Hoş geldiniz Mevzu Sanat okurları. Bu yazıdaki konumuz masa üstü rol yapma oyunlarında kendi dünyamızı nasıl yaratırız, yarattığımız dünyanın dinamikliğini nasıl sağlarız ve yaratılan dünyadaki karakterleri nasıl gerçeğe yakın bir şekilde tasarlayabiliriz gibi şeyler olacak. Bir önceki yazımda da masa üstü rol yapma oyunlarında sistemi tanıtmıştım. Lafı çok uzatmadan örneklerle birlikte kendimize bir dünya yaratalım.

Yapmamız gereken ilk şey bu dünyanın teknoloji seviyesini belirlemek. Bunu yapmak için de bir tema seçmemiz gerekiyor. Teknoloji ne kadar gelişmişse oyuncunun başlangıçta gezebileceği alan da o kadar geniş olmalı. Diyelim ki orta çağ temalı bir dünya yaratıyoruz; oyuncunun başlangıçta gezebileceği alan, atını sürebileceği yer kadardır. Fakat eğer gidip cyberpunk temalı bir dünya yaratıyorsak oyuncuya bir uzay gemisine atlayıp gezebileceği bir gezegen daha vermeliyiz. Bunların amacı oyuncunun kısıtlanmış hissetmeden istediği yere gidebilmesini sağlamak.

Anlatması kolay olacağı için orta çağ teması üzerinden gidelim. Temamızı seçtiğimize göre ya bir hikaye yazmamız gerek, ya da bir harita çizmemiz gerek. Çizim yeteneğim çöp adam çizmekle sınırlı olmasına rağmen harita çizebiliyorum, çünkü haritalar da çizim yeteneği berbat olan ben kadar kusurludur. Hikayeden başlamak genelde biraz daha rahat ve kolaydır fakat bu hikayeyi tüm dünyayı kullanacak şekilde yazmanız çok önemlidir. Çünkü hikayeyi yazarken bazen kendimizi kaptırıp bölgeleri haritaya nasıl ekleyeceğimizi düşünemeyebiliyoruz. Bir örnekle açıklayayım:

Bir ucu çöle bir ucu buzullara bakan muhteşem şehir X…

Örneğimize göre artık haritaya buzulların ve çöllerin birleştiği bir nokta eklememiz ve bundan sonraki diğer şehirleri de buna göre yerleştirmemiz gerekecek. Ben olsaydım şöyle yapardım:

Bir liman kenti olan Y şehrinin kıyılarındaki doğal dalgakıranlar gemilerin sıkıntı yaşamadan sahilde demirlemelerini sağlarken, şehrin etrafına sanki örülmüş gibi duran Norwic Ormanları şehre doğal bir koruma sağlıyordu.

Dünyamızdaki her yere orman, ova, dağ koyabiliriz fakat her yer buzul ve çöl gibi ekstrem iklimlere sahip olamaz. Bu yüzden her zaman aklınızda bu dünyanın haritasını nasıl çizeceğim sorusu olsun. Biraz önce bahsettiğim gibi haritalar kusurludur, bu yüzden muhteşem bir iş çıkartmaya çalışmak yerine istediğiniz kıta şekillerine en yakın şeyleri çizmeye çalışıp sonradan bu çizimlerin sevmediğiniz yanlarını düzeltmek çok daha kolaydır.

Elbette hazır bir harita kullanabilir veya World Generator dediğimiz size hazır bir dünya haritası sunan sitelerden yardım alabilirsiniz fakat hiçbir zaman aklınızdaki haritanın yerini tutmayacaktır bilginiz olsun. Aynı zamanda bölgesel haritalar için dijital bir çizim ortamı sunan Inkarnate adlı siteyi de herkese öneriyorum. Sitesinde bulunan hazır ikonları kullanarak kendinize basit bir bölge haritası çıkartıp oyunlarınızda kullanabilirsiniz. Yaratıcı olmaya çalışmayı unutmayın yeter.

Temasını, ana hikayesini ve haritasını çizdiğimize göre bir sonraki adıma geçebiliriz. Bu adım dünyanızı süsleyecek bir adımdır ve planlı olmanızı sağlar. Yapmamız gereken şey çok basit, sadece uğraştırıcı. Önceki adımlarda oyunculara açtığımız dünyaya; isimleri, işleri ve ilişkileri belli insanlar eklemek, beklenmedik durumlarda oyuncunun kafasına göre bir yere girdiğinde orada da hayat olduğu izlenimine kapılmasını sağlar ve çizgiselliği ortadan kaldırır.

Oyuncu dışı karakterlerin gerçekçi olabilmesi için az önce bahsettiğim gibi isimleri, işleri ve ilişkileri olmalıdır. Aynı zamanda bu karakterlerin görünüşlerini de az çok tarif edebilmeniz gerek. Bir kolcu için standart görünüm Lord of the Rings serisindeki Aragorn ile benzerdir. Sırtında bir yay, belinde bir kılıç ile dolaşan, çok dikkat çekmeyen sıradan bir insan imajı çizerler gözümüzde genelde.

Karakterlerimizi de yarattığımıza göre daha da detaya inmek tamamen size kalıyor. Oyuncuların bulunduğu şehrin tarihi, tarihi eserleri, kitapları, bitkileri gibi detaylar sanki bu dünya gerçekten varmış hissini aşılar oyunculara. Geçmişte olanların ve gelecekte olacakların sizin tarafından belirlenmesi de dinamiklik sağlayacaktır dünyaya. Neden? Çünkü oyuncular, yaşadıkları dünya hakkında olanları oyuncu dışı karakterlerden duyduklarında dünyanın sadece onların ilerlemesiyle hareket etmediğini, onlardan bağımsız şekilde hareket ettiğini gösterir.

Ayrıca isteğe bağlı olarak kendi takviminizi, ay hareketlerini, doğa olaylarını ve buna benzer detaylı şeyleri de eklemeniz oyunculara, yarattığınız dünyaya ne kadar bağlı olduğunuzu ve ne kadar değer verdiğinizi gösterir. Bu da çoğu zaman oyuncuların oyunla dalga geçmek yerine daha ciddi bir ortam oluşturmasını sağlar. Unutmayın ciddiyet eğlenceyi öldürmez!

GM Rehberinin bu bölümü olan dünya yaratımı burada sonlanıyor. Bir sonraki yazımızda var olan sistemleri ve ne gibi durumlarda hangi sistemin kullanımı daha uygun olur bunlardan bahsedeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here