Heykeller, tarih boyunca insanlığın hayal gücü ve bilinçaltının fiziki dünyaya aktarılmasını sağlamıştır. Dünyanın her yerinde çeşitli malzemeler ve tekniklerle çalışılmış en ünlü heykelleri sizin için bir listede topladık. Hazırsanız eğer haydi listeye geçelim.

1. Özgürlük Anıtı (Statue of Liberty) – New York, Amerika Birleşik Devletleri

Amerika’nın özgürlüğünün simgesi olan Özgürlük Anıtı, Fransa tarafından ABD’ye 1886 yılında hediye edilmiştir. Heykel bakırdan yapılmış ancak zamanla oksitlenerek günümüzdeki mavi rengini almıştır. Elindeki tablet Bağımsızlık Bildirgesi’ni simgelemekte ve tabletin üzerinde Amerika’nın bağımsızlık günü olan 4 Temmuz 1776 tarihi yer almaktadır. 93 metre uzunluğundaki bu heykeli yılda 3,6 milyon kişi ziyaret etmektedir.

2. Kurtarıcı İsa (Christ The Redeemer) – Rio de Janeiro, Brezilya

Şehrin sembolü olan Kurtarıcı İsa, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer almaktadır. 1926-1931 yılları arasında inşa edilmiş olan bu heykel dünyanın en büyük Art Deco heykeli olarak kabul edilmektedir. Kaidesiyle birlikte 38 metre uzunluğundayken, iki kolun arası 28 metre genişliğindedir.

3. Lincoln Anıtı (Lincoln Memorial) – Washington, Amerika Birleşik Devletleri

Hoşgörü, doğruluk ve kararlılığın simgesi Lincoln Anıtı, 16. Amerikan Başkanı Abraham Lincoln anısına 1920 yılında yapılmıştır. 5,80 metre uzunluğunda olan bu heykel, 1930 yılından beri de Amerika’nın ırklar arası bağını temsil etmektedir. Eserin popülerliği, Ben Stiller ve Amy Adams’ın başrollerini aldığı Müzede Bir Gece 2 filmi ile zirveye taşınmıştır.

4. Milo Venüs’ü (Venus De Milo) – Paris, Fransa

Heykel denince akla ilk gelen örneklerden biri olan Milo Venüs’ü, Antik Yunan’ın en ünlü heykellerinden biridir. 2,04 metre uzunluğundaki heykelin en akılda kalıcı noktası kollarının olmayışıdır. Aşk Tanrıçası Afrodit’i temsil eden bu heykel M.Ö. 190 yıllarında yapılmış, 1820 yılında Milos Adası’nda bulunmuştur. Şu anda Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

5. Michelangelo’nun Davut’u – Floransa, İtalya

Rönesans döneminin en ünlü eserlerinden biri olan Michelangelo’nun Davut’u, 1501-1504 yılları arasında yapılmıştır. Yıllar boyunca pek çok sanatçı tarafından konu alınan Davut’un en çok bilinen eseri ise Michelangelo’ya ait. 5,17 metre uzunluğunda olan bu heykelin en önemli özelliği çok fazla detaya sahip olması. Floransa Akademisi Galerisi (Galleria dell’Accademia di Firenze) bu muhteşem esere ev sahipliği yapmaktadır.

6. Düşünen Adam (Le Penseur) – Paris, Fransa

Fransız heykeltıraş Auguste Rodin tarafından vücut bulmuş Düşünen Adam heykeli, günümüzde felsefi düşünceyi temsil eden eserlerden biridir. Rodin’in Cehennem Kapısı adlı eserinin üzerine yerleştirilmek üzere 1882 yılında alçıdan yaptığı küçük figürünün büyük halidir. Bronz dökümü 1904 yılında tamamlanmış olan heykelin dünyada pek çok yerde kopyaları bulunmaktadır. Türkiye’de, 1951 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin bahçesine hastalar tarafından bir kopyası yapılmış ve akıl hastalıklarının sembolü haline gelmiştir. Günümüzde Paris’te yer alan Rodin Müzesi’nde sergilenmektedir.

7. Pietà – Vatikan

Kucağında çarmıhtan indirilmiş İsa’nın ölü bedenini taşıyan Meryem’in heykeli olan Pietà heykeli, Michelangelo’nun ünlü eserlerinden biridir. Fransız piskopos Jean Bilheres’in 1498’de San Pietro Bazilikası’ndaki mezarı için sipariş verdiği bu eser, Michelangelo’nun imzasını taşıyan tek eseri olarak tarihe geçmiştir. Günümüzde San Pietro Bazilikası’nda sergilenmektedir.

8. Discobolus – Londra, Birleşik Krallık

Discobolus, Myron tarafından Klasik Dönemin başlangıcında, Yunanistan’da hayata geçirilmiş bir eserdir. Genç bir Antik Yunan atletini tasvir eden bu heykelin, M.Ö. 460-450 yılları arasında bronzdan yapıldığına inanılmaktadır. Orijinalinin kaybolmasına rağmen, mermerden yapılmış pek çok replikasının varlığı ile bilinen bir eserdir. Heykelin ilk kurtarılan kopyası “Palombara Discobolus” adını almıştır. Günümüzde British Museum’da sergilenmektedir.

9. Musa’nın Hükmü (Moses) – Vatikan

Papa II. Julius’un mezarının ortasında yer alan Musa Peygamber heykelidir. Michelangelo tarafından hayata geçirilen bu eserde, Musa’nın 10 Emri halkına bildirmek için Sina Dağı’nda 40 gün 40 gece beklemesinden sonra, şehrine geldiğinde halkının altından yapılma bir buzağı heykeline taptığını gördüğü andaki hayal kırıklığı ve siniri tasvir edilmiştir. 1513-1515 yılları arasında tamamlanan heykel San Pietro Bazilikası’ndadır.

10. Anavatan Çağırıyor (Rodina Mat Zovyot)- Volgograd, Rusya

Volgograd‘daki Mamayev Kurgan’ın tepesinde bulunan ve Stalingrad Muharebesi anısına dikilen bu anıt, Nikolai Nikitin ve Yevgeniy Vuçetiç tarafından tasarlanmıştır. 1959 yılında yapımına başlanan heykel, 1967 yılında tamamlandığında 85 metre uzunluğu ile zamanının en büyük heykeli konumundaydı. Günümüzde ise, dünyadaki en büyük kadın heykeli ve en büyük din dışı konuyu kapsayan heykel konumundadır.

11. Küçük Denizkızı (Den Lille Havfrue) – Kopenhag, Danimarka

Kopenhag’ın Langelinie limanında bulunan Küçük Denizkızı’nın temeli 1909 yılında Carlsberg’in kurucusunun oğlu olan Carl Jacobsen tarafından atılmıştır. Bronzdan yapılan bu eser yalnızca 1,25 metre boyundadır. Yıllar boyunca pek çok suikasta uğrayan bu talihsiz heykelin üzerine 4 defa boya dökülmüş, 1 defa sağ kolu, 2 defa tümüyle 1 kere yarım olarak kafası kesilmiştir. 1964 yılında ilk defa kafası kesildiği zaman, kesilen kafa hiçbir yerde bulunamamış, talihsiz Küçük Denizkızı’na yeni bir kafa yapılmıştır. Bütün bunlara ek olarak 2004 yılında Türkiye’nin Avrupa Birliği adaylığını protesto amacıyla heykele bir burka giydirilmiştir.

12. Semadirek Kanatlı Zaferi (Nike of Samathrace) – Paris, Fransa

Batı sanatını önemli oranda etkilediği düşünülen Semadirek Kanatlı Zaferi, Helenistik dönemin en can alıcı eserlerinden biridir. M.Ö. 220-190 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Yunan Mitolojisi’nde Zafer Tanrıçası olarak bilinen Nike’yi tasvir eden heykelin kafası ve kolları yapılan kazılara rağmen maalesef bulunamamıştır. Sanatçısının da kim olduğu bilinmemekle beraber, heykelin kaidesinde yazılı olan “Rhodios” yazısından ötürü Rodoslu olduğu düşünülmektedir. 3,28 metre uzunluğundaki bu başyapıt, 1884 yılından beri Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

13. Athena Parthenos – Atina, Yunanistan

Yunan Mitolojisi2nde Savaş Tanrıçası olarak yer alan Athena’nın, fildişi ve altından yapılmış heykelidir. Mitolojiye göre, Athena ve Poseidon Atina şehrine isim verilmesi için yarışmışlar ve bu yarışı Athena kazanmıştır. Bu zaferi kutlamak ve Athena’yı anmak adına Phidias tarafından, M.Ö. 447 yılında yapımına başlanmıştır. 5. yüzyılda Romalılar tarafından kaldırılan eserin pek çok tarihi kopyası dünyanın çeşitli yerlerinde sergilenmektedir.

14. Toprak Askerler (Terracota Army) – Xi’An, Çin

Diğer ismiyle Terracota Ordusu olarak bilinen bu yapıtlar, ilk Çin İmparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında bulunmaktadır. Tarihi kayıtlara göre, Qin Shi Huang hayattayken M.Ö. 246 yılında mezarın inşasına başlanmış ve inşaatta 700 bin kişi çalıştırılmıştır. Çin’in Shaanxi eyaletinin Xi’an kenti civarındaki Lishan bölgesinde bulunan mezarın temeli dörtgen şeklinde, güneyden kuzeye 350 metre uzunluğunda, doğudan batıya 345 metre genişliğindedir; 76 metre yüksekliğinde toprak bir piramit şeklindedir. Kazı çalışmaları hala sürmekte olan bu devasa eserde toplam 8000 asker, 520 at, 130 savaş arabası ve 150 süvari olduğu tahmin edilmektedir. Toprak Askerler’in dünyaca bilinen en önemli özelliği, her bir askerin yüzlerinin birbirlerinden farklı oluşudur. Bu nedenle bazı kesimlerce ordunun, İmparator Qin Shi Huang tarafından taşlaştırıldığına inanılmaktadır.

15. Bulut Kapısı (Cloud Gate) – Chicago, Amerika Birleşik Devletleri

Listemizin en genç heykeli ise, Hindistan doğumlu İngiliz sanatçı Anish Kapoor’a ait olan Bulut Kapısı. Paslanmaz çelikten yapılan bu eser, 10m x 13m x 20m boyutunda olup, Millenium Park’ta sergilenmektedir. Bulut Kapısı, bir tasarım yarışması sonucu ortaya çıkmış bir eserdir. Anish Kapoor, sıvı metal olan cıvadan esinlenmiştir. 2006 yılından beri Chicago’nun nefes kesen şehir siluetini farklı açılardan sergilemektedir.

BONUS: Freddie Mercury – Montreux, İsviçre

Ünlü İngiliz rock grubu Queen’in sevilen solisti Freddie Mercury’nin anısına yapılan bu bronz heykel; İsviçre’nin Montreux kentinde, Geneva Gölü’nün kenarında yer almaktadır. 1991 yılında hayatını kaybeden Freddie, gerçek hayatta olduğu gibi görkemli bir şekilde tasvir edilmiştir. 1996 yılından beri Montreux’nün en can alıcı noktalarından biri olan bu heykel, Freddie Mercury’nin Montreux aşkını temsilen hayata geçirilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here