Yin nedir Yang nedir? Hangi coğrafyada hayat bulmuştur bu felsefe, bize neleri ifade etme çabasındadır? Yanılsamalarımız…

siyah-beyaz / kadın-erkek / iyi-kötü / ölüm-hayat / gece-gündüz…

İşte bu zıtlıkları içinde barındıran Çin Mitolojisi’nde Yin ve Yang diye tanımlanır. Derin bir felsefe içerir. Kadının içindeki erillik, erkeğin içindeki dişilik… Her ikisinde var olması için bir birinin can damarına kadar bir birlerine muhtaç olmaları… Gelin hep beraber Yin ve Yang’e daha yakından bakalım.

Yin ve Yang, doğada var olan iki zıt kuralı temsil etmektedir. Genel olarak konuşursak, Yin; kadınsı, durgun, karanlık, negatif ve içten gelen enerji ile karakterize edilmektedir. Diğer taraftan, Yang ise erkeksi, enerjik, sıcak, parlak, pozitif ve dışsal enerji ile karakterize edilmektedir.

Sanıldığının aksine siyah sadece kötülüğü değil gizemli noktalarımızı da temsil eder, yegane kötülük kaynağı değildir. Kendi içersinde Yin’i de barındırır. İnsan denen varlık bu iki denge üzerine var olmuş ve olmaya da devam edecektir. Doğanın bize sunduğu kanunların başında gelir Yin ve Yang. Aslında insanı ve özünü müthiş bir forma koymuştur. Her an, her şeye potansiyelimizin olduğu bir yerden başlayıp aynı yerde hayatı tamamlanmasının güç olduğunu, değişimin kaçınılmaz olduğunu bize ifade eder.

İnsanlara ve doğaya bakarken bu hareket ve değişimi bunlar içindeki müthiş ahengi yakalayabiliriz.

Bu felesefenin yaptığı ortaya bir kuram koyma değil, olanı formlaştırma çabasıdır.

Asılda hepimiz ne tam kötü, ne de tümüyle iyiyiz. Bir denge haline varma çabasındayız. Doğa bize bunu fıldıyor çünkü. Yeni varoluş için bir rahmin yara alması gerekiyor. Doğum sancısı arttıkça beraberinde bir yaşam bahşediyor evrene, hangimiz bu bir doğumhaneden çıkan çığlıklara bakıp kötü diye ahdedebiliriz ki olanları. Oysa kan ve çığlık ve ilk olarak kötülük ve acıyı çağrıştırmıyor muydu? Çocuk için anne karnında bir hayat son bulurken, anne çevresindekiler için bir doğum. Bu durum hem ölüm, hem de yaşamı iç içe olduğu en güzel haldir. Tam bir Yin ve Yang hali!

Bir tırtılı vaktinden önce kozasından çıkması için yardım etmek merhametten olsa bile bir katillik değil midir? Çırpınmasına izin vermediğimiz, kendi kanatlarını fark etmesine izin vermediğimiz kaç çocuk, kadın, kuş varsa altın kafeslerde bile tutsak adına güzellik diyebilir miyiz?

İyilik, merhamet, güzellik, kötülük gibi kavramlar var olan koşullar altında anlam değişime uğrarlar, tıpkı Yin içindeki Yang ve Yang’ın içindeki Yin gibi, anlam göçü yaşarlar.

İçimizdeki dengeyi her zaman korumamız dileğiyle güzel kalınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here