Stüdyo Ghibli’nin kurucularından olan Miyazaki, 5 Ocak 1941 doğumlu, anime ve manga sanatçısıdır. Kendisi şimdilerde 78 yaşında. Elli yılı aşkın süredir animasyon dünyasının içerisindedir. Yakın arkadaşı Isao Takahata ile demin bahsettiğimiz stüdyoyu birlikte kurmuşlardır. Bu stüdyo 1985 yılında kurulmuştur ve Akdeniz Rüzgarı anlamına gelmektedir. Bu arada, Ghibli denildiğinde akla gelen ilk ismin Miyazaki olması, Isao Takahata’nın ününün önüne geçmemiştir. Isao Takahata’nın yönetmenliğini yaptığı Grave of the Fireflies gibi iyi bilinen, ödüllü filmleri de, stüdyonun gelişmesine yardımcı olmuştur.

James Cameron’ın Titanik’i vizyona girene kadar Mononoke Hime uluslararası gişede oldukça büyük bir ilgi görmüştü. 1997 yılı için kendini aşan başarısı, stüdyoya güven vermiş ve gelecek filmlere yol göstermiştir. Fakat Ghibli’nin ünlenmesine yol açan asıl filmi tabii ki de Spirited Away olmuştur. Bu film, Akademi Ödülleri’nde ‘En İyi Animasyon’ dalında ödül almıştır.

totoro ile ilgili görsel sonucu

Miyazaki, Toyotama Lisesi’ndeki üçüncü senesinde, dünyanın ilk renkli uzun metrajlı animasyon filmi olan Hakujaden‘i izlediğinde filmden çok etkilenmiş ve animasyona ilgi duymakla kalmayıp; o anda çizgi roman çizeri olmaya karar vermiştir. Miyazaki, 1962 yılında gittiği Gakushuin Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler ve ekonomi okumaya başladığında; üniversitenin Japon İmparatorluk ailesiyle yakın olması sebebiyle, Marksist düşünceden etkilenmiştir. Mezun olduktan sonra Toei Animasyon Şirketi’nde animatör olarak çalışmaya başlayan Hayao Miyazaki; bu yıllarda yönetmen olan Isao Takahata ile tanışmış ve beraber şirket sendikasında çalışmaya başlamışlardır.

princesse mononoke ile ilgili görsel sonucu

1965’te anime yönetmeni Otsuka Yasuo ve Isao Takahata‘nın çalışmaya başladıkları Güneşin Prensi Horus; Hayao Miyazaki’nin uzun metrajlı bir animasyon filminde çalışmak adına yakaladığı büyük bir fırsat olmuştur. Kariyeri boyunca hem pek çok uzun metrajlı animeye, hem de Japonya’da manga olarak adlandırılan çok sayıda çizgi romana imza atmıştır. Eserleri, Japonya’da olağanüstü ilgi ve saygı gören Miyazaki, Oscar Ödülü‘nü kazandığı 2002 yılına kadar çizgi film çevreleri dışında batıda pek tanınamamıştı. Kendisine sadece bu ödülü getirmekle kalmayıp, bir ilke de imza atmasını sağlayan Ruhların Kaçışı filmi, Berlin Film Festivali‘nde ödül alan ilk animasyon filmi olmuştur. Ayrıca bu filmle Japonya’da gişe rekorları kırarak; 1997‘de yönetmenliğini yaptığı Prenses Mononoke filmi ile kendisine ait olan gişe rekorunu da yine kendisi kırmıştır. Miyazaki’nin Isao Takahata ile beraber yaptığı Heidi dizisi de Türkiye‘de ikilinin iyi tanınan eserleri arasındadır.

Miyazaki, özellikle son zamanlardaki eserlerinin büyük bir kısmının yönetmenliğinin yanı sıra, metin yazarlığını da yapmıştır. Bu türden ilk eserlerinden biri, kendi yarattığı bir mangadan uyarlama olan Rüzgarlı Vadi‘dir. Bu eserinden sonra Stüdyo Ghibli’yi kuran Miyazaki, eserlerini burada hazırlamaya başlamış ve bu stüdyo aracılığıyla hayranlarına ulaştırmıştır.

whisper of the heart ile ilgili görsel sonucu

Hayao Miyazaki filmografisine bakıldığında birinde aktörlük, kalan birçoğunda ise yapımcılık, yazarlık ve yönetmenlik yaptığı görülür.  Filmlerden bazılarını puanlamasına göre aşağıya sıraladık:

 1. Spirited Away (2001): IMDb: 8,6
 2. Grave of the Fireflies (1988): IMDb: 8,5
 3. Mononoke Hime (1997): IMDb: 8,4
 4. Howl’s Moving Castle (2004): IMDb: 8,2
 5. Tonari no Totoro (1988): IMDb: 8,2
 6. Nausicaa of the Valley of the Wind (2007): IMDb: 8,1
 7. Whisper of the Heart (1995): IMDb: 8,0
 8. Kiki’s Delivery Service (1989): IMDb: 7,9
 9. Ponyo (2008): 7,7
 10. The Secret World of Arrietty (2010): 7,6 (Disney işbirliğiyle)
 11. From Up on Poppy Hill (2011): IMDb: 7,5
 12. Neko no ongaeshi (2002): IMDb: 7,3

NOT: Bu içerik Kıvılcım Şengül tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here