Medici ailesi, 15. yüzyılda İtalyan şehir devleti olan Floransa’nın yönetici ailelerinden biriydi. Cosimo de Medici’nin yükselişi ile bu aile büyük bir servete ve siyasi güce sahip oldu. Sanata olan destekleriyle Rönesans’ın Floransa’da gelişmesine neden olan bu aile, yaptıkları bankacılık ve ticaret işleriyle de Floransa’nın en önemli ailelerinden biri haline geldi.

Ailenin bu derece ünlenmesine neden olan Cosimo de Medici, 1389 yılında doğdu. Babasının ölümünden sonra yaptığı anlaşmalar ile genç yaşta Medici Bankası’nın şöhretini arttırmayı başardı. Floransa’nın ekonomisini canlandırmakta büyük bir rol oynayan Cosimo, aynı zamanda Avrupa’daki diğer hanedanlara kredi verdi. Bu süreçte adından çokça söz edilen Medici Bankası, Avrupa’nın en iyi bankası gözüyle bakılmaya başlandı. Kendisi ise zamanının en zengin adamı oldu. Cömert bir insan olmasından dolayı zaman zaman kredi borcu olan kişilerin borçlarını azalttı. Şehri yöneten zengin aristokratlar yerine fakir halkı savunan Cosimo, bu davranışı ile halkın gücünü arkasına aldı. Aynı zamanda yüksek faizli krediler veren rakiplerini saf dışı bırakmasından dolayı pek çok düşman da elde etti. Cumhuriyet ilkeleriyle yönetilen Floransa, zenginliğinden ve kazandığı saygıdan dolayı Cosimo’yu başkanları olarak seçti. Bu durumu kabul edilemez bulan Albizzi ailesi ise, Cosimo’ya karşı bir darbe ve suikast düzenlemeye çalıştı.

Cosimo, sanata ve beşeri bilimlere olan ilgisinden dolayı Rönesans döneminin en önemli destekçilerinden biri oldu. Donatello, Brunelleschi ve Fra Angelico gibi sanatçılara önemli bağışlarda ve destekte bulunan Cosimo, aynı zamanda herkese açık bir kütüphane inşa ettirdi. Servetinin büyük bir kısmını kiliseler ve saraylar gibi görkemli binalar için harcadı. Bu çabalarının sonunda Floransa, Avrupa’nın en ünlü şehirlerinden biri haline geldi. Ölümünden sonra ise oğlu Piero de Medici, Cosimo’nun yerini aldı.

Cosimo, Piero’nun dini eğitimden ziyade beşeri bilimler eğitimi almasını istemişti. Bundan dolayı tıpkı babası gibi sanata çok düşkün biriydi. Ancak, Medici ailesindeki genetik Gut hastalığından dolayı hayatını kaybetti. Ölmeden önce bankanın ve ailenin tüm işlerini Muhteşem Lorenzo olarak da bilinen Lorenzo de Medici’ye bıraktı.

Lorenzo, 14 sene boyunca Floransa’yı yönetti. Bu sürece Avrupa’da, Rönesans’ın Altın Çağı adı verildi. Lorenzo, sadece Floransa’da değil, tüm İtalya’da etkisini arttırmayı başardı. Yöneticilik işlerinden ayrı olarak tarihe, şiire ve resim sanatına büyük hayranlık besliyordu. Floransa Üniversitesi’ni kurmasıyla, Rönesans sanatçılarının bilimsel olarak gelişmesine katkı sağladı.

Eğitime çok önem veren Lorenzo, sarayının bahçesine bir heykel okulu açmayı da ihmal etmedi. Bu okulun öğretmeni olan Dommenico Ghirlandaio, öğrencilerinden biri olan Michelangelo’yu keşfetti ve Lorenzo’ya bu çocuğun çok yetenekli ve zeki olduğunu söyledi. Bu olaydan sonra Lorenzo, bu çocuğu kendi himayesine aldı ve çocuğun fakir babasına, oğluna çok iyi şartlar sağlayacağını belirten bir mektup yazdı. Yıllar sonra Michelangelo, Lorenzo’nun katkılarıyla, dünyanın en iyi sanatçılarından biri olarak ismini duyurdu. Medici Ailesi’nin mimarı olarak 5 sene boyunca bu aileyle beraber yaşadı ve Laurentian Kütüphanesi, Medici Şapeli gibi harika mimari işler ortaya koydu.

Lorenzo yıllar boyu pek çok sanatçı ile çalıştı. Bu sanatçılardan bazıları; Antonio del Pollaiuolo, Andrea del Verrocchio, Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli, Domenico Ghirlandaio ve Michelangelo Buonarroti gibi ünlü isimlerdi. Medici ailesinin Floransa’yı yönetim şekli ve sanata olan ilgisi, onların “Floransa’nın ve Rönesans’ın Efendileri” olarak bilinmesini sağladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here