Birkaç ay önce Fangirl (Rainbow Rowell) romanını okurken “hayran kurgusu” konusu gözüme çarptı. O zamandan beri bununla ilgili bir yazı yazmak istiyordum. İşte bu yazımda sizlere hayran kurgusu hakkında yaptığım kısa araştırmamı ve kendi düşüncelerimi sunacağım.

Öncelikle, İngilizce adı Fan Fiction olan bu hayran kurguları nedir?

Hayran kurguları bir dizi, film veya kitaptaki karakterleri/olayları devam ettirir. Kurgular orijinal haline çok yakın olabileceği gibi çok farklı bir şekilde de yazılabilirler. Mesela orijinal halinde sevgili olmayan karakterler sevgili olabilir, ölmüş birisi geri dönebilir, mekan ya da zaman farklı olabilir, yeni karakterler eklenebilir ya da çıkartılabilir, orijinal halinde erkek olan bir karakter kadın, kadın olan karakter erkek olabilir, kişilikler değişebilir vs.

Bu kurgular internet üzerinden –özellikle Wattpad- yazılıp hiçbir kar elde etmeksizin sadece eğlence içindir.

Hadi ama itiraf edelim… Eğlenceli gözüküyorlar. Sevdiğimiz eserlerin sonunda büyük bir boşluk yaşıyoruz ve hayran kurguları bunu birazda olsa bastırabilmek için etkili olabilir. Eklemek gerekir ki her şeyde olduğu gibi hayran kurgularının da rezil derecede kötü olanları ve muhteşem düzeyde iyi olanları var.  Türkçe olarak çok iyi eserler olmasa da özellikle İngilizce bilenler için büyük bir hazine var hayran kurgularında.

Hayran kurgusu birçok konuda fazlasıyla eleştiri alıyor hatta küçümseniyor ama biraz düşününce yazmanın hiçte kolay olmadığını anlıyorsunuz. Hayran kurgusu yazanların en çok karşılaştığı eleştiri “hayal gücünün” geniş olmadığına dair söylemler. Benim düşüncem ise biraz daha farklı. İyi bir hayran kurgusu yazmak bence fazlasıyla zor bir iş.  Orijinaline uygun yeni alternatif bir dünya oluşturmak ve karakterlerin bu farklı alternatiflerde kendileri gibi olmalarını sağlamak gerekiyor. Takdir edersiniz ki bu durum zaman zaman çizgi romanlarda bile sorun haline gelebiliyor.

 

Peki, sizce yazarlar bu konuda ne düşünüyorlar?

Jors Whedon ve J.K. Rowling destekliyor ve hatta eğlenceli buluyorlar. – Bu arada hayran kurgusu dendiğinde akla ilk gelenin Harry Potter olduğunu eklemeliyim. Zira en büyük hayran kitlesi ve kurgu Harry Potter serisinden çıkıyor.- Tabi ki desteklemeyenlerde mevcut. Mesela Anne Rice, hukuki yollar ile karakterlerinin herhangi bir kurguda kullanılmasını yasaklamış ve hatta internette yazılmış kurguların kaldırılmasını sağlamıştır.Ben Fan Fiction olayına ilk K-Pop’ta denk gelmiştim. Yani her ne kadar internette aratıldığında sadece kitap, film ve dizileri kapsadığı söylense de müzik dünyasına ait özel bir hayran kurgu dünyası daha mevcut. Müzisyenler için oluşturulmuş alternatif bir dünya. Sevilen iki şarkıcının sevgili olmasını kapsayan kurgulardan tutun, kendinizi onların menajeri olarak görebileceğiniz kurgulara, hayranı olarak onlarla tanışabileceğiniz, ev hayatlarını anlatan ve hatta whatsapp gruplarında olan konuşmaları okuyabileceğiniz hikayelere kadar giden büyük, alternatif bir başka evren.

Bu kurgularda sık sık karşılaşılan özel terimler var. Bunlardan bazıları: –daha doğrusu benim önemli olduğunu düşündüklerim-

Yazının başında görebileceğiniz k, k+, t, m neyi simgeler?

k: Şiddet, cinsellik, küfür ve yetişkin temaları içermeyen kurgulardır.

k+: Hafif şiddet ve argo içeren kurgulardır.

t: Yetişkin temaları, cinsellik ve şiddet içerebilirler. Rahatsız edecek derecede küfür ve argo olabilir.

m: Ciddi düzeyde cinsellik içerir, küfür ve argo kullanımı vardır. Yetişkinler için uygundur.

Aşağıda yazdıklarım ise kurgunun özelliklerini belirtir:

Canon: Birebir eserin kurgusuna bağlı kalınarak yazılmış eserlerdir.

AU (Alternative Universe): Karakterlerin kişiliği aynı kalır fakat kurgu bambaşkadır.

One Shot: Tek bölümlük kurgulardır. Genellikle birkaç sayfadan oluşurlar.

Crossover: İki farklı eserin birleştiği kurgulardır. Mesela Harry Potter ve Alaca Karanlık aynı hikayede bulunur. –Tamamen salladım, böyle bir kurgu olmayabilir :D-

Peki siz hayran kurguları hakkında ne düşünüyorsunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here