Geldik beşinci bölüme sevgili okurlar. Bu keşfimizden sonra serimize bazı değişiklikler yapmayı planlıyorum fakat şuan yaptığımdan çok farklı olmayacaktır. İyi keşifler dilerim!

#1 Ty Segall

Ty Garett Segall, grunge, psychedelic rock ve indie rock türlerini içeren şarkılara sahip bir solo müzisyendir. İlk dinlediğim zamanları hatırlıyorum da, gerçekten ne kadar şarkısı varsa dinlemiştim bu adamın. Şarkılarında beni çeken bir şeyler var fakat bunun vokalleriyle veya enstrümanlarıyla ilgili olup olmadığından hiç ama hiç emin değilim. Sadece büyüleyici bir çekiciliği var şarkıların. En sevdiğim albümü olan Melted’a bir göz atamasanız bile Sad Fuzz, Finger ve Caesar şarkılarını dinlemeniz gerektiğini söylemeden de edemeyeceğim.

#2 Her

Yanlış hatırlamıyorsam 2017 yılında vokalistleri Simon Carpentier’i kanserden kaybetmişlerdi. Daha sonra grubun bir diğer vokali olan Victor Solf yarım kalan şeyleri bitirip grubun daha fazla devam etmeyeceğine dair bir şeyler söylemişti. Bu grup çok ilginç chill ögeler içeren şarkılara sahip. Kullanılan bas gitar ezgileri sıkça görülmeyen bir şekilde güzel melodiler katıyor şarkılara. Yazılarımı çoğu zaman yazacağım temayla ilgili bir şarkı açarak yazıyorum fakat eğer sadece bir şeyler karalamak istiyorsam Her dinlediğim gruplardan birisi.

#3 Concorde

Tatlı bir synthpop grubu diyebilirim. Şarkılarında çok sevdiğim kendilerine özgü bir şeyler var ve bu beni grubu ilk dinlediğimden beri çeken bir şeydi bu gruba. Belki hafif melankolik sözleriydi, belki kullandıkları seslerdi ama gece saatlerimin vazgeçilmezi oldu öyle ya da böyle. Bazen depresif bir şekilde hissedersiniz ya kendinizi, işte tam o zamanlarda dinlemelik şarkıları var. Ne modunuzu daha da düşüren ne de kafanızı ütüleyen türden…

#4 Fugazi

Punk, punk ve daha fazla punk… Grubun türü nasıl geçiyor internette inanın bilmiyorum fakat ben bu grubu ne zaman dinlesem punk damarım atmaya başlıyor. Kendimi biraz daha enerjik hissediyorum her dinleyişimde. Şarkıları sürekli dinlemeye uygun olmasa da müzik açlığınızı bastırmaya yönelik bir yanı var. Çok tatlı şeyleri hep yiyemesek de çok canımız çektiğinde yeriz ya, işte tam olarak o türden bir grup Fugazi. Çok eski olmasa da yeraltı konserlerinde boy göstermiş bu tatlı gruba bir göz derim.

#5 Hardal

Bir kez daha nostalji bölmesine geldik. İçerisinde 1970-1980 Türk müziğine dair pek çok şey var. Sadece bununla sınırlı bir grup değil ama Hardal. The Animals’tan da esintiler barındırıyor Pink Floyd’dan da. Sanki geçiş döneminin en muhteşem yanlarını bir araya getirip Türk ezgileriyle harmanlamışlar ve ortaya bambaşka bir şey çıkarmışlar gibi. Sadece ezgileriyle değil sözleriyle de dinleyenleri büyüleyen bir yanı olmasına rağmen bu grubun kendimce yeterli ilgiyi görmediğini düşündüm hep. Türkçe şarkıları normalde sevmiyorsanız bile yukarıda saydığım şeylere az çok ilginiz varsa en azından bir göz atmanız gerekiyor bu gruba.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here