Bu yazı Fullmetal Alchemist Brotherhood üzerine olacak. Eğer izlemediyseniz SPOILER yememek için başka bir yazıya geçmenizi öneririz!

fullmetal alchemist ile ilgili görsel sonucu

Bu anime kısa özet olarak, iki kardeşin simya ile uğraşmasını konu alıyor. Babalarının simya araştırması yapması dolayısıyla küçük yaşta konuyla ilgilenmeye başlayan Edward ve Alphonse Elric, annelerinin ölümünden sonra onu geri getirmek için insan dönüşümü yapmaya çalışıyor. Fakat simyanın temel kurallarına karşı geldikleri için, gerçek onlardan parçalar alıyor…

Sadece bir anime ya da sadece simya olarak gözükse de bu anime aslında “Gerçek nedir?” sorusuna büyük bir bakış açısı yaratıyor. Animede gerçek; bir kapı, bir başka dünya, her şey ve hiçbir şey olarak tanımlanıyor. “Eşit takas” kuralı dolayısıyla her şeylerini kaybeden kardeşlere devlet simyacılık için önayak olmak istiyor. Neler yapabildiklerini biliyorlar ve orduya katılmaları için davet ediliyorlar. Bir süre (daha sonra onun da gerçekle karşılaştığını öğreneceğimiz) öğretmenlerinden eğitim gördükten sonra orduya katılıp, “Devlet Simyacısı” unvanını alıyorlar. Genç yaşta bu unvana sahip olmak büyük meziyet. Lakin onların başka bir amaçları var.

Felsefe Taşı’nın arayışı anime için kilit bir nokta. Sadece Elric kardeşler değil, herkes Felsefe Taşı’nın peşinde. Felsefe Taşı, insana nesneleri saf altına çevirme dışında, sonsuzluk ve Elric kardeşler için çok önemli olan beden yapımında, bedenlerini geri getirmede yardımcı olabilecek yegane efsanevi madde. Yalnız sorun, Felsefe Taşı’nın yapı elemanının insan olması. İnsanların ruhlarındaki enerjiden besleniyor ve bir şehir insanı, azıcık Felsefe Taşı çıkartabilmek uğruna feda etmişler diye gösteriyor animede. Ki ben, Ishval İç Savaşı’nda feda edilen, devlet simyacılarına öldürtülen halkın, gerçek hayatta bir şeyleri sembolize ettiğine inanıyorum.

fullmetal alchemist felsefe taşı ile ilgili görsel sonucu

Asıl dikkat çekmek istediğim nokta ise: gerçek. Gerçek nedir? Gerçekliği nasıl algılarız? Bir şeyin, bir olayın, bir durumun “gerçek” olduğuna nasıl kanaat getiririz? Bu soruların cevapları hala kanıtlanmaya çalışılan şeyler. FMAB, bu konuyu daha önce belirttiğim gibi bir kapı olarak ele alıyor. Gerçeğin Kapısı. İleri seviye simya yapmış ya da kuralları ihlal edip insan dönüşümü uygulamaya çalışmış kişilerin gittiği bir nokta. Bunun kendi geldiğimiz gerçekliğimizi, arafı ve arafın arkasını temsil ettiğini düşünüyorum. Çünkü bu beyaz alanda bir nöbetçi ile iki kapı bulunuyor. Bizim gerçekliğimizden geldiğimiz kapı, eğer (Alphonse gibi) ekstra bir durum yoksa geri döneceğimiz, dönerken de bizde bir şeylerin değişeceği kapı. Lakin, olur da ekstrem bir durum söz konusuysa nöbetçiyle (ki kendisinin yüzü yoktur, mantıklı olan da budur) öteki kapıya gidiliyor.

fullmetal alchemist gate ile ilgili görsel sonucu

Diğer kapının ardında ne var, bilmiyorum. Yine de bakış açısının güzel olduğunu ve eğer ölüm, gerçeklik, hayal böyle şeylerse mantık çerçevesinin bu tarz olmasının doğruya en yatkın olan olduğunu düşünüyorum.

NOT: Bu içerik Kıvılcım Şengül tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here