Gelin bugün sizlerle bir geziye çıkalım sevgili Mevzu Sanat okurları. Bir geziden de çok keşfe çıkalım hatta. Binlerce müzisyenin bulunduğu bir habitat içerisinde daha önce denk gelmediğiniz türden sanatçıları bulabileceğimiz bir keşif olsun bu. Her geçen gün özgün müziğin tükendiği bu dünyada belki de tek yapmamız gereken daha dikkatli bakmak.

#1 Mac DeMarco

Müziğe başladığında post-punk yaparken, sonradan kendi koyduğu kurallara göre hareket ederek Indie Rock ve Psychedelic Rock gibi sınır tanımayan türlere geçen, ilginç melodileriyle beni fazlasıyla rahatlatan bir sanatçı olan Mac DeMarco’dan bahsetmezsem olmaz sanırım.

DeMarco genel olarak Salad Days adlı albümü ile tanınsa da benim ilgimi Chamber of Reflection isimli şarkısıyla çekmiştir ve diğer şarkılarını dinlememle birlikte kendine ömürlük bir dinleyici kazanmıştır.

#2 FIDLAR

Punk Rock ve Indie Rock türlerinde şarkı yapan ve çoğunlukla hızlı tempoya sahip şarkıları olan bir grup FIDLAR. Her dinlediğimde içimde bir neşe bir mutluluk uyandıran nadir gruplardan. İzlediğim kadarıyla söyleyebilirim ki, sahne aldıkları konserlerde çoğu punk grubu gibi seyircileriyle içli dışlı olan ve insanları eğlendiren türden bir grup kendileri.

Parks and Recreation adlı dizide Ron Swanson olarak tanıdığımız Nick Offerman’in, bu grubun Cocaine adlı şarkısının klibinde oynadığını görünce dinlememek benim için imkansız hale gelmişti. Gördüğüm en eğlenceli kliplerden birisi olmasına rağmen, sitede her yere işeyen bir adamın videosunu paylaşmayı pek istemedim doğrusu.

#3 Jakuzi

80’lerin nostaljisini ve güzel mi güzel synth melodileri ile kalbimi fetheden bir gruptur Jakuzi. Bir arkadaşım vasıtasıyla dinlemiştim ve açıkçası ilk dinlediğimde hiç sevmemiştim ama nasıl oluyorsa birkaç gün sonra Youtube’da tekrar karşıma çıkan muhteşem şarkısı ‘Koca Bir Saçmalık’ beni kendisine çekti desem yeridir. İkinci dinleyişimden hemen sonra üçüncü ve dördüncü kez dinlemekten alıkoyamadım kendimi.

Normalde konsere gitmeyi seven birisi olmasam da bu grubun Burgazada’daki konserini duymamla birlikte bileti almam bir olmuştu. Ayrıca aynı gün sahne alan bir grup daha vardı ki ondan birazdan bahsedeceğim. Grubun solisti olan Kutay Soyocak, konserlerde sık görmediğim bir şeyi yaparak sahneden inip yanımıza kadar gelmiş ve şarkıları bizimle birlikte söylemişti. Eğer konserlerinden birine denk gelirseniz şiddetle gitmenizi tavsiye ettiğim bir gruptur.

#4 Palmiyeler

Pek değerli Palmiyeler… Kendilerini az önce bahsettiğim Burgazada’daki konserde gördüm ilk kez. Şarkılarındaki melodiler, bir Antalyalı olan, bana Antalya’nın sıcak ve yıldızlı yaz akşamlarını hatırlattı. Bu grubu dinlerken, kendimi dalgaların falezleri dövüşünü izlediğim özel yerde hissediyorum kendimi.

#5 Kult of the Wizard

Her gün Stoner Metal dinlediğim zamanlarda denk geldiğim, vokallerini Mahle Roth adlı ablamızın yaptığı bir gruptur kendileri. Agresif vokalleri ve klasik stoner rifflerini çoğu şarkısında hissettiğimiz bu muhteşem gruba bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Bugünlük keşfimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız sevgili okurlar. Kapanış konuşmasını her ne kadar kendim yapmak istesem de bazen şarkıların bizim yerimize konuştuğuna inanıyorum. Söylemek istediklerimizi, hayat hikayelerimizi ve hayallerimizi dile getiren şarkılara…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here