkiye Sineması’nın önemli kısa filmlerinin gösterime sunulacağı Uzun Lafın Kısası kategorisi de yer alacak.

Bu arada Be In! Erişilebilir Festivaller Ağı’nın hazırladığı “Be In!” film seçkisi festivaldeki yerini alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here