Performans sanatının büyükannesi, öncü ve önemli ismi Marina Abramovic, Türkiye’deki ilk büyük sergisiyle 31 Ocak-26 Nisan 2020 tarihleri arasında İstanbul’da Akbank Sanat ve Sakıp Sabancı Müzesi’nde olacak.

Akbank’ın desteğiyle; Sabancı Müzesi’nin yanı sıra, Akbank Sanatı’nda mekan olarak kullanılacağı sergi, performans sanatçısı Marina Abramovic’in performanslarını video ve fotoğraf dokümantasyonunun yanı sıra, Marina Abramovic Institute’nın (MAI) yaptığı açık çağrıya cevap veren ve projeye davet edilen yerli ve yabancı sanatçılarla MAI ortaklığında gerçekleştirilen canlı performanslar ve Abramovic Metodu’ndan oluşacak.

Objesiz, geçici ve ana bağlı sosyal bir süreç olarak bugün çok disiplinli bir biçimde icra edilen performans sanatının herkesçe daha yakından tanınmasını ve tecrübe edilmesini amaçlayan proje, üç bölüme ayrılıyor.
Serginin ilk bölümünde, Marina Abramovic’in yaklaşık elli senelik kariyeri boyunca ürettiği ikonik performanslar, özel koleksiyonlar ve kurumlardan ödünç alınan eser ve dökümantasyonlarla temsil edilecek.
Serginin ikinci bölümünde, Ağustos 2019’da tüm disiplinlerde faaliyet gösteren sanatçılara yönelik yapılan açık çağrıya proje teklifleriyle cevap veren ve projeye davet edilen sanatçıların performanslarının sunulacak. Müzenin ziyarete açık olduğu her gün, 12:00 – 20:00 saatleri arasında günde sekiz saat olmak üzere orijinal uzun süreli performanslar canlı olarak gerçekleştirilecek.
Akış, sanatçının eğitmenlik kariyeri boyunca sanatçılar için geliştirerek herkese sunduğu felsefe ve tekniklerle ziyaretçilerin bizzat katılımıyla farklı tecrübeler yaşadığı “Abramovic Metodu” bölümüyle son bulacak. Marina Abramovic’in seneler süren araştırmalar sonucunda geliştirdiği ve “başyapıtım” diye nitelendirdiği “Abramovic Metodu”nun deneyimleneceği bölümde, sergi ziyaretçileri merkezi bir rol oynayacak. Yukarıda linki verilen sitemizdeki içerikten bu kısımla alakalı daha detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer şu açıklamalarda bulundu; “SSM ile her iki yılda bir, büyük bir sergi ve önemli bir sanatçıyı sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Performans sanatının öncü isimlerinden Marina Abramovic’i İstanbul’da ağırlayacak olmaktan çok mutluyuz. Geçmiş yıllarda Sakıp Sabancı Müzesi’yle birlikte gerçekleştirdiğimiz Ai Weiwei, ZERO, Rodin, Dali ve Anish Kapoor sergileri sanatseverler tarafından büyük ilgi ve heyecanla karşılandı, bu güzel ilgi neticesinde sergi sürelerini uzatarak daha da çok sanatsevere ulaştık. Bu kez Akbank Sanat da mekan olarak bu projenin bir parçası olacak. Marina Abramovic sergisinin performans sanatına önemli bir alan açacağını düşünüyor, izleyenlere yeni deneyimler yaşatacağına inanıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here