Aah ah. Çok severdik değil mi hepimiz? Bir çoğumuzun hayatında önemli bir yeri vardı bu serinin. Kimileri bir filmden, bir diziden, bir kitaptan veyahut bir çizgi romandan çok daha fazlasını görüyordu değil mi? Peki ya hala görebiliyor muyuz?

Bir beynim olduğunu kavradığım günden beridir, Star Wars serisine hayran olduğumu hatırlıyorum. Hayatımın her alanına bir şekilde yedirmeye çalıştığım nadir şeylerden birisi oldu hep Star Wars. İzleyecek film mi bulamadım? Star Wars. Oynayacak oyun mu bulamadım? Star Wars. Pokémon oynuyorum ve başlangıç Pokémon’uma bir isim vermem mi gerekiyor? Vader! Bir dövme yaptırmak istiyorum ve ne yaptıracağımı mı düşünüyorum? Death Star! Bu, böyle böyle devam eder gider sabaha kadar. Gurur duyarak ve severek yapıyorduk bunları tabii, “karanlık zamanlardan önce“…

Bu yazı bolca sitem, isyan ve belki ağır eleştiri içerecektir. Yeni seriyi seven ve eski seriye gram saygısı olmayan birisiyseniz, lütfen yazıyı üstünüze alınmayın. Zira, yeni seriyi seven biriyseniz, eski seriye bir gram dahi saygı duyduğunuzu sanmıyorum.

Nefret kusuyorum ey ahali! Aklım almıyor, çaresiz hissediyorum. Birkez yapıldı bu filmler artık ve senaryonun bir parçası oldular. Geri dönüşü yok artık, “Ehe ehe saymayın bu filmleri” deme gibi bir imkanı yok hiç kimsenin. Peki neden nefret kusuyorum? Popüler olan, Star Wars’u gömmek olduğu için mi yoksa? Keşke öyle olsaydı biliyor musunuz? Bu kadar çok sevdiğim bir seriye bir yandan da aynı derecede tiksintiyle bakmak resmen canımı yakıyor.

“Neyini beğenmedin be kardeşim?” diye sormadan sizler, ben başlayayım bu “Güç Uyanıyor” filminin, bana göre, yaptığı yanlışları saymaya.

Unutmayın ki, buraya yazacaklarım tamamen şahsi fikrimdir, katılıp katılmamakta özgürsünüz.

Her şeyden önce, herkesin söyleyip durduğu şu eleştiriyi yapmak istiyorum; E kardeşim bu bildiğin dördüncü filmin çakması! Bunu belirttikten sonra hemen kendi eleştirilerime geçiyorum, zira bu, dördüncü filmin aynısı olma konusu hakkında konuşan bir yığın insan bulabilirsiniz.

Kim Bu Karakterler Kardeşim?

Neden koca bir film bittikten iki saat sonra isimlerini hatırlamak için internete bakmamız gerekiyor? Bu kadar mı kötü yazıyorsunuz karakterlerinizi gerçekten? Bakın şu anda iki film oldu yeni seride ve ben hala üç ana karakterin hiçbirinin kişiliği hakkında bilgi sahibi değilim. Bu yanlış bir şeydir, bizler Star Wars’u, karakterlerinin, bir karaktere sahip olması sebebiyle de sevdik.

Filmin ilk fragmanı çıktığında, Finn’i görüp heyacan dolmuştum çünkü seri boyunca stormtrooperların iç dünyasını hiç öğrenmedik ve bu Finn adlı karakter sayesinde öğrenebilirdim! Fakat öğrendik mi? Hayır! Boş bir dram yaşadıktan sonra orduya ihanet edip sonrasında ise sadece çok düşük rütbeli bir asker olduğunu, buna anca orayı burayı sildirdiklerini öğrendik. Peki ya Rey? Direkt olarak yeni üçlemenin ana karakteri, Luke Skywalker’ı, Anakin Skywalker’ı olması gereken bu kızın kişiliği hakkında ne biliyoruz ki? Hiçbir şey! Bu yeni üçleme çıkmadan önce seride en sevmediğim film olan Phantom Menace’a bakalım hemen olur mu? Phantom Menace, her ne kadar sevmesem de, bu dediğim şeyi çok güzel başarıyordu. Sadece tek bir sahneyle, ‘Duel of the Fates’ sırasındaki lazerli koridor sahnesinde, filmin üç karakterinin de yaptıkları hareketler sayesinde, kişiliklerini çok net anlayabiliyorduk. Tek sahneyle üç kişinin karakter özellikleri anlatılabilirken, koskoca bir film ile nasıl bir kişinin bile karakterini tanıtamadın be Jar Jar Abrams! Poe denilen karakter hakkında o kadar az bilgimiz var ki, üzerine bir eleştiri dahi yazamıyorum. “İyi bir pilot işte bu da, yakışıklı falan işte, alın bunu da filme belki genç kızlar daha çok sever filmi” denilerek ekrana fırlatılmış gibi duruyor karakter sadece.

Geçmişe Saygısızlık! 

Altı film boyunca, imparatorluğun kurulmasını ve sonrasında yıkılmasını adım adım izledik, altıncı filmin sonunda, “kötü” imparatorluk yıkıldı ve kahramanlarımız artık özgür ve mutlulardı. Tamam işte, değiller şimdi de. Konu bulamıyoruz çünkü. Ne oluyor kardeşim? Neden Millennium Falcon çöplük olmuş? Neden cumhuriyet kurulmamış? Leia ile Han neden ayrılar? Ne demek ulan galaksinin en güçlü astrodroidi R2-D2 bozuluyor? Resmen fan servisi yapayım derken, serinin asıl sevdalılarının suratına ısıtılmış demir çubuk basıyorsunuz be!

Hiçbir şekilde bizlere açıklanmıyor Han ile Leia’nın neden ayrıldığı. Kaldı ki, çoğumuzun favori ilişkisiydi yıllar boyunca Han ve Leia’nın o ara ara atışıp, birbirlerine laf sokarak flörtleştikleri ilişkisi. Neden bunu yok ettiniz ki?

Hiçbir şekilde açıklanmıyor bizlere bu “First Order” denilen tiplerin kimler olduğu, biz üç koca film boyunca boşuna mı izledik Luke Skywalker’ın uğraşlarını? Nereden geldi bu adamlar? Diyelim ki geldiler, neden safi kötü bu adamlar? Bu siyah-beyaz olgusunu prequeller ile yok etmeyi gayet güzel başarmıştı George Lucas, neden getiriyorsunuz ki bu algıyı? Seriyi küçültmekten başka bir işe yaramaz bu algı.

Peki ya mantıksızlıklara ne demeli? Filmde yerleri silmekle görevlendirilen eski stormtrooper Finn, eğitim almış bir Ren şövalyesine karşı ışın kılıcı kullanıyor. Işın kılıçları öyle eline alır almaz kullanmayı başarabildiğin aletler miydi ki? Bunca yıldır yanlış mı biliyorduk biz? Güç kullanıcısı olmayanlara verilmek için çok tehlikeli olan bu silahları, çok fazla eğitim almış ve süper insan derecesinde yetenekleri olan, güç kullanıcısı olmayan kişiler kullanıyor bazı yerlerde evet fakat bu kişilerin Finn’den farkları, çok yetenekli ve çok fazla eğitimli olmaları. Finn’in kısa bir anlığına bile olsa, eğitim almış ve güce erişebilen birisine karşı koyabiliyor olmasını hala hiçbir mantığa oturtamıyorum. 

Peki ya Kylo Ren ve Rey? Bir sürü teori atılıyor bununla ilgili ortalığa, Rey’in çok güçlü bir güç kullanıcısı olması sebebiyle kılıç üstüne kurduğu hakimiyet dolayısıyla Kylo Ren’e karşı koyabildiğini falan söylüyorlar. Fakat bilindiği üzere bu evrende, “güçlü bir güç kullanıcısıysan, çok iyi ışın kılıcı kullanırsın” diye bir kural yok. Önceki filmlerde de gördüğümüz üzere, Anakin Skywalker çok yüksek derecede midiclorian sayısına sahip bir güç kullanıcısı olmasına rağmen, ışın kılıcı duellosunda Obi-Wan’ı yenemeyip Mustafar’da Obi-Wan tarafından ölüme terkediliyor. Bunu da geçersek, birebir kopyaladıkları film olan, A New Hope’da görüyoruz ki, Anakin’in oğlu olan ve güçte yoğun olan Luke Skywalker, ilk Işın kılıcı eğitiminde henüz talim robotlarına bile karşı koyamıyor. Peki ya nasıl oluyor da hiç eğitim görmemiş bir hurdacı, evrenin en güçlü jedi şövalyelerinden birisi tarafından eğitilmiş olan bir Ren şövalyesine karşı koyabiliyor?

Peki ya yakışıklı kaçakçımız, Han Solo’ya yapılan saygısızlığa ne demeli? Bu adam neden tekrar kaçakçılık yapıyor? Üç koca film boyunca adamın bu hayattan kurtulmasını ve dostluklar edinmeye başlamasını izlememiş miydik bizler? Hani yürüyen halı Chewbacca dışında birilerine de güvenmeyi öğrenmişti bu adam? Şimdi ise aşıkmışcasına sevdiği gemisini kumarda kaybetmiş, eskisinden daha da hovarda bir Han Solo izliyoruz. Kaçakçılık yapıyor koskoca Han Solo tekrardan, hem de oğlu yeni bir imparatorluk kurmaya çalışan bir örgüt için çalışırken. Luke Skywalker kayıpken. Hem neydi o filmin başında, “Galaksinin en iyi pilotunu görevlendirdi General Leia” diyip hepimizi Han Solo için heyecanlandırdıktan sonra, hiçbir karakter derinliği olmayan bir adamı bizlere göstermeniz?

Daha fazla bir şey söyleyesim yok gerçekten, çok sevdiğimiz bir serinin gözlerimiz önünde yavaş yavaş parçalanıyor olması, bizleri üzüyor sadece. İnanın, imkanım ve zamanım olsa, videolu olarak filmin her sahnesini teker teker saçmalıklarını açıklayarak incelerdim. Fakat buna hem zamanım, hem imkanım, hem de tahammülüm yok.

Son olarak ise, ey koca yazarlar, izlemediniz mi çocuğum altıncı filmi siz? Görmediniz mi Anakin Skywalker’ın güçle birleşip, güç hayaleti olarak geldiğini. Bu adam yıllarca hiç mi torununa gidip; “Evladım, ben ölmeden önce neyin ne olduğunu anladım, senin yolun yol değil, vazgeç bu yoldan!” dememiş?

Her neyse, beni bıraksanız sabahlara kadar kusarım bu nefreti bu yüzden bir yerde durmam gerekiyor. Keşke güç, hiç uyanmasaydı. 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here