Uzun bir aradan sonra tekrar selamlıyorum sizleri değerli Mevzu Sanat okurları. Haftalık Keşif’e kaldığımız yerden devam ediyoruz.

#1 David Bowie

2016 yılında aramızdan ayrılan pek değerli uzaylı David Bowie’yi listelerimden birine dahil etmeseydim büyük ayıp etmiş olurdum. Yaptığı deneysel şarkılarla insanlığın uzay sevgisini ve keşif duygusunu kayda değer bir şekilde arttırmış ve insanlığa ilham kaynağı olmuş birisidir Bowie. Öyle ki Uluslararası Uzay İstasyonu’nda(ISS) astronot olan Chris Hadfield kendisinin Space Oddity şarkısını kendince yorumlamıştır. Ayrıca Elon Musk’ın Falcon Heavy testi sırasında uzaya Tesla Roadster içerisinde gönderdiği Starman’i de unutmamak gerek. Kısacası her zaman uzaya gitmek isteyen Bowie aslında hayalini başka bir şekilde de olsa gerçekleştirmiştir. 

#2 Keçi Krallar

Antalya’dan çıkmış aşırı tatlı bir gruptur Keçi Krallar. Vokallerini ve gitarlarını sevgili dostum Can Öztürk’ün üstlendiği bu grup, tarz olarak geniş bir yelpazeye sahip diyebilirim. Başlarda grunge ve punk gibi tarzlarda şarkılar yaparken şuan biraz daha alternatif tarza yakın takılmakta. Grup fazlasıyla aktif, yani hem yeni şarkılar ve albümler gelmekte hem de zaman zaman konser vermekteler. 

Süpermen ve Sorarım Size adlı muhteşem iki parçadan sonra henüz taze paylaşılmış Uçak adlı parça çıkaracakları albümden önceki son teklileri olarak geçmekte. Şimdi gözlerimi çıkacak yeni albüme çevirmiş durumdayım ve büyük bir heyecanla beklemedeyim. Sizlerin de heyecanıma ortak olması adına Haftalık Keşif’te uğradığımız duraklardan birisi oldu Keçi Krallar.

#3 The Ink Spots

Fallout oynayan arkadaşlar eminim ki bu grubun bir diğer şarkısı olan I Don’t Want to Set the World on Fire isimli şarkıyı bir şekilde görmüştür. O yıllarda yapılan bir şarkının halen günümüzde dinlenebilirliğini kaybetmemesi nostaljiye olan düşkünlüğümüzü kanıtlar nitelikte olduğunu düşünüyorum.  Kulağınızı tatlı tatlı okşayan bu sese bir dönüp bakın isterim.

#4 Nancy Sinatra

Nancy Sinatra’yı Kill Bill filmindeki Bang Bang şarkısıyla tanımıştım. O zamanlar çok sevdiğim bir başka sanatçıyla isim benzerlikleri olması çok dikkatimi çekmemişti ama daha sonrasında Frank Sinatra’nın kızı olduğunu öğrendiğimde önce şaşırmış sonra çok da garipsemeden mantıklı bulmuştum. Kendisi bir zamanların efsanelerinden Frank Sinatra’nın kızı olduğunu muhteşem sesiyle kanıtlıyordu. Summer Wine, Bang Bang, These Boots Are Made for Walkin’ ve bunlar gibi harikulade olan diğer şarkıları henüz dinlemeyenlere bir bakmalarını önererek bir sonraki şarkımıza geçiyorum.

#5 Mor ve Ötesi

Mor ve Ötesi bir zamanlar dinlenen, hatta düzelteyim tam olarak benim çocukluk ve ergenlik yıllarımda bol bol dinlenen bir gruptu. Mor ve Ötesi’nin yaptıkları şarkıların belki de her birini biliyoruz ve ezberimizde halen yerlerini muhafaza ediyor bu şarkılar fakat çok bilinmeyen bir paylaşımları da var. Bir Derdim Var şarkısının farklı bir versiyonu, Hidden Jam ismiyle geçmekte. Yaklaşık 16 dakika olan bu muhteşem parçaya bakmanızı şiddetle öneriyorum. Zira her bir dakikası pek değerli olan bu parçanın içinde kendinizden bir şeyler bulabiliyorsunuz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here