Todd Phillips imzalı, Warner Bros. yapımı Joker filmi, günümüz çizgi roman uyarlamalarından farklı olmasına rağmen (ve belki de farklı olmasından dolayı) çok beğenildi ve gişede de büyük bir başarı yakaladı. Dünya genelinde toplam 1 milyar doların üzerinde bir hasılat elde eden Joker, ülkemizde de son yılların en iyi yabancı film rakamlarından birini elde etti ve 2 milyona yakın kişi tarafından izlendi. Todd Phillips, bu başarının Batman mitiyle alakası olmadığını savundu, ki bizce de haklı.

Phoenix, bu filmde Joker’i toplum tarafından ezilen, ciddiye alınmayan akıl hastası bir adam olarak oynadı. Joker filme, katil ya da kötü bir adam olarak başlamadı, film onu, Gotham City’nin insanlarının davranışları nedeniyle bir cinnete ve isyana sürükledi. Filmi bu açıdan eleştirenler dahi, Phoenix’in performansı hakkında iyi şeyler söyledi ve Joker, 1 milyar doları geçen ilk R sınıfı film ve tüm zamanların en karlı çizgi roman uyarlaması olarak tarihe geçti. İnsanların hala film hakkında konuştuğu gerçeği, filmin ne kadar etkili olduğunu da zaten gözler önüne seriyor. Bazıları Joker’in başarısının büyük ölçüde Batman miti ve karakterin uzantısı olan ilişkilerinden kaynaklandığını söylüyor ama Todd Phillips öyle düşünmüyor. Keza biz de öyle düşünmüyoruz. Bu film süper kahramanlarla ilgili olmasa ve Ali yahut Veli’nin hikayesi de olsa, aynı başarıyı elde ederdi.

Todd Phillips konu hakkında; “Demek istediğim, filmde gerçekten insanlarla entegre olabildiğimiz temalar var. Hiçbirimiz R dereceli bir filmin dünya çapında, 1 milyar doların üzerinde para kazanabileceğini düşünmüyordu ama içindeki mesajlar ve anlattıklarımız izleyiciye kesinlikle ulaştı. Scott Silver ve ben filmi yazarken yapmak istediğimiz şey, çizgi roman dünyasına anlamlı bir şey katmaktı. Biz filmi yazmaya başladığımızda ve sonrasında ülkede olanlar filmin değerini de artırdı. Yapmak istediğimiz şey kendiliğinden senaryoyla paralel bir hal aldı. Tüm bunların, bence Batman’le bir alakası yok.” açıklamasında bulundu.

Phillips’e göre filmi Batman değil, insanların kurduğu bağlar bu kadar başarılı yaptı. Yani karaktere rahatça empati yapabilmemiz, herkesin bir Joker olabileceği belki de… Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Joker’in başarısının sırrı DC Universe’e ve Batman’e bağlı olması mı? Yoksa hayatın içinden olup, süper kahraman dünyasını gerçeğe dökmesi mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here