Ekim 2019 ülkemizde sinema için pek durgun bir ay değildi; Joker ve Kral Şakir neredeyse 1.5M izleyiciye ulaşmışken izleyici sayısı hala artmaya devam eden 7. Koğuştaki Mucize, Will Smith‘li aksiyon filmi (Gemini Man) ve +18 komedi-vahşet filmiyle (Ready Or Not) aynı haftada çıkmasına rağmen 2.3M izlendi ve bu üçlü sayesinde ekim toplam seyirci rekoru (en iyi hafta sonu) geldi.

Bu habere ne kadar mutlu olsam da Joker ve 7. Koğuş dışında o kadar güzel bir film çıktığını düşünmüyorum bu ay. Kasımdan bir rekor beklemiyorum ama bence daha kaliteli filmlerin çıkacağını düşünüyorum.

Hadi kasım ayındaki güzel olma potansiyelli filmlerle tanışalım:

1 Kasım Cuma:

  • Merhaba Güzel Vatanım

Türü: Dram-Biyografi

Yönetmen: Cengiz Özkarabekir

Oyuncular: Yetkin Dikinciler, Serkan Altıntaş, Berna Laçin

Yaş Sınırı: Şimdilik bilinmiyor

Konu: Merhaba Güzel Vatanım, Nazım Hikmet ve Ahmet Ümit’in farklı dönemlerdeki çalkantılı hayat hikayeleri ile başlar ve onları Moskova’ya sürükler. Biri tüm dünyaya örnek olan eserler verir, diğeri de onu örnek alarak sanatın ve edebiyatın kurtarıcı yanıyla hem hayatını kurtarır hem de yine dünyada ve memleketinde ünlü bir yazar olur.

Fragmanına göz atın:

Açıkçası bu filmin gişede iyi yapmasını umuyorum. Çok samimi ve iç açıcı bir film olacak gibi duruyor. Geçmişte tarih kitapları bulunan yönetmenin ilk filmi olacakmış, hayırlı olsun.(Öbür yandan senaryoyu Ahmet Ümit yazmış) Fark ettiyseniz oyuncu kadrosu da iyi, 7. Koğuş’a kafa tutma şansı yüksek… Nazım Hikmet ve Ahmet Ümit’in harika hikayesini beyaz perdede izlemek için sabırsızlanıyorum.

  • Parasite/Parazit

Türü: Gerilim-Komedi-Dram

Yönetmen: Bong Joon-Ho

Oyuncular: Kang-Ho Song,Yeo-Jeong Jo,Woo-Sık Choi

Yaş Sınırı: +18

Konu: Ki-Taek fakir ve işsiz bir adamdır. Karısı, oğlu ve kızıyla Seul’un arka mahallerinden birinde, böceklerin istila ettiği bir evde yaşamaktadır. Bir gün Ki-Taek’in oğlu Ki-Woo, son derece varlıklı bir ailenin evinde özel eğitmenlik işi bulur ve çok geçmeden kendi ailesi ile birlikte Park ailesinin hayatının bir parçası olmaya başlar.

Fragmanına göz atın:

Bu film hakkında tek kesin bir bilgim var o da çok iyi olacağı. Altın Palmiye ödülü her sokaktan geçene verilmiyor sonuçta. Fragmanları ne kadar izlesem de konusunu, özetini ne kadar okusam da filmin ne olduğunu, nasıl bir hikaye izleyeceğimizi kestirmekte zorlanıyorum. Fakat şunu da eklemek isterim fragmanını izlerken bile ter akıttım. Yani filmin ana türü olan gerilime çok sadık kalınacak anlaşılan ve bu iyi bir şey.

15 Kasım Cuma:

  • Le Mans ’66/Asfaltın Kralları

Türü: Dram-Aksiyon-Biyografi

Yönetmen: James Mangold

Oyuncular: Christian Bale, Matt Damon, Jon Bernthal

Yaş Sınırı: 13A

Konu: Öngörülü bir araba tasarımcısı olan Carrol Shelby (Matt Damon) ile korkusuz sürücü Ken Miles’ın (Christian Bale) kurumsal müdahalelere ve fizik kurallarına aykırı gelerek Ford Motor Company için 1966 yılında Fransa’da gerçekleşen 24 Saat Le Mans’ta Enzo Ferrari’nin en güçlü arabalarını geçecek devrim niteliğinde bir araba tasarlar.

Fragmanına göz atın:

Nefes kesici, kaliteli aksiyon izleyeceğiz gibi duruyor. Bunu diyorum çünkü yönetmen James MangoldLogan‘ filminin de yönetmeniydi, olmasa bile başrollere bir bakar mısınız?Matt Damon ve Christian Bale… Sırf bu ikisi için gidilir zaten. İyi yönetmen artı kaliteli oyuncular yetmemiş gibi bir de çok eğlenceli ve ilgi çekici bir rekabet hikayesi anlatılıyor. Bir başyapıt beklemesem de kaliteli bir iş olacağı kesin.

  • And Then We Danced/Ve Sonra Dans Ettik

Türü: Dram-Romantik

Yönetmen: Levan Akin

Oyuncular: Levan Gelbakhiyani, Bachi Valishvili

Yaş Sınırı: +15

Konu: Aile geleneğinin izinde kendini geleneksel Gürcü halk danslarına adamış Mehrab’ın hayatı önceden belirlenmiştir. Dans partneri Mary ile mutlu ve dans dolu bir hayat sürmesi beklenir. Fakat bir gün prova sırasında kapıdan içeri Irakli’nin girmesiyle Mehrab’ın dünyası altüst olur, bu genç adam onun için artık hem bir rakip hem de arzu nesnesidir.

Fragmanına göz atın:

Festivallerde oynamış ve çoğunluk pozitif yorum yapmış, Imdb puanı şimdilik 8,3 hiç kötü değil. Oyuncular da başarılı duruyor. Ayrıca İsveç Oscar adayı kendisi.Göreceğiz…

20 Kasım Çarşamba:

  • Frozen 2/Karlar Ülkesi 2

Türü: Macera-Animasyon

Yönetmen: Jennifer Lee

Oyuncular: Idina Menzel/Begüm Günceler(Elsa), Kristen Bell/Damla Babacan(Anna)

Yaş Sınırı: Genel İzleyici

Konu: Elsa neden sihirli güçlerle doğdu? Erindel‘in dışındaki ormana ve karanlık denizlere, bilinmeyene, giderken geçmişe dair hangi gerçekler Elsa’yı bekliyor olacak? Cevaplar onu çağırıyor ama aynı zamanda krallığını da tehdit ediyor. Elsa; Anna, Kristoff, Olaf ve Sven ile birlikte, tehlikeli ama macera dolu bir yolculukla karşılaşacak.

Fragmanına göz atın:

İlk filmini beğenmiştim, hikayesi, karakterleri güzeldi. Verdiği mesaj daha da güzeldi. Sadece küçük kızların değil, bir sinefilin de seveceği ikonik bir karakter Elsa. İkinci filme ne kadar gerek vardı hala bilemiyorum. Umarım çoğu zaman olduğu gibi başarılı ve orijinal bir fikrin para için suyunun çıkarılışını izlemeyiz. Fragmanı sinemadayken oynamıştı ve filmin başarılı görüntüsünden tüylerim diken diken olmuştu ama fragmanların da yanılttığını önceden binlerce kere gördük. Evet bu arada, film cuma değil çarşamba vizyona girecek.

22 Kasım Cuma:

  • Doctor Sleep/Doktor Uyku

Türü: Korku-Gerilim

Yönetmen: Mike Flanagan

Oyuncular: Ewan McGregor

Yaş Sınırı: +18

Konu: The Shining‘ in olaylarından 40 yıl geçti.Hala Overlook Oteli‘nde gördüğü şeylerden dolayı tramvaları ile boğuşan Danny, biraz huzur için her şeyi yaptı.Bu arada Amerika’nın dört bir yanındaki otoyollarda, True Knot adı verilen bir topluluğun üyeleri refah arayışında dolaşıp durmaktadır. Çoğunlukla zararsız ve yaşlı görünen bu grupla ilgili gerçek ise oldukça korkunçtur:Danny’de de bulunan parıltılarının ‘buharını’ teneffüs ederek yarı ölümsüz hale gelmişlerdir. Danny, kendisiyle benzer yeteneklere sahip bir kız olan Abra Stone ile psişik bağ kurduğunda, bu grubun yetenekli olanları hedef aldığını fark eder.

Fragmanına göz atın:

EVET DOĞRU DUYDUNUZ! ‘The Shining‘in devam filmi. The Shining‘i izledikten sonra hemen gidip Doctor Sleep‘in ingilizce versiyonunu almıştım. Tabii ki 4-5 yıl öncesini konuştuğumuz için hiçbir şey anlamayıp kitabı rafa atmıştım, hala orada duruyor kendisi… Film duyurulduğundan beri heyecanla 22 Kasım‘ı bekliyorum. Evet çoğu başyapıta devam filmi çekildiğinde aşırı kötü sonuçlarla karşılaşıyoruz ama geçen günlerde filmi erken izleyenlerin yorumları fırından yeni çıktı ve Esaretin Bedeli‘nden sonra en iyi Stephen King uyarlaması diyen bile var! Neredeyse tamamı olumlu olunca yorumların insanın umudu ve heyecanı aynı anda artıyor. Ayrıca fragmanlardan gördüğümüz kadarıyla otele geri dönüyorlar! İyi bir iş başaracaklar… Başarmaları lazım.

  • Cep Herkülü:Naim Süleymanoğlu

Tür: Biyografi-Dram

Yönetmen: Özer Feyzioğlu

Oyuncular: Hayat Van Eck, Yetkin Dikinciler, Gürkan Uygun

Yaş Sınırı: 10A

Konu: Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu, ülkemiz ve dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran efsanevi halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesini konu ediyor.

Fragmanına göz atın:

Bu filmi buraya koyarken tereddüt ettim açıkçası.Yanlış anlamayın gerçekten merak ediyorum ama fragmanlarda veya herhangi bir yerde eleştirmek için yeterli materyal bulamadım. Sanki film seneye çıkacakmış gibi davranıyorlar ve bu da beni endişelendiriyor. Güzel olursa gerçekten başarılı olacağına inanıyorum ama eğer olamaz ise berbat bir şey olabilir, yani orta düzeyde bir film olması ideal değil bence. Yönetmenin de ilk filmi olacakmış, ağır bir proje seçmiş gibi geldi bana.Umarım güzel olur.

29 Kasım Cuma:

  • Monos

Tür: Gerilim-Dram

Yönetmen: Alejandro Landes

Oyuncular: Julianne Nicholson, Moises Arias

Yaş Sınırı: +18

Konu: Kendilerine Rambo, Smurf, Bigfoot, Wolf ve Boom-Boom gibi isimler takan bir grup çocuk, Latin Amerika‘nın dağlık ortamında bir örgüt tarafından insanları öldürmek için eğitilir. Askeri eğitim egzersizleri yapan ve kendilerini her türlü koşula karşı hazırlayan çocuklar, yalnız kaldıkları zaman özlerine döner ve kendi yaşıtları gibi oynayıp, eğlenmeye başlar. Ancak onların içlerindeki şiddete meyilli olan taraf, çocukların hayatının kararmasına neden olur.

Fragmanına göz atın:

Film inanılmaz iyi duruyor. Gerilim ve hayat dolu. Konusu zaten muhteşem. Oyuncular da tanıdık yüzler diyebiliriz, Moises Arias Five Feet Apart’ta oynuyordu mesela. Kolombiya’nın Oscar adayı olan bu filmi heyecanla bekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here