Yeni bir keşif ile daha karşınızdayım değerli Mevzu Sanat okurları. Her zaman olduğu gibi yazımızda da kenarda köşede kalmış şarkıları ve müzisyenleri biraz daha yüzeye çekip birlikte inceleyeceğiz.

#1 Tame Impala

Tame Impala, Kevin Parker tarafından kurulmuş; Psychedelic Rock ve Psychedelic Pop türlerinde şarkı yapan bir müzik grubudur. Kullandıkları synthesizerlar ve psychedelic melodiler onları bir hayli sevilir hale getirmiştir. Zamanında engin müzik okyanusunda bir keşfe çıkmışken denk gelmiştim bu gruba. Denk geldiğim için de halen mutluyum. Uykuya dalmakta fazlasıyla zorlanan birisi olarak bu grubun şarkılarının beni uyku moduna soktuğunu rahatça söyleyebilirim.

#2 Clairo

Claire Cottrill yani Clairo, kendi başına ev stüdyosunda şarkı üreten bir müzisyendir. Bu tarz müzisyenlere genelde bedroom producer denmektedir. Yaptığı türe de bedroompop veya Lo-Fi adı veriliyor genel olarak. Kendisini Youtube önerilen videoları arasında bulmuştum. Yaptığı şarkılar Vaporwave esintileri barındırdığından benim de ilgimi çekmişti. Bir süre geçtikten sonra Clairo’nun yavaş yavaş popülerleştiğini görmek sevindirse de bence yeterli ilgiyi görmemişti. Yaklaşık 1 ay önce yeni albümü Immunity‘i duyurdu ve bir kez daha kendisini dinlemem ve dinlettirmem gerektiğini hatırlattı.

#3 Hobo Johnson

Yakın bir arkadaşımın dinletmesi ile tanıdım ve açıkçası ilk dinleyişimde nefret ettim. Sonra aradan zaman geçti ve aklımda “Aslında enstrümanlar o kadar kötü değildi.” demeye başladım. Sevmediğim şey şarkıyı söyleyen Hobo Johnson’ın veya gerçek adıyla Frank Lopes Jr.’ın pek de şarkı söylememesiydi. Daha çok arkada çalan şarkıya uygun bir ritimde konuşuyor gibiydi ve bu nedensizce rahatsız etmişti ama sonradan bir kez daha dinlediğimde en az 20 kere açıp tekrar tekrar dinlemeye devam ettim. Neden sevdiğimi halen çözememiş olsam da size de bir göz atmanızı öneririm.

#4 Björk

Kendisini Björk Stalker ile tanıdığım Björk’ün şarkılarına bayıldığımı söyleyemem ama bir şarkısı var ki onu dinler dinlemez Björk’ün ne kadar muhteşem bir müzisyen olduğunu anlamış oldum.

Müzik dinlemek dışında müzikle içli dışlı olup teorik tarafına geçen kişilerin bildiği majör ve minör diziler vardır. Bu diziler dışında da bazı diziler var olduğundan 7 farklı mod olarak adlandırılmışlardır. Ionian yani diğer ismiyle majör dizi, Dorian, Phyrgian, Lydian, Mixolydian, Aeolian yani diğer ismiyle minör dizi ve Locrian bu modlara verilen isimlerdir. Aşırı derin bir konu olduğundan basitçe bunları anlatma nedenime geleyim.

Locrian modu müzikte genelde metal türlerinde karşılaşabildiğimiz bir şey olsa da metal dışı türlerde pek alışılagelmemiştir çünkü kullanmak çok zordur. Björk’ün sizinle paylaşacağım şarkısındaki bas notaları ve genel müziğin oturduğu temel de Locrian modu olduğundan benim çok ilgimi çekmişti. Dinlediğinizde şarkıdaki mistik bir yanın varlığını kendiniz de anlayacaksınız zaten.

#5 Xcarnation

Çok değerli bir Türk müzisyen olan Cenk Eroğlu‘nun içinde bulunduğu gruptur. Ailesinin sanırım tamamının müzisyen olduğunu bilmem dışında kendisi ve grubu hakkında aşırı fazla bir bilgim olmasa da çok başarılı bir müzisyendir ve yanlış hatırlamıyorsam paylaşacağım şarkıdaki bütün enstrümanları o çalmış, hatta üstüne düzenlemeyi de o halletmiş.

Bir sonraki keşifte görüşmek dileğiyle sevgili okurlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here