Lord of the Rings başyapıtının yazarı J.R.R. Tolkien‘ın oğlu Christopher Tolkien, 95 yaşında hayata gözlerini yumdu. J.R.R. Tolkien’ın üçüncü oğlu olan Christopher Tolkien aynı zamanda babasının ölümünden sonra yayımlanan işlerinin editörlüğünü yapmıştı.

Christopher Tolkien Kimdir?

21 Kasım 1924 yılında Birleşik Krallık’ın Leeds şehrinde dünyaya gelen Christopher Tolkien ünlü yazar J.R.R. Tolkien ile eşi Edith Mary Tolkien‘ın üçüncü oğludur.

Tolkien, uzun zaman önce babasının romanlarının en önemli okuyucularından biriydi. Bilbo Baggins‘in (daha sonra The Hobbit olarak yayımlanan) masallarını dinleyen bir çocuk olarak büyüyen Tolkien daha sonra Yüzüklerin Efendisi‘nin 15 yıllık ortaya çıkma döneminde babasına seri hakkında pek çok geri bildirimde bulundu. Kitaplarda kullanılan versiyonları ortaya çıkarmak için babasının bazen kendisiyle çelişkili olan Orta Dünya haritalarını yorumlama görevini üstlendi ve 1970’lerin sonlarında yazıyı netleştirmek ve bazı hataları ve eksiklikleri düzeltmek için ana haritayı yeniden çizdi.

J.R.R. Tolkien, Christopher Tolkien‘ı Inklings‘e katılması için davet ettiğinde Christopher henüz 21 yaşındaydı. Inklings, 1930’ların başı ile 1949’un sonu arasında yaklaşık yirmi yıl boyunca Oxford Üniversitesi bünyesinde yer alan ancak resmi olmayan bir edebi tartışma grubuydu. Inklings, kurgudaki anlatının değerini öven ve fantezi yazmayı teşvik eden edebi meraklılardan oluşmaktaydı. Böylece Christopher Tolkien 21 yaşında C.S. Lewis, Owen Barfield, Charles Williams, Warren Lewis, Lord David Cecil ve Nevill Coghill gibi isimlerden oluşan Inklings’in en genç üyesi oldu.

Babasının ölümünden sonra Christopher, babasının notlarını organize etmeye başladı, bazıları yarım yüzyıl önce garip kağıt parçaları üzerine yazılmıştı. Materyallerin çoğu el yazısıyla, yarı silinen ilk taslak üzerine sık sık okunaklı düzeltmeler halinde yazılıydı ve aynı taslağın başlangıcı ile sonu arasında rutin olarak karakter isimleri değişiyordu. Bunun deşifre edilmesi zorlu bir işti ve bunlar belki de sadece J.R.R. ve hikayelerinin evrimi ile kişisel tecrübesi olan biri için bir anlam ifade edebilirdi. Böyle olmasına rağmen Christopher, zaman zaman babasının ne istediğini tahmin etmek zorunda kaldığını itiraf etmişti.

Guy Gavriel Kay‘in yardımıyla Silmarillion‘u sadece dört yıl içinde derlemeyi başardı. Bu süre zarfında babasının Sir Gawain ve Yeşil Şövalye ve Sir Orfeo‘nun çevirilerini de düzenledi. Ayrıca ilk olarak 1975 yılında Tolkien Pusulası‘nda Yüzüklerin Efendisi’nde İsimler Rehberi olarak yayınlanan Yüzüklerin Efendisi İsimlendirmesi üzerinde çalıştı.

Christopher Tolkien, 2016 yılında “babasının el yazmaları üzerine editörlük çalışması” ve “Oxford Üniversitesi’nde akademik kariyeri” için Bodleian Kütüphaneleri‘nin en büyük onuru olan Bodley Madalyası ile ödüllendirildi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here