Zamanımızın en sıkı takip edilen serilerinden olan ve yıllar önce inşa edilmeye başlanıp, zirveye ulaşan Marvel Sinematik Evreni’nin filmleri, son günlerde ünlü yönetmenleri ve film yıldızlarını ikiye bölmüş durumda. Filmler dünya çapında milyonlarca dolarlık hasılat elde ederken, filmlerde rol alan neredeyse her oyuncu da birer yıldıza dönüşmüş halde. Öyle ki oyuncuların kalan rolleri bu karakterlerinin gölgesinde kalmış durumda. Tabii bu süreçte birçok sanatçı, eleştirmen ve sanat filmi yönetmeni, çizgi romanların bu denli geniş çaplı etkisinden rahatsız olmaya başladı. İşte bizde, o isimlere bir göz atalım dedik.

1. Ünlü yönetmen Martin Scorsese

Bu tartışmanın fitilini ateşleyen kişi Scorsese yaptığı açıklamada; “Onları izleyemiyorum. Denedim, biliyor musunuz? Ama bu sinema değil.Dürüst olmak gerekirse, onları düşünebildiğim en yakın şey, içinde bulundukları durumda yapabileceklerinin en iyi şeyi yapan oyuncuların yer aldığı bir eğlence parkı. İnsanların duygusal, psikolojik deneyimleri başka bir insana aktarmaya çalıştığı bir sinema değil.” dedi.

2.  The Gofather ile özdeşleşen yönetmen Francis Ford Coppola

Coppola’da sert kelimeler kullanmaktan çekinmeyenlerden. Öyle ki yaptığı açıklamalarda; “Martin Scorsese, Marvel filmlerinin ‘sinema’ olmadığını söylediğinde haklıydı. Çünkü sinemadan bir şeyler öğrenmeyi bekleriz, bir yarar elde etmeyi bekleriz. Biraz aydınlanma, bilgi edinme, ilham… Bu filmleri tekrar tekrar izleyenler bir şeyler elde ediyor mu bilmiyorum. Martin, bunun sinema olmadığı söylediğinde nazik davrandı. Benim az önce söylediğim gibi değersiz olduklarını söylemedi.” dedi.

3. Eleştirel yönetmen Ken Loach

Ken Loach, “Marvel filmleri iletişim kurmakla ve hayal gücümüzü paylaşmakla ilgili değil. Büyük bir şirkete kar sağlayacak bir ürün hazırlamakla ilgili. Piyasa alıştırması yapıyorlar ve bunun sinema sanatı ile ilgisi yok. William Blake’in dediği gibi para söz konusu olduğunda sanat imkansızdır. Marvel filmleri hamburgerler gibi bir emtia ve içinde hayal gücünü paylaşmakla, iletişimle ilgili bir şey yok.” sözleri ile polemiğe dahil olan son isim oldu.

  • Haklılar mı değiller mi, yorum sizlerin…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here