Kitap okumak bizi başka bir evrene sürükler ve oraya bağlar. Artık okuduğumuz şeyin bir parçası haline gelmişizdir, kahramanlarla birlikte maceralara girip, tarihin sahnelerini gözümüzün önünde tekrar canlandırıyoruzdur. Peki kitap okumak, bilgi dağarcığımıza ve hayal gücümüze etki etmesi hariç neler katar bize?

1. Stresi Azaltır

Günümüzde en çok mücadele edilen şeylerden birisi de stres ve kaygı bozukluğudur. İşten, sınavlardan, çevrenizden, her türlü yaşanacak şeyden stres duymak mümkündür, özellikle de anksiyete bozukluğunuz varsa. Ne olursa olsun, en meşgul anınız da bile olsa otobüste, evde, işte, okulda, bir kafede oturduğunuzda birkaç sayfa da olsa okumak için yanınızda kitap bulundurun. Stresinizin azaldığını, dikkatinizin o tarafa kaydığı için ani duygu boşalmanızın azaldığını göreceksiniz ve bu sayede daha emin adımlar atabileceksiniz.

2. Hafızayı Güçlendirir

​Hafızamız öyle bir şeydir ki, zamanla ve olaylarla artık unutkanlığa başlayabiliriz, ki bu hayatımıza etki edecek bir durumdur. Kitap okumak, hatta düzenli kitap okumak beyin kaslarımızı harekete geçirecek ve hafızamızı güçlendirecektir. Farkı siz de göreceksiniz. Aynı zamanda okumak Alzheimer hastalığını da önler.

3. Depresyonu Önler

Depresyon, onu yaşamayan insanlar tarafından her ne kadar küçümseyici veya zamanımızda gayet kolay girilen bir şey gibi lanse edilse de, aslında insanları intihara kadar sürükleyebilen oldukça tehlikeli bir hastalıktır. En önemlisi de, yalnız hissedersiniz. Kitap okumak tam da burada devreye girer. Kitap okuyan biri yalnız olduğunu düşünmez. Çünkü yanında mutlaka bir Gandalf, Raskolnikov, Küçük Prens, Yusuf veya Mümtaz vardır. Böylece kitap okumak, depresyonun önüne bir kalkan oluşturur. Aslında bu yazarlıkta da geçerlidir, okuduğum bir köşe yazısında, tarihle ilgili kitaplar yazan bir yazar, kitabını yazdığı sırada bahsettiği imparatorları, kralları, kahramanları yanına çağırdığını ve onları bu şekilde canlı tuttuğunu söylemekteydi.

4. Yazarlık Yeteneğinizi Geliştirir

Yazarlık bazen doğuştan gelen bir yetenek olsa da, hepimiz biliyoruz ki gerçekten iyi bir yazar olmak için kırk fırın kitap okumak gereklidir. Neden mi? Çünkü okudukça insanın bakış açısı değişir, kelime haznesi genişler ve örnek alacak şeyler bulur. İlham perisini kendi masasına çağırarak, anlatacak şeyler bulur. Kitap seçimini iyi yapmış ve gerçekten çoğu kitabın hakkını vermiş biri, yazarlık yapabilmeye oldukça yaklaşmış demektir.

5. Ömrünüzü Uzatır

​Genellikle sigara içmemek, sağlıklı şeyler tüketmek gibi şeylerin ömrü uzattığını biliyoruz. Kitap kulağa saçma geliyor olabilir ama az önce anlattığımız şeylerden sonra bizi mental olarak ne kadar geliştirdiğini fark etmişizdir. Düzenli kitap okuyan insanlar, okumayanlara göre 2 sene daha uzun yaşamaktadır.

​6. Empati Yeteneğini Geliştirir

Kitap okumak insanları daha iyi tanımanızı sağlar, hayata her kahramanın ve karakterin gözünden bakmaya başlarsınız, ki bu sizi sadece kitaplarla sınırlı bırakmaz, sosyal hayatınızda da bu bakış açısının çok etkisini göreceksinizdir.

7. Sosyalleştirir

Dünyanın en saçma teorilerinden biri de, kitap okuyan insanın “inek” veya “asosyal” olmasıdır. Kitap, tam tersi insanları birleştirir. Kitap okuyan biri, okuduğu kitap hakkında birçok insanla tartışabilir, ki bu bir kitapsever tarafından yapılacak en hoş etkinliklerden biridir.

8. Daha Rahat Uyumanızı Sağlar

​Stresli bir gün geçirdiniz ve bunun yüzünden kaslarınız mı ağrıyor? Emin olun, uyuduktan sonra daha da rahatsız bir şekilde kalkacaksınız. Bu yüzden, uyumadan önce okumak için mutlaka bir başucu kitabınız olsun. Uyumadan önce belki yarım saat belki bir saat okuyun ve kafanızı dinlendirin. Size meditasyon gibi gelecek ve daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

9. Karakteriniz Gelişir

Kitap okumak, empati yeteneğinizle birlikte, otomatik olarak iyiyi ve kötüyü ayırmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte okuduğunuz bir kitapta favori karakterlerinizin çoğu iyi ve düzgün karakterler olacak ve onları örnek almaya başlayacaksınızdır. Aslında bu denendi ve yaşandı diyebilirim, küçükken Harry Potter okuduğumda Hermione’nin çalışkanlığına özenerek kişiliğimi biraz istemeden şekillendirdim. Saçma geliyor olabilir ama inanın, size katacak güzel şeylerden bir tanesidir.

10. Psikolojiyi ve Kendinizi Tanımaya Başlarsınız

Bana göre en güzel yararlarından biridir kesinlikle bu. Önceden anlattığımız gibi kitap okudukça insanları tanır, empati kurarsınız. Bu da istemeden de olsa, sizlere insan psikolojisini öğretecektir. İnsan psikolojisine hakim olan biri, kendini tanımaya başlar çünkü kendi psikolojisini de çözebilmiştir. Böylece atacağı her adımı takip eder ve hayatı kolaylaşır.

Kitap okumanın onlarca belki de yüzlerde faydası vardır aslında ve bu saydığımız faydalar sadece bunlardan 10 tanesi. Ama tabii unutmamak gerekiyor ki en önemli şeylerden birisi de, okuduğumuz kitabı iyi seçmek. Kitabımızı iyi seçelim ki bize kattığı şeyler de iyi şeyler olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here