Sessiz ve yemyeşil Heybeliada sokaklarında koca bir tarih yatıyor: İsmet İnönü’nün evi…

  • 1924 yılında bir rahatsızlık geçiren İsmet Paşa’ya başta Mustafa Kemal olmak üzere, doktorlar istirahat etmesini önerirler. Bunun içinse en uygun yer Heybeliada olarak seçilir. Doğudaki Şeyh Sait İsyanı‘ndan dolayı burada çok uzun kalamayan İsmet Paşa’nın ailesi genişler Ömer’e, Erdal ve Özden de katılır ve her yaz buraya gelmeye başlarlar.

  • 1934 yılında kirada oturdukları evi satın almak isteseler de o dönemde 25 bin lirayı karşılamak da zorlanırlar. Mustafa Kemal evin eşyasız alınmasını önerir ve yeni eşyalarını hediye eder. 1937 yılının Eylül ayında başbakanlıktan ayrılan İsmet Paşa, adaya uzunca bir süre için yerleşir. Yeni başbakan olan Celal Bayar da kendisini adada ziyaret eder.

  • 1938-1950 yılları arasında, daha çok Florya ve Yalova tercih edilse de, İsmet Paşa ve ailesi Heybeliada’dan kopamaz. Aile yazların küçük bir kısmını burada geçirir. Ev, 1950-1960 yılları arasında canlılığını geri kazanır.

  • İsmet Paşa’nın bir kolu sıyrılmış askılı mayosuyla yaptığı ünlü çivilemeleri, gazetelerde gençlerin etrafını sardığı plaj fotoğrafları, İsmet Paşa çivilemesini yaparken tramplene tünemiş gençlerin hep birlikte denize atlamasından tutun da, plaja yaya gidilip faytonla dönülmesine kadar benimsemiş ve benimsenmiştir İsmet Paşa. Heybeliada halkı ve İnönü ailesi çok sevmiştir birbirini.

  • 1954 seçimleri ile İsmet Paşa’nın işi zorlaşır. Cumhuriyetçi Millet Partisi ile Hürriyet Partisi’nin ileri gelenleri de Heybeliada’daki ziyaretçilere eklenir. İşbirliği görüşmeleri, Taşlık ve adadaki evlerde sürer ve birçok protokol imzalanır. İşbirliği yapmak isteyenler, haklarından fazlasını istedikleri için “Ötekilerin delileriyle uğraşmaktan bıktım, bir de karşıma siz çıkmayın!” sözü İsmet Paşa tarafından kendi yöneticilerine adadaki bu evde söylenmiştir.

  • 25 Aralık 1973’te İsmet Paşa’nın hayata gözlerini yummasıyla ev, ilk yazlar açılmasa da bazı yazlar, açılıp temizlettirilmiş, Mevhibe Hanım oraya geçmiş ve Erdal ile Sevinç de orayı canlı tutmuşlardır. Ne yazık ki ev yıllar içerisinde yalnızlığa mahkum bırakılmıştır. Bu güzel evin korunması adına İnönü ailesi tarafından İnönü Vakfı’na bağışlanmış ve bu tarih Vakıf ile Heybeliada sakinleri tarafından yaşatılmaya devam edilmiştir.

  • Dışı yeşilliklerle donanmış pembe-beyaz boyalı evin ilk iki katında yüzleri yenilenmiş ve o zamanki yerlerinde tıpa tıp duran eşyalar üçüncü katı ve merdiven duvarlarında ise resimler sergilenmiştir.

İsmet Paşa’nın evini ziyaret ettiğimde bizi orayı gezdiren Hanımefendi aldığı teşekkürler karşısında şunu söylemişti:

– Aslında hiçbir şey anlatamıyorum. Sadece yatak odasında gördüğünüz cam dolabın bile hatırı 40 dakikadır, sadece o cam dolabın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here