1999 yılında gösterime giren Wachowski Kardeşlerin şaheseri “The Matrix” filmi ve 2003 yılında vizyona giren “Matrix Reloaded” ile “Matrix Revolutions” devam filmleri, gerek zamanına göre gerekse şu ana göre oldukça farklı bir seriydi. Filmler bir yandan biz izleyiciye felsefi olarak gerçeklik sorgusu yaptırırken, diğer yandan akıcı aksiyon sahneleri ile keyif veriyordu.

Özellikle izleyene “Gerçeklik nedir?” vurgusunu yaptıran serinin bitişinin üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen halen bu eserler üzerinde insanlar konuşuyor, anlamaya çalışıyor ve de teoriler üretmeye devam ediyorlar. Hatta şimdi bu serinin dördüncü filmi çekilmeye hazırlanıyor. Biz de bu içeriğimizde, filmde yer alan seçilmiş kişinin aslında Keanu Reeves tarafından canlandırılan Neo değil de, Hugo Weaving tarafından canlandırılan Ajan Smith olduğu teorisini ele almaya karar verdik. Filmleri izlemediyseniz içerikten çıkmanızı öneririz, malum SPOILER

Önce sizlere kısaca filmden bahsetmek istiyoruz. Distopik bir gelecekte geçen filmde, insanlar ile makineler arasında çıkan bir savaş sonucunda, insanların çoğunluğu makinelere enerji sağlamak için (bildiğimiz pil gibi) ‘Matrix’ adı verilen bir bilgisayar simülasyonunun içinde, o yaşamın bir simülasyon olduğunu bilmeden, yaşıyorlar. Bu simülasyonun içinde olmayan bir grup insan ise Zion isimli bir yeraltı şehrinde, makinelere karşı savaş vermeye devam edip, hayatta kalmaya çalışıyorlar. İnsanlığın kurtuluşu için ise tek ümidin, Matrix’in içindeki her şeyi bilen ve gören Kahin’in kehanetindeki seçilmiş kişi olduğuna inanan Morpheus ve ekibi ise Matrix’in içinde bu seçilmiş kişiyi arıyorlar. İşte Neo burada, seçilmiş kişi olarak devreye giriyor. Bir sürü olaylar neticesinde de Neo, kehaneti gerçekleştirip, Zion’u kurtarmayı başarıyor.

Lakin size bahsetmek istediğimiz bu teoride olaylar bu şekilde gerçekleşmiyor. Bu teoriye göre bu serideki Zion’u ve tüm insanlığı kurtaran asıl seçilmiş kişi Neo değil, Ajan Smith. Hemen “Olur mu öyle saçma şey!” demeden önce, hep birlikte bu teoriyi destekler kanıtlara bakalım.

Öncelikle Kahin’in kehanetine göre seçilmiş kişi Matrix’in içinde doğmuş ve Matrix’i istediği gibi değiştirebilecek güce sahip birisi olmalıdır. Seride aslında Neo ve diğer tüm Matrix’e bağlı yaşayan insanlar, tam anlamıyla Matrix’in içinde doğmamışlardır. Sadece zihinleri Matrix’de doğmuştur. Yani teknik olarak Neo Matrix’in içinde doğmuş birisi değil. Lakin Ajan Smith öyle. Zira gerçekten de Matrix’in içinde “doğan” yegane kişiler Matrix’in içinde var olan yapay zeka programlarıdır. Hatta serinin üçüncü filminde Ajan Smith, “Matrix’in annesi” olarak adlandıran Kahine “anne” diye seslenmiştir. Böylece Matrix’in içinde doğmuş olduğu da bir kez daha netlik kazanmıştır.

Daha ilk filmde gördüğümüz üzere, Ajan Smith, Matrix’i istediği gibi değiştirebiliyor.  Bunun en basit örneklerinden biri, serinin ilk filminde Neo’nun deja vu yaşadığını söylemesi üzerine, Morpheus ve ekibi deja vu’nun Matrix’de bir dalgalanma olduğunu ve bir şeyin değiştirildiğinin habercisi olduğunu söylemiştir, bunun hemen akabinde ise olay yerine Ajanlar gelmiştir. İkinci ve üçüncü filmde daha net olarak gördüğümüz üzere, Ajan Smith, Matrix’i dilediği gibi değiştirebiliyor, kendini kopyalayabiliyor. Oysa Neo sadece Matrix kurallarını esnetebiliyor, değiştiremiyor.

Neo, ilk filmde Kahin ile görüştüğünde, Kahin ona bakmış ve seçilmiş kişi olmadığını söylemiştir. Bunun nedeni işte aslında Neo’nun gerçek seçilmiş kişi olmamasıdır.

Yine kehanete göre, seçilmiş kişi Matrix’in ilk versiyonundan beri var olmalıdır. Evet, Matrix’in ilk versiyonundan beri birçok seçilmiş kişi olmuştur, hatta Neo bunların altıncısıdır ama bu seçilmiş kişilerin hiçbiri birinci Matrix’den beri var olan aynı kişi değildir. Lakin Ajan Smith, birinci Matrix’den beri sistemin içinde var olmuştur. Bunu filmlerde kendisi de “İlk Matrix’in, kimsenin acı çekmediği ve mutlu olduğu mükemmel bir dünya için yapıldığını biliyor muydun? Tam bir felaketti. Kimse programı kabul etmedi. Neredeyse tüm ekinler öldü. Bazıları mükemmel dünyayı tanımlayacak programlama dilinin olmadığını söyledi. Ancak bana göre bir ırk olarak insanoğlu kendi gerçekliğini sefalet ve acıyla tanımlıyor. Bu yüzden mükemmel dünya ilkel beyinlerinizin durmadan uyanmayı denediği bir rüya halini alıyor. Bu yüzden Matrix bu şekliyle yeniden tasarlandı.” diyerek ima etmiştir.

Bir bilgisayar programını yok edecek şeyin bir virüs olduğu ortadadır. Ajan Smith, ilk filmde insanları tanımlarken şöyle bir cümle kurmuştur: “Bu gezegendeki tüm memeliler, yaşadıkları çevre ile içgüdüsel olarak bir denge kuruyorlar. Ama siz insanlar öyle değilsiniz. Bir bölgeye yerleşiyorsunuz ve çoğalıyorsunuz, tüm doğal kaynakları tüketene kadar çoğalıyorsunuz. Canlı kalabilmenizin tek yolu başka bir bölgeye yayılmak. Bu gezegende bu şekilde yaşamını sürdüren bir organizma daha var, ne olduğunu biliyor musunuz? Virüsler. İnsanlar hastalıktır. Bu gezegenin kanserleri.” Oysa filmlere dikkat edilirse Matrix’in içinde kontrolsüzce çoğalan, yayılan kişi Ajan Smith’dir. Bunun sebebi de Ajan Smith’in de o sistemin içindeki, o sistemi yok edebilecek bir virüs olmasıdır.

Serinin ilk filminin sonunda sisteme bağlı, onun bir ajanı olan Ajan Smith Neo tarafından yok edilmiştir.. İkinci filmde ise Ajan Smith artık sisteme bağlı olmayan “yeni bir adam” olarak sistemin anamolisi şeklinde geri dönmüştür. İkinci filmin sonunda Neo ve “Matrix’in babası” olarak adlandırılan ve yaratıcısı olan Mimar’ın konuştuğu sahnede, Mimar, Neo’ya “seçilmiş kişinin bir sistem anamolisi” olduğunu söylemiştir. Görüldüğü üzere bu tanıma Ajan Smith bire bir uymaktadır.

Yine ikinci filmde söylendiği üzere, Matrix’in yeniden yüklenmesi için seçilmiş kişinin kaynağa dönmesi gerekmektedir. Üçüncü filmin sonunda ise Ajan Smith ile Neo’nun efsanevi son savaşı sonucunda, Ajan Smith kendini Neo’ya kopyalamış ve böylece aslında kaynağa bağlı olan Neo’nun bedeni aracılığı ile “kaynağa dönerek”  yeni bir Matrix’in yüklenmesini sağlamıştır.

Yani anlayacağınız, kehanete uyan ve onu gerçekleştiren kişi Ajan Smith’dir. Neo, burada sadece aracıdır. Zaten Neo’dan önceki diğer beş seçilmiş kişi de aslında kaderlerini tamamlayamamışlardır çünkü aslında hiçbiri gerçek anlamda bir seçilmiş kişi değillerdir. Onlar kaynağa dönerek, Zion’u yok etmişlerdir. Zion’u kurtarması ön görülen kişi başından beri Ajan Smith’dir. Nitekimde Ajan Smith sayesinde makineler ile olan savaş sona ermiştir.

Bu teori hakkında sizler ne düşünüyorsunuz, yorumlarınız ile bizlerle paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here