Eğer bu diziyi daha önce duyup sırf adından dolayı umursamayıp dikkate bile almamışsanız benden çok da farklı sayılmazsınız. Dizinin içeriğine az sonra geçeceğiz tabii fakat bu isim seçiminin her ne kadar diziye yakışır olsa da ilk görüşte biraz fazla uzun olduğunu inkar edemiyorum. Bu ne arkadaş? Hadi uzun yaptın bir de sonunu parantezle devam ettirme yani. Neyse konumuz bu değil. Konumuz bu dizinin nasıl olduğu?

“Bugünün İneği Yarının Patronu”

Hikayemizde okulunda inek (nerd) olarak görülen Moritz’in bir yıl boyunca Amerika’dan dönmesini beklediği sevgilisinin döndükten hemen sonra kendisini terk ediyor. Yıllardır birlikte olduğu sevgilisinin değiştiğini ve onun da ötesinde uyuşturucu kullanmaya başladığını fark eden Moritz, eski sevgilisinin tekrar dikkatini çekmenin tek yolunun uyuşturucu olduğunu düşününce internette bu cümleyi aratıyor “How to sell drugs online fast?“. Ve diğer bir inek olan arkadaşı Lenny ile beraber nasıl uyuşturucu sektörüne girdiğini görüyoruz.

Bu dizi bir Alman yapımı olduğu için dizi boyunca klasik Amerikan yapımı klişelerini oldukça az görüyoruz. Alışık olduğumuz dizi formundan çıkıp Alman yapımı bir dizi izlemek ilk defa tecrübe ettiğim bir olduğundan ilk başta biraz garip gelmedi değil. Fakat yapımcı ekip dizi boyunca çok hızlı hızlı hikayeyi anlatıp hatta bu hızlılığı kurguya da çok güzel bir şekilde aktardıklarından hemen alışıyorsunuz.

Dizi boyunca Moritz ve Lenny’nin hem uyuşturucu sektörüne hem de okuldaki sorunlarına karşı mücadelesini izlerken, hem de instagramın, teknolojinin ve özellikle de sosyal medyanın hayatımıza yaptığı içler acısı değişikliklere de göz atıyoruz. Bu tarz filmlerde veya dizilerde “Sosyal medya çok kötü. İnsanlığımızı unuttuk vallaha.” tarzında söylemlerden hiç ama hiç hoşlanmıyor olsam da hikayenin bu tarz söylemlerle çok daha güçlü hale geldiği açıkça ortada. Hele Lenny ile Moritz’in birbirlerine karşı dertlerini anlatamamasını bu konuyla birlikte çok güzel anlatan bir sahne var ki dizideki favori anlarımdan birisi oldu.

E Bunun Yarısı Yok Ya

Dizinin her bölümü 30 dakika ve toplam 6 bölüm olduğunu söyleyeyim. Aslında 3 saatlik bir dizi gibi bile izlenebilecek bir şey. Bu kadar kısa olduğunu gördüğümde çok sevinmiştim zira çok uzun diziler bende bir noktadan sonra bıkkınlık hissi oluşturuyor. Fakat dizinin adeta yarıda kesilmiş gibi bitmiş olması bu bahsettiğim sevinci çok fena baltaladı. Dizi öyle bir noktada son buluyor ki sanki 18 bölüm çekmişler ama “Biz bunu üç parça halinde yayımlayalım, daha çok para kazanırız.” diyerek bölmüşler gibi. Adeta üç perdelik bir sinema filminin ilk perdesini izlemiş gibi hissediyorum kendimi. Boşluğa düşmüş bir melankolik, benzini bitmiş bir uçak gibi…

Son Haplar

Bir incelemeden ziyade dizi hakkında “Nedir? Ne değildir?” gibisinden bir bilgilendirme yaptığım bu yazımın da sonuna geldik. Eğer eğlenceli ve yer yer duygusal da olan bir ineğin uyuşturucu taciri olması fikrini hoş bulduysanız mutlaka bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. Hızlı kurgularıyla ve akıcı yapısıyla oturduğunuz gibi bitecek zaten merak etmeyin. Hepinize şimdiden iyi seyirler. Yorumlarınızı bekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here