Dontnod Entertainment‘ın geliştiricisi olduğu ve Square Enix tarafından piyasaya sürülen Life is Strange, interaktif bir oyundur. Bu video oyununun birçok versiyonu mevcut ve birçok konsolda oynanabiliyor. 2015 yılı boyunda düzenli olarak yeni bölümleri yayımlanmıştır. Son bölüm ise, 20 Ekim 2015‘te çıkmıştır.

life is strange ile ilgili görsel sonucu

Oyunun temeli felsefesini zaman yolculuğu oluşturuyor. Oyunda Maxine MaxCaufield adında bir karakter mevcut ve oyunda bu karakterin zamanı geri alabildiğini anlamasıyla olaylar gelişiyor. Bir başka söylemle, kelebek etkisi. Oyunun afişinde yer alan polaroid fotoğrafın anlamı da, Max’in fotoğrafçılık okumasıyla ve fotoğraflara karşı olan ilgisiyle ilgili. Daha sonraki bölümleri oynadıkça, bunun sebebi de açıkça gözüküyor. Oyun, 2013 yılının Ekim ayında geçiyor. Oregon’da bulunan kurgusal bir kasaba olan Arcadia Bay’deki Blackwell Akademisi’nde okuyan karakterimiz, kızlar yurdunda kalmakta. Mark Jefferson’ın fotoğrafçılık dersinde bir görüye sahip olan Max, Arcadia Bay’e bir hortumun geldiğini ve kendisinin de deniz fenerinde olduğunu görüyor. Daha sonra uyandığında ise, ders bitiyor ve oyun başlıyor. Max, ilk başta bunun sadece kötü bir rüya olduğuna inansa da, tuvalete gittiğinde zamanı belirli bir süre geri alabildiğini fark ediyor.

life is strange ile ilgili görsel sonucu

Oyunu güzel yapan şeylerden bir tanesi ise müzikleri. Kullanılan müzikler ile Max karakterinin uyumu da oldukça iyi. Max, içine kapanık fakat olabildiğince cesur bir karakter. 18 yaşında ve diğer yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında daha olgun, pratik, yaratıcı gözüküyor. Max’in çocukluk arkadaşıyla geri kazanacağı, düzelteceği ve değiştireceği şeyler hikayeye parlaklık katıyor. Karakterler için seçilen seslendirme ekibinin de oldukça muazzam olduğunu belirtmekte fayda var. Life is Strange: Before the Storm versiyonunda ise, seslendirme ekibinin uzun süreli grevi sebebiyle, karakterler yabancı gelebilmekte. Üç bölümlük bu arka hikayenin, satın alınabilir ek bir bölümü de bulunmakta. İlk oyundan sonra bu seri oynandığında, sizlere de oldukça sevimli gelecektir. Bu oyun aslında, çocukluk anılarına yapılan yumuşacık bir yolculuk. Oyunlar her ne kadar indie ve hippi tarzında olsa da, oynadıkça senaryonun oldukça çetrefilli, iyi düşünülmüş, bazen de tedirgin edici olduğu hissediliyor. Oyun severler için ise, bu oyun oldukça güzel göndermeleri içinde barındırıyor. Bu “easter egg”leri bulmak için ise, internette videoları aratabilirsiniz.

life is strange ile ilgili görsel sonucu

NOT: 27 Eylül 2018 tarihinde ise, Life is Strange 2 piyasaya sürüldü. Bu oyunun ise, hala bölümleri çıkmakta ve onun da birçok versiyonu bulunmakta.

Bu içerik Kıvılcım Şengül tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here