Pek çoğumuzun aklına masa oyunu denilince Monopoly veya daha yeni tipteki masa oyunlarından olan Secret Hitler gibi oyunlar geliyor ancak masa oyunlar sadece bu tarz oyunlarla sınırlı değil. Masa üstü rol yapma oyunu olarak geçen farklı bir tür de mevcut.

Başlangıçta sadece kağıt ve kalem eşliğinde, basit bilgilerin not edilerek oynanması söz konusuyken sonradan bazı kurallar eklenmeye başlanmış. Karakterlerin belirli kurallar ile yaratılarak düzen ve kolaylık sağlandığı anlaşılınca daha büyük ve daha geniş kuralların geçtiği sistemler oluşturulmaya başlanmış. Sonradan işin içine 6 yüzlü zarlar ve daha farklı zarlar da girmiş. Bir yerden sonra bu sistemler kolay okunabilmesi ve anlaşılabilmesi için yazarları tarafından el kitapları haline çevrilmeye başlanmış. Birden fazla sistemin çıkışıyla insanlar bu sistemleri deneyip sevmiş ve el kitapları gerçek kitaplara dönüşmeye başlamış. Ben de size kendi bildiğim sistemlerden, bu sistemlerin iyi ve kötü yönlerinden bahsedeceğim fakat unutmayın ki yazacaklarım tamamen subjektiftir ve kendi görüşlerimi içermektedir.

World of Darkness

İçerisinde birden fazla kitap barındıran bir evrendir. Her iş için on yüzü bulunan, d10 dediğimiz zarlar kullanılmaktadır. Eğer bir yere tırmanmak, insanlardan saklanmak, birilerine yalan söylemek ve benzer özellikte sayılabilecek bir sürü şey için az önce bahsettiğim zar atılıyor. Çoğu zaman zarda 6 ve üzeri bir sayı attıysanız başarılı sayılıyorsunuz ve yapmak istediğiniz işi yapabilmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla detay için şimdi sayacağım kitaplardan birine göz atabilirsiniz.

Vampire: The Masquerade
Hunter: The Reckoning
Mage: The Ascension
Demon: The Fallen

Bu saydıklarım dışında da bolca kitap mevcut ve her biri farklı temalar barındırmakta. Her biri aslında hem farklı hem aynı. Farklı çünkü her temada farklı bir türün güçleri ele alınmakta. Örneğin Demon: The Fallen kitabında düşmüş meleklerden bahsedilirken Vampire: The Masquerade kitabında vampirlerden bahsediliyor. Vampire: The Masquerade’in bilgisayar oyunu da aynı sisteme bağlı kalınarak yaratılmıştır bunu da dipnot olarak düşeyim. Aynı olmalarının sebebi çok basit, bütün bu kitaplarda aynı temel zar sistemi olan d10 kullanılıyor. 

Bu tarz rol yapma oyunlarına merak salan arkadaşlara iyi bir haber de vereyim, genel olarak bu sistem öğrenmeye en açık, en kolay öğrenebileceğiniz sistemlerden birisidir. Kitaplar ilk defa oynayacak birine uygun bir şekilde tasarlandığından adım adım bilmeniz gerekenleri öğreten tarzda her biri. Tek yapmanız gereken şey okumak. Kötü olarak gördüğüm tek özelliği kitaplarına ulaşmanın zorluğu. Bu nedenle kitaplara yalnızca pdf uzantılı dosyalarla ulaşılabiliyor genelde.

Dungeons & Dragons 3.5

Masaüstü rol yapma oyunları arasında en çok bilinen sistemlerden birisi olduğunu düşündüğüm D&D’den bahsedeceğim. Temel zar sistemi yirmi yüzlü veya d20 olarak adlandırdığımız zara göre olsa da d12, d10, d100, d8, d6, d4 gibi zarlar da bolca kullanılıyor. Başlıktaki ismin yanındaki sayı versiyon sayısını gösteriyor. Ben D&D’nin ilk ve ikinci versiyonlarını pek tercih etmediğimden ve üçüncü versiyonun eksikliğini kapatmak için çıkan 3.5 adlı versiyonun başarısından dolayı bu versiyonu tercih ediyorum.

Bu sistemi güzel yapan şey çok fazla sayıda kitabı olması. Sadece bir kural kitabı değil birkaç düzine kural kitabı var ve her biri oyuna yeni bir şeyler katıyor.  Birden fazla kitap olması bir yandan güzelken yazarların farklı olmasından kaynaklı olarak kural kitaplarındaki kurallarda çelişki yaşanabiliyor ve genel sistemde açıklar oluşabiliyor. Kötü yanlarından bir diğerine gelecek olursak da sistemin ilk defa oynayacak kişilere pek de uygun olmaması. Eğer ilk defa masaüstü rol yapma oyunu oynayacaksanız ve herkesin bahsettiği D&D’yi denemeyi de çok istiyorsanız daha sade ve daha kolay bir versiyon olan D&D 5 versiyonunu deneyebilirsiniz. 

Fallout Pen & Paper 2.0

Fallout sistemi, ilk ve ikinci Fallout oyunlarındaki sisteme çok benzeyen, kural kitabının güzel tasarımından dolayı öğrenimi kolay bir sistemdir. Bu sistemde de temel zar sistemi var ve bu sistem d100 zarı etrafında dönmekte. Yüzdelik zar kullanılarak atılan ve alışılagelenin aksine düşük atınca başarılı olduğumuz bir sistem olması kendisini benim için ilginç bir hale getirmişti. Zaten bilgisayar oyununu da sevdiğimden de balıklama atlamıştım bu sisteme.

Sistemde sevdiğim birçok şey mevcut. Bunlardan bir tanesi ateşli silahlarla alakalı kurallar. İnanın neyden bahsettiğimi anlatmak isterdim ama her şey birbirine bağlı olduğundan konuya girersem bütün kitabı anlatmak zorunda kalabilirim. Sevmediğim bir şey ise oyundaki zırhlarla ilgili kuralların çok karışık ve matematiksel olması. Yine de bütün sistemlerde olan altın kuralı unutmamak lazım. Bu kitaplar size hazır kurallar sağlıyor ancak kuralları değiştirmek sizin elinizde.

Çok uzun ve okunsa da bitmeyen bir yazı olmasını pek istemediğimden bu yazıyı bölümlere ayıracağım, bu yüzden bir sonraki sistem tanıtımımızda görüşmek üzere sevgili Mevzu Sanat okurları.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here