“Zalimlerin elçisi. Her zaman ağzından karanlık sözler dökülür, kin ve nefret yayardı. Ta ki efendisi yok olana kadar…”

J. R. R. Tolkien’in evreninde Sauron’un Ağzı, Yüzük Savaşı’nın son çarpışması olan Morannon Savaşı’nda, Kara Kapı’dan çıkarak Aragorn ve Gandalf ile konuşan elçidir. Karanlık Kule Barad-dûr’un sözcüsü, Karanlıkların Efendisi Sauron’un naibidir.

Sauron’un Ağzı, eskiden soylu bir insandır. Witch King gibi, o da Kara Numenor’un soyundan gelmektedir. Ve hatta Numenor’un prenslerinden biridir. Sauron tarafından Barad-dur yeniden inşa ettiğinde kandırılmış ve etkisi altına alınmıştır. Gerçek adı hiçbir zaman ortaya çıkmamıştır, zaten adını kendisi bile unutmuştur. Sauron onu emri altına almış ve elçisi yapmıştır. Kara Lord ile birebir görüşen tek kişidir. Sauron, ona çok güvenmiştir, hatta Witch King’den bile çok.

Mordor’da Sauron’dan sonra sözü en çok geçen iki varlıktan biridir. Diğeri ise şüphesiz ki Witch King’dir. Fısıltıları dinlemiş, Mordor içinde ve dışında ne olup bittiğini Sauron’a iletmiştir. Sauron’da ordusuna emirlerini Sauron’un Ağzı aracılığı ile göndermiştir. Zaten bu yüzden de ona Sauron’un Ağzı denmiştir.

Kişiliği oldukça sert ve acımasızdır. Bütün orklardan, hatta Uruk-Hai’lerden bile daha zalimdir. Yüzü insan biçimini yitirmiştir ve çok korkutucudur. Taktığı maskeye benzer bir şeyden sadece ağzı görünmektedir. Kara pelerin takar ve giydiklerinden dolayı bir gölge gibi gezmektedir.

Sauron’un Ağzı oldukça zalim ve kurnazdır. Sauron’dan büyü yapmayı öğrenmiş ve zamanla onun danışmanı olmuştur. Önemli bir özelliği bir kişiyi üzerek, öldürerek ya da nispet yaparak tecrübe kazanıp, kendini Sauron’a iyi bir komutan olarak göstermesidir. Sauron’un gözünde başarılı görünmek için elinden geleni yapmıştır. Sauron’un Ağzı genelde Barad-Dur içerisinde görev alırdı. Eğer tek Yüzük yok edilmeseydi ve Sauron Orta Dünya’ya hakim olsaydı, Isengard’ın yönetimi Sauron’un Ağzı’na ait olacaktır.

Peter Jakson’ın “Kralın Dönüşü” Filmi

Kralın Dönüşü’nde her ne kadar onu göremesek de, filmin genişletilmiş halinde Sauron’un Ağzı’na yer vermiştir. Filme biraz görsellik ve aksiyon katmak amaçlanmıştır. Peter Jackson’ın filminde Sauron’un Ağzı, Aragorn tarafından öldürülmüştür. Kitapta anlatılanlar farklıdır. Sauron’un Ağzı’nın ölümü kitapta da anlatılmaz, sadece konuşma bittikten sonra geri döndüğü ve Mordor ordusunu savaşa gönderdiği belirtilir.

Kralın Dönüşü’nde onunla ilgili verilen son bilgi, batının komutanları ile konuştuktan sonra, atını dört nala Cirith Gorgor’a sürmesidir. Kitapta ölümü anlatılmaz. Onun Sauron’dan sonraki düşman olup, Sauron’un izinden gittiği ileri sürülür. Bu teori Orta Dünya kitaplarının sonuncusu olan “People of Middle-Earth” kitabının son bölümüne  (New Shadow, Tr. “yeni gölge”) dayanır. Bu bölüm Tolkien bu kitabı tamamlayamadan öldüğü için yarım kalmıştır. Sauron’un Ağzı’nın “yeni gölge” olabileceği iddiası vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here