İllüstrasyon Fransızca kökenli bir kelime olup, görebildiğimiz her şeyi abartılı ya da tamamen hayal ürünü olarak, çizimler ile resmedilmesi anlamına gelir. İllüstrasyon, grafik tasarımının bir dalı olarak kabul edilir.

İllüstrasyon sanatı mağara döneminde başlamıştır. İlk örneklerini mağara duvarlarında bulunmuştur. Daha sonraları illüstrasyon siyasi amaç için kullanılmış ve şuan kendini daha çok sanata bırakmıştır. Günümüz illüstratörleri çizimlerinde estetik bir dil ile mesaj vermeyi amaçlar.

İllüstrasyonlar yaşanmış bir olayı veya temayı daha çekici hale getirir, insanlar üstünde daha kalıcı bir iz bırakır, bu nedenle günlük hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkar. Moda sektörü, turizm, tiyatro, konser ve sinema afişleri, dergi ve gazeteler, kitaplar, ürün tanıtımları… Özellikle çocuk kitaplarının ve dergilerin (hiç kuşkusuz karikatürler birçok kişinin favorisi) vazgeçilmezi.

Günümüzde daha çok bilgisayar desteği ile yapılıyor.

Ülkemizde de birçok illüstratör var. Bazılarını kısaca tanımak ve eserlerini incelemek ister misiniz?

Can Pekdemir

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Görsel İletişim derleri veren Pekdemir, çizimleriyle içimize bir parça ürperti veriyor. Özellikle son dönemde yeteneğiyle çok konuşuluyor. Çizimlerinden örnek olarak:

Sedat Girgin

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde okumuş ve seksenin üstünde kitap yazmıştır. 2010 Art Vespa Tasarım Yarışması’nda birinci olmuştur.

Eda İyikalender

Hem animatör, hem de illüstratör olan İyikalender, elleri ile tasarladığı oyuncak bebekler ile de tanınan bir isimdir.

Duygu Topçu

Realistik çizim denilince akla ilk gelen Türk illüstratörlerden biri olan Topçu, Mimar Sinan Üniversitesi’nde okumuştur.

Berk Öztürk

Marmara Üniversitesinde okumuş genç bir çizerdir kendileri.

Zeynep Özatalay

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okumuş Özatalay, ilk başlarda reklam ajanslarında çalışıp şuan bağımsız olarak devam etmektedir çizimlerine.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here