Wizarding World evreninin farklı zamanlarında hem Muggle’ların, hem de büyücülerin yüreklerine korku salan iki ünlü karanlık büyücü: Grindelwald ile Voldemort. Üstelik isimleri de uyumlu. Peki bu iki karanlık büyücü karşı karşıya gelse ne olurdu hiç düşündünüz mü? Acaba kim kazanırdı? Hadi hep beraber bunun cevabını bulmaya çalışalım. Siz Muggle’ları uyarıyoruz, ister istemez karakterler hakkında SPOILER vereceğiz. Bilginize.

Şimdi kronolojik olarak gidelim ve öncelikle Grindelwald‘u ele alalım.

Fantastik Canavarlar ile karşımıza çıkan 1920’lerin kötü adamı Gellert Grindelwald eğitimine Durmstrang Okulu’nda başlamış ama ne yazık ki bitirememiştir. Zira kendisi 16 yaşındayken ‘tehlikeli deneyler’ ve ‘diğer öğrencileri neredeyse öldürmek’ nedenleri ile okuldan atılmıştır. Yani içindeki kötülük küçük yaşlarından beri mevcut ve saklanamaz bir halde demek yanlış olmaz.

Biliyor muydunuz bilmem ama Grindelwald da tıpkı Profesör Trelawney gibi, geleceği görebiliyor. Büyük bir avantaj. Ona rağmen nasıl başarılı olamadığı ise bir soru işareti.

Bilindiği üzere Grindelwald, Ölüm Yadigarları’na takık bir abimiz. Şiddetle Mürver Asa‘yı arzuluyor. Sonunda da ele geçiriyor. Kalplere korku salarken de bu asayı kullanıyor kendisi. Hatta Albus’a yenilirken bile elinde Mürver Asa var. Burada hemen bir dipnot girmek zorundayız:

  • Bilindiği üzere Mürver Asa, yaratılmış en güçlü asadır ve karşısında hiç kimse duramaz. Lakin Dumbledore amcamız ne hikmetse o asaya karşı bir savaş kazanıyor. Şimdi elinde normal bir asa varken bu savaşı kazanıyor ise, Mürver Asa en güçlü asa değil demektir. O yüzden bizce Dumbledore’un savaşı kazanmasında fantastik canavarların büyük etkisi olacak. Keza bizce serinin adı da o yüzden Fantastik Canavarlar.

Şimdi gelelim Lord Voldemort‘a…

Harry Potter serisinden bildiğimiz burunsuz Lord Voldemort ise, bu korkutucu adı edinmeden önce Tom Marvolo Riddle olarak bilinen tatlı küçük bir çocuktu(!). Biliyor musunuz bilmem ama annesi ile babası aşk iksiri sırasında Tom’u oluşturduklarından ötürü zavallı Tom’un sevme yetisi yok.

Tom, okula Hogwarts‘da gidiyor ve  başarıyla bitiriyor. Eğitim aşkı bunu gerektirir! Aslında öğrenebileceğini öğreniyor ki ileri de işine fazlasıyla yarasın. Ki yarıyor da, hortkuluklardan belli.

Salazar Slytherin’in varisi olduğundan ötürü Tom yılanlarla konuşabiliyor, yani kendisi bir Çataldil. Sırf bu yüzden bile insanlar ondan korkuyor.

Tom’un takıntısı ile saf kanlılıkla alakalı. Düşününce de bu çok mantıklı zira babası bir Muggle ve annesini yarı yolda bırakıyor. Bu sebeple de Tom yetimhanelerde büyüyor. Ah çocukluk travmaları sen nelere kadirsin!

Şimdi gelelim kıyaslamalara. Koltuğunuza oturun Kaymak Biralarını alın ve okumaya devam edin.

Wizarding World evreninde herhalde Voldemort’dan daha meşhur bir karanlık büyücü yoktur. Zira herifin adını anmaya bile korkuyor büyücüler. Ölüm yiyenlerin kaptanı ve büyük ihtimalle burna sahip olmayan kötüler arasında birinci sırada yer alıyor. Grindelwald ise, Dumbledore’un kalbine sahip olan tek adam! Tüm Avrupa’yı ve Amerika’yı terörize ediyor desek yeridir.

Bu iki adamında manipülasyonda birer usta oldukları apaçık ortada. Her ikisi de devasa bir ordu oluşturdu sonuçta, kendilerine sürekli yandaş buldular. E insanlar da herhalde kara kaş ve kara gözlerinin hatırına katılmadı onlara, ağızları laf yapıyor belli. Lakin Grindelwald’un ki sadece taraftarlarını etkilemek ile kalmadı. Hatırlarsanız Fantastik Canavarlar Serisinin birincisinde, kendisi Amerikan Büyü Bakanlığı’nda önemli bir çalışandı; hatta Sihir Bakanı’nın en çok güvendiği insanlar arasındaydı. Ta ki Newt araya girene dek, ama o zamana kadar Sihir Bakanı’nı parmağının ucunda oynatıyordu. Voldemort, bildiğimiz kadarıyla hiç böyle bir şeye yeltenmedi ama yeltense de bizce beceremezdi. Grindelwald, bu konuda Voldemort’a kıyasla epeyce önde.

Strateji olarak ise, bizce Voldemort önde. Zira Voldermort’un en büyük avantajı hortkuluklarıydı. Grindelwald’un ise böyle bir şey hiçbir zaman aklına gelmedi. Eğer Voldemort, hortkulukları keşfedemeseydi ömrü çok daha kısa olacaktı. Tabii namı da, düşünsenize ruhunu yedi parçaya bölmek için gereken o korkunç eylem ne ise onu yapan bir adam ile, yapmayan bir adamın halk arasında oluşturacağı korku arasında koskoca bir fark var. Grindelwald’un şu ana kadar görüğümüz yegane stratejik hamlesi Albus ile dövüşmesini engelleyen kan sözüydü, o da bir burnuk tarafından kolayca çalınmıştı. Dolayısıyla ileriyi düşünme açısından Voldemort açık ara önde.

Güçleri konusunda ise, Dumbledore ile yaptıkları düellolardan yola çıkabiliriz. Her iki büyücünün de korkulu rüyasının Albus olduğu ortada. Farklı zamanlarda da olsa, her iki büyücü de Albus’un karşısına çıkmış ve nihai olarak kaybetmiştir. Şimdi Albus ile Grindelwald’un düellosunda, Mürver Asa‘nın sahibi Grindelwald’du. Voldemort ile Albus arasındaki düelloda ise, Mürver Asa’nın sahibi Dumbledore’du. Biri elinde Mürver Asa olmasına rağmen kaybetmiş bir adam, diğeri ise Mürver Asa’ya (ki en güçlü asa bu) kaybetmiş bir adam. Bu size ne söylüyor? Mürver Asa’ya kaybetmek doğal, o asanın özelliği o zaten. Biri ona karşı kazanabiliyorsa bu bizce kullanıcısının beceriksizliğinden kaynaklıdır. Bu sebeple bu raundun kazananı her ne kadar Albus Amca’ya karşı kaybetmiş olsa da Lord Voldemort‘dur.

Ha Voldemort da bir çocuğa kaybetti diyebilirsiniz ama unutmayın o sırada Mürver Asa’nın sahibi o çocuk (adama asa itaat etmiyor kardeşim), ve yukarıda da dediğimiz gibi bizce Grindelwald da bir grup fantastik canavara kaybetti.

Albus faktörü önemli bir detaydır arkadaşlar. Bildiğimiz kadarıyla bu kan sözü yüzünden Albus, uzun bir süre Grindelwald’a karşı hareket edemedi. E bir de ona olan sevgisi var. Bu nedenle Grindelwald, uzun bir süre terör saçmaya devam etti. Voldemort ise, Albus’un varlığına rağmen, Harry doğmadan önce büyücüler arasında büyük bir katliam gerçekleştirdi, ki Lily Potter olmasaydı amacına ulaşacaktı. İşte anne sevgisi.

Son olarak tarihin en güçlü Karanlık Lordu olarak anılan kim acaba? İsmi bile korku salan adam? Tabii ki Lord Voldemort. Adam Lord bir kere ya. Grindelwald’un ise ismi tarihin tozlu sayfaları arasında yerini almış. Yazık. Lanetli Çocuk jenarasyonunda bile hala korkuyla anılan kişi Lord Voldemort…

Sonuç olarak belki hortkuluklar ve Mürver Asa faktörü olmasa bu savaşı kazanacak olan kişi Gellert Grindelwald olabilirdi. Fakat bu ancak alternatif bir evrende mümkün. Elimizdeki bilgilere dayanarak Lord Voldemort‘un Grindelwald’u yeneceği düşüncesindeyiz. Bu konuda sizinde fikirlerinizi almak isteriz, lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin sevgili Muggle’lar.

  • Ha bu arada“Tarihin en karanlık büyücüsü kim?” diye sorarsanız, cevap ne Voldemort ne de Grindelwald olur, açık ara farkla, kesinlikle Dolores Umbridge bu savaşı alır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here