Sesini bir kez duyduğunuzda içinize huzur aşılayacak olan Çin’e özgü 5 müzik aletini listeledik. Bakalım sizler de bu enstrümanları en az bizim kadar sevecek misiniz?

1.Erhu (2 Telli Keman)

Erhu, yani Çinli kemanı, iki telli bir yaylı müzik aletidir. Tarihi 100o yıl önceye, Tang Hanedanlığı’na dayanır. Çin’deki birçok etnik grup tarafından kullanılan en popüler yaylı çalgılardan biridir.

2.Guzheng (Çin Kanunu)

Guzheng, Çin’de kanuna benzeyen bir çalgıdır. 18-23 veya daha fazla tel ve hareketli köprülerden oluşur. M.Ö. 475-221 yıllarında icat edildiğine inanılır. Çalan kişi doğru parçaları telleri sağ eliyle çekerek ve sol ile titreşim üretmek için köprünün sol tarafındaki dize bastırır.

3.Bambu Flüt (Çin Bambu Flütü)

Bambudan oluşan bir flüttür. Gövdesinde 6 parmak deliği, bir darbe deliği ve aralarında bir ince zarla kaplı bir ekstra delik bulunur. Klasik bir Çin müzik aletidir, Çin’de oldukça popülerdir.

4.Suona (Laba)

Suona, çift sazlı ahşap sarkaçtır. Yüksek sesli ve yüksek tonlu ses üretebilir. Çin’in kuzeyindeki geleneksel müzik topluluklarında sıklıkla kullanılır.

5.Xiao

Xiao, bir ucunda darbe deliği olan bir dikey flüttür. Genellikle bambudan yapılır. İlk Xiao’nun Han Hanedanlığı döneminde Çingan halkı tarafından yapıldığına inanılmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here