• Yapım Yılı – 2008
  • Tür – Romantik/Komedi
  • Oyuncular – Jim Carrey, Zooey Deschanel, Bradley Cooper, Terence Stamp, Rhys Darby, John Michael Higgins.

Jim Carrey’nin canlandırdığı net kuralları olan, dediğinden şaşmayan Carl Allen adlı karakterin bir programa katılması sonucu, hayatında büyük değişimlere yol açarak ve izleyici için büyük bir kahkaha tufanına sürükleyen bir ‘evet hikayesi.’ 

Dikkat: Bu metin filmi hala izlememiş olanlar için SPOILER içerir.

Öncelikle filmin ana akışını belirleyen, eksen karakter olarak tanımlayabileceğimiz Carl Allen adlı karakteri yakından tanıyalım. Carl Allen, aslında zıtlıklar üzerine inşa edilmiş. Bir ‘karakter’ olarak tanımlayabiliriz. Bunun nedeni olarak filmin başlarında huysuz, hayırcı gibi net kuralları olan ve istek ve çağrıları reddetmek için yüzlerce bahane uydursa da sonunda reddedemeyen ve olaylar neticesinde adete film içinde bambaşka bir karaktere bürünerek artık eskiye kıyasla tam bir zıt karakter oluşur. Bu zıtlığın film içinde izleyen için güldürü unsuruna dönüşmesini ise bir oyuncu başarısı olarak nitelendirebiliriz. Jim Carrey bana göre her iki karakter oluşumunu da gerçekten seyirciye çok iyi yansıtmış.

Filmin hemen başında aslında Carl Allen karakterinin alt metni olarak yukarıda da kısaca bahsettiğim gibi yalnız takılmayı seven, arkadaşlarıyla bir gece geçirmek yerine evinde film izlemeyi tercih eden ve filmin gelişme kısmına kadar her yanıta ‘hayır’ diyen bir Carl Allen görüyoruz. Carl için bu da yetmez gibi arkadaşları tarafından sürekli “Hayatını yaşa Carl.” cümlesini duyan bir adam. İşte tüm bu ısrarları duya duya Carl hayatını sorgulamaya başlıyor. En çaresiz olduğu vakitte bir seminerin afişini gören Carl, seminere gitmeye karar veriyor. Fakat hala ne yaptığının kendisi de farkında olmuyor. Görkemli bir ‘evet’ programının ardından Carl, artık her sorulana evet demeye başlıyor. Bu başlangıç ise, Carl ve izleyenler için birçok maceraya sebep oluyor.

Filmin yönetmen koltuğunda oturan Peyton Reed‘in daha önce hiçbir filmini izlememiştim. Ben eğer izleyici olarak bir komedi filmi izliyorsam, kamera ve kadrajın değişmesini, senaryonun da gerektirdiği ölçüde hareketli olmasını ve istenen ortamların gerek açılarla, gerekse dekorlarla gerçekten yaratılmasını isterim. Peyton Reed‘in ise bunu çok iyi başardığını kendimce söyleyebilirim.

Filmin senaryosunu ise Nicholas Stoller, Jarrad Paul, Andrew Mogel kaleme alırken, hikayesini ise Danny Wallace oluşturuyor. Senaryo olarak Bay Evet, hikayeye girdiği andan itibaren seyirciyi güldürmeyi başarabiliyor. Bunun tabii ki esas mimarı Jim Carrey evet, ama hikayedeki ana zıtlıkları oluşturan ve karakteri yaratan senaristlerinin hakkını da vermek gerekir diye düşünüyorum. Film içindeki sekansların her biri, kendi içinde bir sonraki olaylara ışık tutarcasına; öyküyü dinamik tutarak, izleyici filmin hiçbir anında sıkılmadan izleyebileceği bir hale başarıyla dönüştürmüş. Senaryonun doruk noktasına gelene kadar birçok macera atlatan Carl, hikayenin sonlarına doğru duygusal anlar yaşayarak filme tat katıyor.

Kısacası eğer hala bu filmi izlemediyseniz sizlere iyi seyirler, umarım beğenirsiniz. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here