Bir önceki Haftalık Keşif’te nostalji yapalım demiştim ya, bu sefer onu biraz daha abartıyor ve daha da geçmişe gidiyorum efendim. Buradaki şarkılar hakkında çok fazla bilgim olmadığından bildiğim kadarından bahsedeceğim.

#1 Greensleeves

Mount&Blade: Warband oynarken belki dikkat ettiyseniz bir hana girdiğinizde bu şarkının çaldığını fark etmişsinizdir. İşte ben o şekilde keşfettim fakat ismini bilmediğimden uzun bir süre boyunca isimsiz ve güzel bir oyun şarkısı olarak kaldı hep aklımda fakat gelin görün ki bu şarkı 16. yüzyıl İngiltere’sinin bir şarkısıymış. Dinleyenleri orta çağ ruhuna kolayca geçiren türden bir şarkıdır.

#2 Dies Irae

13. yüzyılda katolik rahipler tarafından üretilen bir ibadet müziğidir. Yapılmasının amacı cenazelerde okumak içindir. Dies Irae Latince’den İngilizce’ye çevrildiğinde The Day of Wrath, yani Yıkım Günü veya Gazap Günü oluyor. Hatırladığım kadarıyla bahsedilen gün sizin cennete mi cehenneme mi gideceğinizin belirleneceği gün oluyor. Bu şarkı da bundan daha fazlası var ama. Başlangıç notaları direkt olarak ölümle bağdaştırılıyor ve çok ilginç bir şekilde biz bu notaları Yüzüklerin Efendisi filminde de Yıldız Savaşları filminde de görüyoruz. İkisinde de trajedik bir durumda çalıyor bu notalar. Tabii ki sadece bu kadar filmle kalmıyor bir sürü filmde trajedik anlarda bu notaların kullanıldığını görebiliyoruz. Anlamı büyük bir şarkıdır kısaca.

#3 Salve Regina

11. yüzyıldan bir ilahidir Salve Regina. Hakkında tarihi birçok detay vardı ve Meryem ile bir bağlantısı da vardı fakat hatırladığım şeyler bunlarla sınırlı. Şarkı çok ilginç bir atmosfere sahip tıpkı Dies Irae’de olduğu gibi. Kendine has bir havaya ve ağırlığa sahip bir şarkıdır. Açıp dinlediğinizde sizi bulunduğunuz ortamdan soyutlayan bir yapısı var ve bu, şarkının en sevdiğim özelliklerinden birisi. Bir diğeri ise bas seslerin şarkıya hakimiyeti…

#4 Saltarello

14. veya 15. yüzyıldan bir dans şarkısıdır. Lordların ve kralların kalelerindeki avlularda çalınıp dans edilen türden şarkılardandır. Orta çağ avrupasına ait bir eserdir. Şarkıdaki enstrümanları duydukça içinizde gerçekten de bir dans etme isteği oluşuyor. Tatlı ve kafa yormayan bir yanı var.

#5 Mirie It Is While Sumer Ilast

Hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğim şarkı. Tek bildiğim şarkının eski İngilizce dilinde olduğu. Bu yüzden de tahminen bir İngiliz folk şarkısı. Bu şarkıyı birkaç yıl önce masa üstü rol yapma oyunuma arkada çalıp atmosfer oluşturacak bir şarkı ararken bulmuştum ve daha sonra unutmuştum ama neyse ki listeme kaydetmişim çünkü şarkıdaki flütler ve vokaller o kadar tatlı ki gözlerimi kapatıp hayallere dalabiliyorum. Eh, bazen geriye yaslanıp hayal kurmak aklı zenginleştirebiliyor bu yüzden tavsiye ediyorum sizlere de sevgili Mevzu Sanat okurları.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here