Yazının ilk kısmında sizlere Game of Thrones’un esinlendiği tarihi bir benzerliği anlatmaya başlamıştım. Kaldığım yerden devam edeyim.

Aegon Targaryen (Değersiz Aegon) – VIII. Henry

viii. henry ile ilgili görsel sonucu

Dizide görmediğimiz bir karakter IV. Aegon. Kendisi İngiltere Kralı VIII. Henry’ye oldukça benziyor. VIII. Henry Tudor’un 6 Tane eşi olmuştu. Gençliğinde yakışıklılığı ve kudretiyle tanınırken, zaman geçtikçe ve yaşlandıkça kilo almış ve geçimsiz birine dönüşmüştü. IV. Aegon’un da 9 tane metresi vardı ve o da gençliğinde çok yakışıklı biri olarak bilinirken, zaman geçtikçe yerinden kalkamayacak kadar kilo almıştı.

Joan Arc – Brienne Tarth

joan arc ile ilgili görsel sonucu

Joan Arc, 100 Yıl Savaşları sırasında yaşamıştı ve o zamanlar kadın olmanın önüne koyduğu engellere rağmen zırhını giymiş ve savaşın içerisinde aktif rol almıştı. Joan Arc, Brienne Tarth gibi kılıcını ve kanını söz verdiği krala adıyor ve bütün hayatı savaşlarda geçiyor.

Fatih William (William The Bastard) – Jon Snow

william the conqueror ile ilgili görsel sonucu

Normandiya dükünün gayrimeşru bir oğlu olur ve yıllarca Piç William olarak anılır. William 1066 yılında İngiltere’yi işgal eder ve artık piç William olarak değil Fatih William olarak anılır.

Kara Su Savaşı

Ä°lgili resim

Game of Thrones dizisinde bu detayı göremedik ama kitaplarda geçen şöyle bir detay var; Kara Su Savaşı sırasında Tyrion Lannister, Stannis’i yenebilmek için suyun altına devasa bir zincir koyuyor, bu zincir yukarı kalkınca gemiler arada sıkışıyor ve bu şekilde yenmeyi başarıyorlar. Bu zincirin birebir aynısı Konstantinapolis’in meşhur büyük zinciri. Bizans İmparatorluğu Konstantinapolis’i korumak için bu zinciri kullanıyor hatta 2. Arap Kuşatması sırasında da donanmayı bu şekilde kıstırmayı başarıyorlar.

Çılgın Ateş

rum ateşi ile ilgili görsel sonucu

Yine 2. Arap Kuşatması sırasında Bizans’lılar en güçlü silahlarından birini kullanmışlardı. Rum Ateşi. Bu ateş, Bizans İmparatorluğunun savaşlarda sık sık kullandığı bir silahtı ve çok tehlikeli bir ateşti. Çünkü suyla bile söndürülemiyordu. Game of Thrones’da karşımıza çıkan çılgın ateş de bu ateşten ilhamını almış.

Valyria Dili

valyria dili ile ilgili görsel sonucu

Game of Thrones evreninde Valyria çok eski ve köklü bir uygarlık olarak biliniyor. Zamanında gelişmişliğin, teknolojinin ve bilginin merkezi olarak anılıyor. Valyria bu açıdan bizim dünyamızda Roma İmparatorluğuna çok benziyor. İkisinin de köklü geçmişleri var ve ikisi de günümüzdeki pek çok şeyin öncüsü olmuşlar. En büyük benzerliklerden biri de dil. Çünkü Valyria dili Latinceye çok benziyor. Gramer ve fonetik anlamda değil bir alakaları yok ama iki dil de eski bir uygarlıktan kalma antik ama saygın diller. Günümüzde konuşulmuyor olsa da nasıl zamanında Avrupa’daki seçkin aileler veya krallar çocuklarına latince öğretiyorlarsa Westeros’ta da Valyria dilini öğrenmek bir anlamda iyi eğitim sayılıyor.

Valyria Kıyameti

pompei volcano ile ilgili görsel sonucu

Valyria ile Roma benzerliği daha fazla karşımıza çıkıyor. Roma’nın çöküşüyle Valyria’nın çöküşü aynı değil ama Roma’nın bir şehri olan Pompeii ile çok benzer. Pompeii de Valyria’da bir volkanın patlamasıyla yok oluyor.

Targaryen Ailesi – Ptolemaios Hanedanı

Ptolemaios ile ilgili görsel sonucu

M.Ö 305 Yılında Mısır’ı yönetmeye başlayan bir hanedan Ptolemaios Hanedanı. Bu hanedanı en meşhur ismi Kleopatra’dan tanıyabilirsiniz. Hanedanın aslı Yunan kökenli ve bunu koruyabilmek için yıllarca aile içi evlilikler yapmışlar, dışarıdan kesinlikle evliliğe izin vermemişler. Targaryenler’de olduğu gibi kardeşler genelde evlendirilirmiş, bazen de yeğenler ile evlilik söz konusu olabilirmiş.

Andal İstilası – Anglo Saxon

angles saxons ile ilgili görsel sonucu

Westeros kıtasının Britanya Coğrafyası’ndan ilham aldığını söylemiştik. Britanya’nın Anglo Saxon’lar tarafından istilaya uğraması da, Westeros’un Andallar tarafından istilaya uğramasına çok benziyor. 4.y.y. ‘da başlayan Anglo Saxon akımlarıyla Britanya’ya kültürel anlamda pek çok değişiklik geliyor. Bunlardan bir tanesi de din oluyor. Aynı şekilde Andallar, Westeros’a geldiklerinde Yedi Dini’ni getiriyorlar.

Zerdüştçülük – Işık Tanrısı R’hollor

zerdüştçülük ile ilgili görsel sonucu

Game of Thrones’daki Işık Tanrısı’yla, kızıl rahibe Melisandre aracılığıyla tanışmıştık. Bu inanç da aslında Pers’lerin en eski inançlarından biri olan Zerdüştlük’ten ilham almış. Zerdüştlükte, R’holl gibi Ahura Mazda tek tanrı olarak kabul ediliyor ve zıtlıklar üzerine bir din. Her zaman iyi ve kötünün, aydınlık ve karanlığın savaşı söz konusu. Aydınlığı temsil eden şey ise ateş. Bu iki dindeki en büyük benzerlik ateşin kullanımı. Dualar, ibadetler, ritüeller genellikle ateş için veya ateşle yapılıyor.

Kızıl Düğün – Kara Yemek

scottish black dinner ile ilgili görsel sonucu

1440 Yılında İskoçya Kralı, Douglas Klanı ile savaşmaktaydı. İskoçya Kralı bir gün Douglas Klanı’nı yemeğe çağırır. Yemeğin barışçıl olduğunu düşünen Douglas Kontu yemeğe gider, güzel vakit geçirir. Yemek ilerledikten sonra bir anda önüne bir tepsi konulur. Tepsinin içerisinde siyah bir domuz kafası vardır. Bu ölümü simgelemektedir. Domuz kafasını gören kont ve yanında gelen herkes yemekte öldürülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here